■ra Vierhonderd jaar feest aan het einde der aarde 10 ZEELAND VEERE TENTOONSTELLING EN BOEK 'Veere daar moest je geweest zijn' is een tentoonstelling en een boek over de kunstenaarskolonie die het stadje 100 jaar was. Monnikenwerk In 1892 vestigde Bernard Plas- schaert zich in Veere en in 1992 overleed SSrika Góth er. Zij was de laatste kunstenaar van de zogenaamde Veeris ten, 24 in getal en de 9 Veerse Jof fers die er woonden en werkten. Ze krijgen alle ruimte in het boek van Joost Bakker, dat tegelij kertijd met de tentoonstelling is uitgebracht. Bakker vertelt daarin het bizarre verhaal van Alphons van Dijk, die lid werd van de NSB om te voorkomen dat zijn Joodse vrouw werd gedeporteerd. Het soms dramatische leven van Dirk Koets komt aan bod, de eigenzin- In 1992 overleed de laatste kunstenaar van de zogenaamde Veeristen nige kunstenaar/uitvinder die worstelde met het leven, maar in zijn werk altijd bravoure etaleert, waar Van Dijk soms wel erg braaf om de hoek komt kijken. Onder de Joffers blijken nogal wat vrije en avontuurlijke geesten, zoals Claire Bonebakker en Jenny van Hoboken. Op de tentoonstelling is ook een groot aantal schilderijen, te keningen en prenten te zien van kunstenaars die voor korte of lan gere tijd in Veere werkten. Allen werden aangetrokken door het pittoreske karakter van het stadje, met de fraaie ligging aan het wa ter, de ongerepte historische ar chitectuur en de authentieke in klederdracht gestoken bewoners. Impressionisme Er is op de renaissance geënte fijnschilderkunst, zoals die van Karel van Veen en Jenny van Ho- boken. Reimond Kimpe of Claire Bonebakker werken expressiever, maar het meeste werk is aange raakt door het impressionisme. Het gaat hier om kunst die beoogt de beleving van wat je ziet zo in tens mogelijk op te roepen. Veere was een onderwerp van alle tij den, anders dan de dynamiek en de vluchtigheid van de stad. Natuurlijk zat er een element van nostalgie en romantiek in de keuze voor het oude stadje, maar minstens zo sterk spreekt er uit het werk een verlangen naar schoonheid. Het is een genot om te zien welke oplossingen geta lenteerde kunstenaars kiezen om stofuitdrukking op te roepen of het licht te vangen. Hoe Reinier Bakels tussen 1910 en 1918 met frisse, krachtige kleu ren de namiddagzon oproept die de gevels voor de Grote Kerk een warme gloed geeft en de rode zei len van de aangemeerde hoogaar zen in vlam zet. Sterk is bijvoorbeeld ook de manier waarop Dirk Hazelzet in de jaren 30 zonder een steentje te tekenen de rijkdom en tinten van de gevels weet te treffen. Het is boeiend te vergelijken: iedereen kiest toch net een ander stand punt en heeft een persoonlijk handschrift. Stadswandeling Bakker heeft de tentoonstellingen zo ingericht dat je een wandeling om en door Veere kunt maken. Je ziet het markante profiel vanaf de Polredijk en dan de kaaien, de Markt, de Grote Kerk. Er is ook een verzameling bloemstillevens en portretten van geliefden, met onder andere een intiem portret dat Maurice Góth schilderde van zijn vrouw Ada. Zo kun je alleen maar schilderen als je heel dicht bij iemand staat. Dirk Hazelzet weet zonder een steentje te tekenen de rijkdom en tinten van de gevels te treffen Als je er niet moet zijn, dan kom je er niet - in Stavenisse. Op het puntje van Tholen lijken Ouwerkerk, Zierikzee en Goes dichtbij, maar er komen vraagt reistijd. Ds. H. Born die in 1987 een beroep naar de Hervormde Ge meente aannam, betitelt het be roep naar Stavenisse als dat naar het 'eind der aarde'. Een bijzondere wereld met een eigen karakter. De Hervormde Gemeente in Stavenisse kon, na veel gedoe, 400 jaar geleden een eigen kerk betrek ken. Kerk en staat waren destijds niet gescheiden en de tachtigjarige oorlog kostte geld. Er waren onvol doende middelen voor het realise ren van een nieuwe kerk of beta ling van een predikant. Tijdens het twaalfjarig bestand, kwam het er eindelijk van. Dit valt op te maken uit een bundel met bijdragen van verschillende schrijvers, onder wie oud-predikanten, die op 9 novem ber het daglicht ziet. Het is dan feest in Stavenisse. Wie wil is vanaf 14.30 uur in de kerk welkom voor een programma met Prof. dr. W. Verboom, emeri tus hoogleraar die zal spreken over: 'De dorpskerk: kerk voor het dorp', een meditatie, samenzang en een muzikale bijdrage van het manne- nensemble 'Con Anima'. Ook wordt de bundel 'Hij is ge trouw. Momenten uit vier eeuwen hervormd Stavenisse' gepresenteerd. De oude geschiedenis is in kaart gebracht en opgetekend door Huib Uil, de bekende stadshistoricus en oud-gemeentearchivaris van Schouwen-Duiveland. Natuurlijk is het een serieus boek in het genre kerkgeschiedenis, maar scriba Al bert Zwerus heeft op basis van no tulen (van 1617-1629) de gang van zaken in de vroege jaren van de ge meente met smaak beschreven. Het is misschien niet de bedoeling, maar daar zit wat mij betreft wel een verfilming in. Hoe liederlijk gedrag en vetes het leven sjeu geven! De kerkenraad was er wat druk mee. Met mensen te- rechtwijzen die daarna plechtig beloven het rechte, smalle pad te bewandelen maar beneveld de weg kwijtraken. Het komt tot machts spelletjes wanneer de armenkas niet op orde lijkt te zijn. Maar toch vindt Albert Zwerus dat niet het meest opvallende in die periode: ,,Het Heilig Avondmaal nam een belangrijke plaats in en alle belij dende leden namen deel. Zo hoort het. Misschien komt het omdat de reformatie nog jong was en in de RK Kerk bij iedere mis brood en wijn werden gedeeld." Later voe len gemeenteleden schroom om deel te nemen aan de Maaltijd des Heren. Zou dat de invloed zijn van de ter plekke grotere Oud Gerefor meerde Gemeente in Nederland? Over de relatie tussen de kerken schrijft een oud-predikant dat zijn collega uit de oud gereformeerde gemeente werd berispt nadat hij bij hem koffie had gedronken. DSt was niet de bedoeling. Voor nieuwe hervormde predi kanten, heel vaak kandidaten, is het dorp een ware leerschool. Bij voorbeeld in de jaren zeventig: ,,Een kerkenraadslid schreef ons dat we een nog betere ingang in de gemeente zouden hebben als ik een hoed zou dragen. Dus kochten we er een. Vervolgens werd ons al lervriendelijkst te kennen gegeven dat men elkaar gedag zei op straat. Dus begroetten we alles wat be woog." Als hervormd Stavenisse nu net zo vriendelijk en vrolijk is als het boek, dan is de kerk een feest waard met véél bezoekers. Het boek Hij is getrouw (hardco ver) is op 9 november 2019 voor 14,50 euro verkrijgbaar of via scriba@hervormdstavenisse.nl zaterdag 2 november 2019 Hoe kunstenaars Veere beleefden Nico Out RECENSIE -:JS? H V- j.. Gezicht op Markt (hoek Oudestraat), Louis Heymans. Portret Marietje van de Bosse (1936), Jenny van Hoboken. T/m 24 november. Museum Veere, Kaai 25/27, Veere. Tot 4 november dagelijks 10.00 - 17.00 uur, daarna zaterdag en zondag 13.00 - 17.00 uur. José Baars José Baars schrijft wekelijks over religie en kerken in Zeeland. Kijk voor haar blog op pzc.nl/monnikenwerk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 38