Ondine Lapjeskat, obees: zeker goed voor tien satéstokjes In het nieuws Uit het nieuws Prijs beste innovatie op Contacta.nl Alles klopte tijdens N8vdn8 DEZE WEEK IN Z Laten we slimmer en duurzamer werken De sfeer was erg opgewekt 2 Ze kan al geen bonbon meer eten zonder schuld gevoel 6 GITARIST STEFAN IS GEK VAN JIMI HENDRIX 9 MARIANNE GROEIDE OPLANGS HET SPOOR 10 KO VERZOOP BIJNA IN DE OORLOG n Tholen is op Wereld Veganismedag de vegan vlag uit gestoken. Met de V van Victory, want vegan is in op komst. ,,Een vlag voor vegans. Wist jij dat?", vraag ik aan R., die in mijn Indonesische kookboeken snuffelt. Zijn dochter is vegan en binnenkort jarig. Kan pappie mis schien een veganistische rijsttafel bereiden? Maar natuur lijk. Hij heeft het al helemaal bedacht. Het wordt rijst met tumis tjampur taotjo, sambal goreng tahu peteh, tempeh ketjap en atjar ketimun met taugé en maïs. zo dun is ze", zegt hij. ,,Ze is zo'n vreselijk bewuste eter. Al léén gezond voedsel wil ze. En dan moet het ook nog eens duurzaam en fair trade zijn. Lief voor de mensen en lief voor de aarde. Ze wil geen snoep, maar wel noten en vers fruit, gedroogde zuidvruch ten, pompoen, kleine kom- kommertjes. Oh, avocado's: daar is ze dól op. Nou - wist je dat er 68 liter water nodig is om één avocado te laten groeien? Dat in Chili hele ri vieren opgedroogd zijn door de enorme hoeveelheid wa ter die voor de teelt nodig is? Dat het jaren duurt voor een boom vrucht draagt, zes per seizoen maar? En er kleeft bloed aan avocado's. In Mexico is een hele avoca domaffia ontstaan, omdat er zoveel geld in omgaat. Ik zwijg erover. Ze kan al geen bonbonnetje meer eten zon der schuldgevoel. Daar wor den cacaoboeren voor uitge buit en wordt oerbos voor verwoest, zegt ze." dochterlief toch een beetje te twijfelen. ,,Ze zei: 'Is dit nou wel gezond? Is dit nou wel verstandig? Krijg ik nu wel alle voedingsstoffen bin nen die ik nodig heb? Mis schien moet ik een beetje vis eten, af en toe. Góede vis'." Schamper lachje. ,,Maar ja, wat is dan goede vis? De we reldzeeën zijn al aardig leeg gegeten en wat waar van daan komt, is amper meer te zeggen, na de zoveelste keer invriezen, transporteren, ontdooien, bewerken en weer in vriezen." kie. Schat van een dier." Hij laat een foto zien: lapjeskat, dui delijk obees. Nou, waarschuw ik: dan kan hij maar beter niet vertellen dat een huisdier óók een behoorlijke impact heeft op het milieu. Die van haar lieve Makie staat gelijk aan 1.413 kilometer per jaar in een autootje rondtuffen. Niet dat Ma- kies drollen nou zoveel CO2 uitstoten, maar ze éét en flink ook, aan het formaat te zien. Kattenbrokjes. Vlees of vis dus. ,,Er is ook voer van insecten. Van zwarte soldatenvlieglar- ven en aardappel of rijst. Dat bestaat, wist je dat? Misschien moet ze zelf ook insecten gaan eten als eiwitbron. Hart stikke duurzaam. Maar niet vegan, natuurlijk." We kijken elkaar zorgelijk aan. „Laat ze die kat maar opeten in plaats van insecten voe ren. Dat scheelt pas een hoop CO2", zegt hij cynisch. ,,Prima eiwitbron. Herleidbaar vlees. Goed leven gehad, geen pre ventieve antibiotica. Uitstekend, duurzaam alternatief." Ik denk aan de foto van mollige Makie. Zeker tien saté stokjes, schat ik zo. Wat een wereld. ft* De beste innovatie van Zeeland krijgt woensdag tijdens de net- werkbeurs Contacta.nl in de Zee landhallen in Goes de Emergo In novatieprijs 2019 aangereikt. Aan nemersbedrijf H4A uit Sas van Gent is één van de genomineer den. Hij ontwikkelde Bioway, as falt dat vijftig procent duurzamer is dan het asfalt waar wij nu over rijden door het toevoegen van een plantaardige houtstof. Martijn Verschuren, manager kwaliteit en innovatie bij H4A, ziet de nomi natie als een mooie erkenning. ,,Sinds 2013 zijn we hier mee be zig", zegt hij. ,,Het is in onze branche een uitdaging om bezig te zijn met innovatie. Niet iedereen heeft namelijk oren naar een nieuw product. Wat een boer niet kent, eet hij niet. Maar toch moe ten we zo duurzaam mogelijk wer ken. Laten we slimmer en duurza mer werken in plaats van alleen maar hard werken. Om dit aan te moedigen is het goed dat er zo'n prijs is." De winnaar wordt bepaalt door een jury en stemmen van het publiek. Daar is H4A niet al te veel mee bezig geweest zegt Verschu ren. ,,Ieder bedrijf heeft er heel veel tijd in gestoken. Wij zijn in vergelijking tot de andere bedrij ven het grootste. Dan zou ik niet met een trots gevoel de prijs win nen als ik iedereen zou oproepen om op ons te stemmen. Ik geef ons zeker een kans. Maar het is aan de jury en aan het publiek. Het licht ging vorige week uit in Middelburg tijdens de N8vdn8. Het Zeeuws Museum pakte uit met voorstellingen op het Abdij plein en door het museum 's avonds open te houden. Directeur van het museum Marjan Ruiter spreekt van een erg mooie editie. ,,De sfeer was erg opgewekt en goed", zegt ze. ,,Mensen die nor maal nooit naar een museum gaan, lopen op zo'n avond wel naar bin nen. Het publiek was ook erg geva rieerd. Om tien uur 's avonds kwa men er zelfs nog ouders met kin deren binnen." Tijdens de N8vdn8 liet het Zeeuws Museum de voorstelling The Rise of the Phoenix zien. Ook lieten leerlingen van CSW Beste- vear in Vlissingen hun voorstelling de Mannenpakken zien. ,,Dit jaar was het binnen- en bui tenprogramma echt op elkaar aan sloten", zegt Ruiter. ,,Vorig jaar misten we die verbinding. In het museum speelt de vogel Feniks een belangrijke rol. Buiten paste dat na tuurlijk mooi bij het thema. Vorig jaar kregen we ook opmerkingen dat delen van het Abdijplein min der goed verlicht waren. Dat heb ben we aangepast. We leren iedere editie en het kan altijd beter. Zo vonden we dat het optreden op het podium minder goed te zien was." Dochterlief is klein en tenger. ,,Soms maak ik me zorgen, Een maand geleden begon Of zijn dochter een kat heeft, wil ik weten. „Zeker. Ma- SV U •-*. ZATERDAG 2 NOVEMBER 2019 GO Zie ook: emergo-innovatieprijs .nl nl/genomineerden Allerzielen. KIEK! P12 14 Saskia Noort legt verantwoording af over De Eetclub 15 Jongetjes waren in het diepe aan Matthew overgeleverd 18 Jan Wolkers piemelnaakt op Rottumerplaat 19 Doodsbericht was een opluchting voor Anjo 20 Jarenlange jacht op IS-leiderAl Baghdadi 22 Fermentatie is niets meer dan gecontroleerd rotten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 50