Pontes op zoek naar verspreiders naaktfoto ZEELAND 3 gas wordt bijgestookt, een HR-ketel gestookt met hernieuwbaar gas en twee varianten van warmtenetten, namelijk 'wijkverwarming' met een lagetemperatuurbron (zoals oppervlaktewater) en een met mid den- en hogetemperatuurbron (meestal restwarmte van de indu strie). Groen gas wordt nu al op een behoorlijke schaal in Zeeland ge produceerd, zoals bij de dit jaar op gestarte installatie van Aben Green Energy op de Axelse Vlakte. Voor het buitengebied komt de elektrische warmtepomp als me thode met de laagste kosten naar boven, voor de meeste wijken en buurten een HR-ketel gestookt op groen gas. Hoge-temperatuur- warmtenetten zijn vooral voor de We gaan straks met gezond verstand kijken wat de beste en slimste oplossing is. Zover zijn we echt nog niet Kanaalzone en de omgeving van Goes interessant. Opvallend is ver der dat voor een provincie met zo veel oppervlaktewater lage-tempe- ratuur-warmtenetten, blauw op de kaart, nauwelijks voorkomen: Ka- pelle, een deel van Zierikzee en en kele buurten op Walcheren. Hulpmiddellen De kaart geeft een idee welke rich ting het op zou kunnen gaan. Ge meenten zijn volop bezig met het ontwikkelen van hun energiestra tegie. De leidraad van het PBL/ECW is daarbijeen van de hulpmiddelen. ,,We hebben meer dere modellen, waarvan deze er een is", zegt Carola Helmendach, pro jectmanager energietransitie bij Impuls Zeeland. ,,We werken nu met alle gemeenten aan de transi- tievisie warmte. Daarin wordt uit eindelijk door de gemeente per wijk aangegeven wat de warmte voorziening gaat worden. Maar voordat heel Zeeland straks op zijn kop staat bij het zien van deze kaart, dit is maar een van de rekenmodel len. Tussen die modellen bestaan grote verschillen en die geven daar door ook andere uitkomsten. We gaan straks met gezond verstand kijken wat de beste en slimste op lossing is. Zover zijn we echt nog niet. Tot die tijd zetten we volop in op isoleren." De leerlingen mochten die controle weigeren, verduidelijkt rector Peter van der Gaag. Wel moesten ze eer der op de dag hun telefoons inleve ren. Zoals voorgeschreven in het protocol van de school, zegt Van der Gaag. ,,Wanneer een mobiele tele foon op een oneigenlijke manier wordt gebruikt binnen de school, dan wordt die afgenomen. Na schooltijd wordt die weer meege geven aan de leerling." Op de afbeelding staat een leer ling van het Pontes Pieter Zeeman naakt afgebeeld. Hoewel die foto (een sticker, in WhatsApp-termen) via knippen en plakken is samenge steld, neemt de school de kwestie heel serieus. ,,We hebben het over sexting en cyberpesten", zegt Van der Gaag. ,,Het valt binnen de categorie 'verspreiden van kinderporno'. Dat is een delict. Dat betekent dat wij onze jeugdagent daarbij betrokken hebben. Zij is heel vaak bij ons op school en zal de leerlingen uitleg gen dat zoiets niet zomaar een pes terijtje is, maar dat het strafbaar is en dat je zulke dingen echt niet moet doen." De daders, ook leerlingen van het Pontes, worden uitgenodigd voor een gesprek met de schoolleiding. Het valt binnen de categorie 'verspreiden van kinderporno' ,,De leerlingen hebben wel de gele genheid gehad om het eerst thuis te bespreken. Er komt een duidelijke afspraak dat dit de laatste keer is ge weest. Daarna gaan we over tot de orde van de dag." Of de betrokken leerlingen uit dezelfde klas komen, wil Van der Gaag niet zeggen. ,,Dan wordt het allemaal te specifiek. Ik wil ook diegenen die dit gedaan hebben beschermen tegen publieke veroordeling. Ik denk dat ze zich niet bewust zijn van de ernst van het feit. We hebben te maken met een slachtoffer en met de daders. Allemaal zijn ze onze leerlingen. Ie dereen maakt domme fouten, maar het moet duidelijk zijn dat dit een erg domme fout is." Gemeen Van der Gaag zegt zich gesteund te voelen door de reacties van ouders op het ingrijpen van de school. ,,Ze geven duidelijk aan dat pestgedrag zo gemeen is en dat het goed is dat er zo op gelet wordt. Ik voel mij daardoor gesteund. Hartverwar- mend. Leerlingen ondervinden over het algemeen blijvende schade aan pesten. Ik wil heel duidelijk het Iedereen maakt domme fouten, maar het moet duidelijk zijn dat dit een erg domme fout is signaal geven dat wij een veilige school willen zijn en daar ook voor staan. Dat betekent dat we pestge drag de kop indrukken. Dat maken we bespreekbaar met zowel daders als slachtoffers." Alternatieven voor aardgas per buurt zaterdag 2 november 2019 warm zonder aardgas -Carola Helmendach, Impuls Wie zelf de uitkomsten van alle varianten van de leidraad van het PBL/ECW zelf wil bekijken kan daarvoor terecht op expertise- centrumwarmte.nl Om uit te zoeken wie een (sa mengestelde) naaktfoto van een Pontes-leerling verspreidde via WhatsApp, hebben medewer kers van de school gisteren tele foons van leerlingen gecontro leerd. Michiel Bouwman Zierikzee - Peter van der Gaag, rector - Peter van der Gaag Individuele elektrische warmtepomp Hernieuwbaar gas met hoogrendementsketel Hernieuwbaar gas met hybride warmtepomp Warmtenet met midden- en hoogtemperatuurbron Warmtenet met laagtemperatuurbron

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 31