5 Zeventig jaar achter de tap van cafe De Vriendschap in Arnemuiden. Leu Hameling (91) begrijpt dat het bijzonder is, maar uitgebreid vieren doet ze haar jubileum niet. zaterdag 2 november 2019 Leu Hameling achter de bar van haar café De Vriendschap. foto lex de meester werk en vóór het avondeten even binnen voor een borrel. Dat is te genwoordig niet meer." Een paar biljarters heffen de keu nog regelmatig en af en toe wordt een stok kaarten tevoorschijn ge haald. Maar De Vriendschap is voor bijvoorbeeld duivenhouders al lang geen clubhuis meer. Kees Kusse: ,,De duivenvereni- ging zorgde vroeger voor veel le ven. Ze zorgde onder meer voor het Rad van Fortuin, waarvoor elke zaterdagmiddag veel mensen naar De Vriendschap kwamen." Darttoernooi Leu beperkt de openingstijden nu tot dinsdagavond, vrijdagnamid dag en zaterdag. Het wil per onge luk nog wel eens lekker druk wor den, maar De Vriendschap is nog maar zelden afgeladen vol. Goor- machtig: „Vrijdag 27 december tij dens het eindejaars-darttoernooi. Het maximum aantal deelnemers is al weer ingeschreven." Op de vraag of Leu nog wel een paar darttoernooitjes meegaat, volgt een wat halfslachtig ant woord. ,,Het café staat te koop. Maar zo lang het niet verkocht is en ik er nog ben, blijft De Vriendschap open. Heb ik nog wat te doen hè." René Hoonhorst Arnemuiden Onverwacht trakteerde Leu de aanwezige klanten vorige week zaterdag op een paar rondjes. De meesten wisten wel dat ze al een eeuwig heid achter de bar stond. Maar dat ze zeventig jaar het gezicht van De Vriendschap is, was voor velen toch een verrassing. Leu had al geen plannen om haar platina tap- jubileum met veel toeters en bel len op te luisteren. Maar het was definitief gedaan met haar zin in een feestje nadat dit jaar binnen een paar maanden dochter Ina en kleinzoon Ruud overleden. Toeverlaat Helemaal ongemerkt voorbij laten gaan, vond Leu ook niet gepast. Al was het maar omdat de trouwe stamgasten ook fungeren als steun en toeverlaat tijdens moeilijke tij den. Aangevuld door schoonzoon Kees Kusse (weduwnaar van haar dochter en vader van de overleden kleinzoon) en vaste klant Leo Goormachtig wil ze na enig aan dringen wel wat herinneringen ophalen aan haar loopbaan als kas telein. Herberg Het staat Leu ('komt van Leune, maar dat vind ik ook geen naam') Sturm nog helder voor de geest dat ze samen met man Pieter Hame- ling het café van schoonouders Hendrik Hameling en Catarina Maat overnam. In sommige oude artikelen is te vinden dat Pieter en Leu het café in 1950 begonnen, maar Leu verzekert dat het paar al vanaf najaar 1949 de scepter in De Vriendschap zwaaide. Het café staat intussen al bijna een eeuw op naam van een Hameling, omdat Hendrik en Catarina de zaak in 1925 kochten. Voor zij het café dreven, had De Vriendschap er (onder drie eige naren) al 65 jaar op zitten als her- Vroeger zat het hier alle dagen vol, met ouderen én jongeren. De jeugd zie ik een stuk minder nu - Leu Hameling berg annex café. Herbergier Jaco bus Bliek opent met vrouw Adri- ana Koets de deuren van De Vriendschap al in 1860. Of er in de eerste bijna negentig jaar veel aan het café is veranderd - behalve dat het logement werd opgedoekt - weet Leu niet. Zelf is ze ook geen toonbeeld van veranderwoede. Maar na het overlijden van haar man in 1969 heeft ze de zaak in elk geval niet op zijn kop gezet. Het meubilair en het biljart staan er bijvoorbeeld al meer dan een halve eeuw. Café en interieur mogen dan de sfeer van de jaren vijftig ademen, De Vriendschap heeft wel een heel andere functie gekregen. Leu Ha- meling is er de vrouw niet naar om te beweren dat 'vroeger alles beter was'. Maar dat het er tot diep in de vorige eeuw heel anders aan toe ging in de maatschappij én in haar café staat wel als een paal boven water. „Vroeger zat het hier alle dagen vol, met ouderen én jongeren. De jeugd zie ik een stuk minder nu. Die hebben zoveel keus om hun vrije tijd in te vullen. Sportclubs, festivals, er is overal van alles te doen. Mobieltjes en Netflix had je ook nog niet natuurlijk." Ontmoetingspunt De rol van het café als sociaal ont moetingspunt in dorp of wijk is ook sterk veranderd, weten Kees (74) en Leo (72). „Vroeger gingen veel oudere mensen 's morgens tussen tien en elf uur al naar het café. Even bijkletsen onder een kop koffie en een borreltje en weer naar huis. Aan het eind van de middag kwamen ze dan nog eens. Werknemers van verschillende bedrijven stapten vaak na het GO Leu staat al 70 jaar achter de tap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 33