ACHTER DE SCHERMEN II 9 Kaasheld, Kayeko, Lamelos. Kenners weten meteen dat deze woorden verwijzen naar de (inter)nationaal bekende en in Vlissingen woonachtige beroepsstriptekenaar en illustrator Boris Peeters (1974). zaterdag 2 november 2019 We zitten aan de te kentafel van Boris Peeters. Hij vertelt over zijn opleiding en over zijn familie waar iedereen tekent en strips leest. ,,Met mijn broertje Sam, Jeroen Funke en Aleks Deurloo vorm ik nog steeds het collectief Lamelos. Die sa menwerking begon al op de kunst academie in Kampen. We deden de richting Illustratie en mochten niet in stripstijl werken. Maar we waren rebels. We hebben in alle jaren - La- melos bestaat al meer dan 20 jaar - al meer dan 150 smallpressboekjes gete kend. Kaasheld en Poephoofd." Op tafel liggen talloze pennetjes. Tijdens het interview tekent Boris. ,,Eerst maak ik een blauwe schets, die trek ik later met zwart over." Hij laat een fijn penseelpennetje uit Japan zien. Hij legt uit dat hij hierna de te kening zal scannen. In de computer filtert hij tot slot de blauwe schets weg. ,,Op een gegeven moment won ik tijdens mijn studie de VPRO-Strip- prijs. Toen kwam er op de academie de omslag en meer begrip voor strip. In Kampen op de academie mochten we niet in stripstijl werken. Maar we waren rebels Sterker nog, onze oude academie (die ondertussen in Zwolle zit) heeft nu zelfs een officiële stripopleiding." Een etmaal tekenen In oktober deed Boris in Zwolle mee aan #24hcomicday. ,,Je tekent dan zonder plan vooraf in 24 uur een stripverhaal van 24 pagina's, vertelt hij. ,,Dat wordt overal ter wereld te gelijk gedaan.'' ,,Mijn eigen stripfiguur heet Ka- yeko. Ik heb er al tien #24hcomicdays een verhaal voor getekend. Kayeko is ontstaan als afstudeerproject. Ik had een karakter nodig en bezocht een Manga expositie in de Kunsthal. Er is toen een Japans monster ontstaan. Kayeko is nooit meer weggegaan." ,,Ik maak tekstloze strips. Want die vind ik leuk en je kunt er internatio naal mee communiceren. Mijn teke ningen zijn absurd en abstract. Kay- eko heeft niet altijd dezelfde hoogte. Net wat het verhaal nodig heeft. Vaak heeft hij een huisje waar hij naar bin nen wil. Dan drukt hij op een schoorsteen en dat wordt een lift. Vi suele grapjes. Of hij gaat in de was machine en krimpt zodat hij het huisje toch binnen kan." Frikandellendood Boris vertelt over zijn 24-uurs strip van dit jaar. ,,Kayeko werd met zee honden bruut gevangen genomen en gevild. De jagers gebruikten Kayeko's vlees voor frikandellen en zijn vel werd een huid voor een robot. Toen hij een robot was geworden kon Kay- eko de zeehondjes toch nog van de frikandellendood redden." ,,Ik teken ook voor opdrachtgevers. Cartoons, illustraties, strips voor Brul!, een nieuw stripblad voor kin deren." Enthousiast vertelt Boris over zijn vogelgids Wie is die vogel? die ko mend voorjaar in de boekenwinkels zal liggen. ,,Nee, helaas nog niet. Maar ik woon ook pas sinds 2011 in Zeeland." Boris kijkt er met pretoogjes bij. Striphelden op de tekentafel Liesbeth Labeur Hoe begon je met (strip)tekenen? - Boris Peeters Je bent bekend als striptekenaar. Heb je ook Zeeuwse opdrachtge vers? Striptekenaar Boris Peeters tekent car toons, illustraties en strips. Hij is nu bezig met een vogelgids. fotos dirk-jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 37