IS-kinderen zijn welkom Overval Hrieps: politie zoekt info over sporttas Sixpack Meer Noordzeevis krijgt keurmerk duurzaamheid 2 Het is een 'eerste verkenning' tot op buurtniveau voor het aardgasloos verwarmen van de woningen in Nederland. „Maar voordat heel Zeeland straks op zijn kop staat bij het zien van deze kaart, dit is maar een van de rekenmodellen", zegt Carola Helmendach, projectmanager energietransitie bij Impuls Zeeland. ENERGIETRANSITIE REKENMODELA Commentaar De rechtbank in Den Haag moet een lastig oordeel vellen. Is Nederland verplicht 23 IS-vrouwen en hun 56 kinde ren uit Noord-Syrië terug te halen? De landsadvocaat vindt van niet. Het zou te gevaarlijk zijn hen op te halen uit de kampen. En het zou ook te gevaarlijk zijn hen hier te laten leven. De vrouwen van de Islamitische Staat zijn geen willekeu rige vluchtelingen. Zij hebben geen schone handen. In het kali faat was dat onmogelijk. Waarom zouden juist deze vrouwen een streepje voor krijgen ten opzichte van andere mensen in nood? Dit is moeilijk uit te leggen aan de slachtoffers van de terroristen. Alle deelnemers aan de terreur in Syrië, dus ook de vrouwen, kunnen het best daar worden berecht. Maar de strij dende partijen in het gebied hebben voorlopig iets anders aan hun hoofd. Berechting in Nederland is beter dan niets. De te rugkeer van de IS-vrouwen maakt Nederland er niet veiliger op. Wie zulke radicale keuzes heeft gemaakt, is daar niet zomaar vanaf. Daarom is hier al een heel circus opgetuigd om hen na hun straf goed in de gaten te houden. De rechter doet over ruim een week uitspraak. Misschien moet het kabinet zich daar niets van aantrekken. Ook niet van de weerzin tegen repatrië ring bij sommige politieke partijen. Wat de rechter ook zegt, Nederland kan altijd ruimhartig zijn voor onschuldige kinderen. Dat we dan hun moeders moeten gedogen, is te overzien. Dit gaat niet om recht. Dit gaat om de politieke wil om het goede te doen. Wat de rechter ook oordeelt, Nederland kan altijd ruimhartig zijn voor onschuldige kinderen GRIJPSKERKE De politie heeft een foto verspreid van een sporttas die in mei bij de brute overval op festival Hrieps is achtergelaten bij de woning van het slachtoffer in Grijpskerke. Het gaat om een tas van sporthuis Maartense in Mid delburg, een winkel die inmiddels al lang niet meer bestaat. De politie zoekt mensen die in formatie hebben over de tas. Drie gemaskerde man nen overvielen op 12 mei dit jaar de bewoonster van het huis in de Kei zerstraat, waar de dagopbrengst van het festival naartoe was gebracht. De overvallers vluchtten met een groot geldbedrag in een auto. De politie vermoedt dat ze de sporttas hadden meegenomen om de buit te vervoeren, maar hem uiteindelijk achterlieten. De tas - met een rits- ALMANAK Ruben (6) uit Terneuzen wordt een steeds grotere vent, maar 's ochtends vroeg vindt hij zich nog nét klein genoeg om nog even lekker tussen zijn ouders in bed te kruipen voor een dikke knuffel. Meestal krijgt hij dan een pakkerd, maar eerder deze week deelde hij ze liever zelf uit. sluiting, twee handgrepen en een schouderhengsel - is op sporen on derzocht bij het Nederland Foren sisch Instituut (NFI). Sporthuis Maartense was in de jaren negentig jarenlang gevestigd in de Lange Noordstraat in Middel burg. De winkel was sponsor van verschillende sportclubs op Wal cheren. In het begin van deze eeuw sloot de winkel. De politie wil graag weten wan neer de tas is uitge geven, in welke re gio, bij welke ver eniging en voor welk sportteam. Mensen met infor matie kunnen contact opnemen met de politie via telefoon (0900 8844), anoniem (0800-7000) of via WhatsApp (06 - 1220 7006). Er kan ook een online tipformulier wor den ingevuld. Vermeld bij uw reac tie altijd zaaknummer 2019109277. Hij vloog zijn nog half slapende vader om de nek en gaf hem een kus op zijn voorhoofd. Die fron ste zijn wenkbrauwen eens. Ru ben zag daarbij nogal wat rim pels bij zijn vader verschijnen. Hij vond het complimentje waard. ,,Pap, jij hebt een sixpack op je voorhoofd!'' Veerboot maandag terug in de vaart Automobilist raakt gewond bij ongeluk Goes Lintje voor Willian Heesters De Leidraad van het Planbureau voor de leefomgeving (PBL) en het Expertisecentrum Warmte (ECW) is een van de berekeningsmethodes voor een aardgasloze toekomst. Het duurt nog twee jaar voordat ge meenten besluiten welke kant het op gaat. Maar ook niet minder; het geeft een kijkje in de keuken van de energietransitie. Zeeland is een lappendeken van vooral paars en groen en vlakjes met enkele opvallende oranje vlek ken en blauwe plekjes. Het is het re sultaat van een van de rekensom- men die PBL en ECW hebben ge maakt. De kaart rechts toont welke oplossing voor welke buurt het minste zou kosten. Zou, want de vlakj es verschieten van kleur als an dere criteria worden gehanteerd. De onderzoekers hebben vijf 'strategieën' bekeken. Daarbij zijn ze uitgegaan van de aanname dat alle woningen energielabel B heb ben als ze van het aardgas gaan. Voordat het zover is moet de isola tie van heel wat woningen worden verbeterd. De vijf methodes om van het aardgas af te komen zijn: een individuele elektrische warmte pomp, een hybride warmtepomp die met hernieuwbaar ofwel groen De biovergassingsinstallatie van Aben Green Energy op de Axelse Vlakte. foto aben green energy VLISSINGEN De consument krijgt binnenkort een veel grotere keuze aan Noordzeevis met het be kende blauwe MSC-duurzaam- heidscertificaat. Het gaat om twaalf soorten, tien vangstmethodes en drie vangstgebieden (Noordzee, Skagerrak en Kattegat). Bijna dui zend schepen zijn hierbij betrok ken. Dat is het resultaat van een sa menwerking van visserijorganisa ties uit Nederland, Duitsland, De nemarken en Zweden. Visserijor ganisaties uit de vier landen heb ben met succes bij de Marine Ste wardship Council gezamenlijk ge vraagd om samenvoeging en uit breiding van de MSC-labels. Na een proces van twee jaar is aan de Joint Demersal Fisheries, waarbinnen de visserijorganisaties samenwerking, een collectief MSC-label verleend. Met name voor de Zeeuwse vis sers is het van belang dat nu ook de vangsten door middel van de boomkor onder het MSC-label val len. Tot nu kon alleen vis die met de twinrig- of flyshoot-methode was gevangen het blauwe duurzaam- heidslabel krijgen. ,,Maar met name de certificering van de boom- korvloot is een opvallend resul taat", aldus MSC. Voor de visserij is het van belang omdat consumenten en horeca steeds meer naar het blauwe keur merk kijken als ze vis kopen. zaterdag 2 november 2019 II Tip? redactie@pzc.nl VLISSINGEN De Westerschelde Ferry is vanaf maandag weer op volle sterkte. De veer boot Prins Willem- Alexander komt dan terug in de vaart. Dat be tekent dat reizigers weer mee kunnen met de af vaarten vanaf Vlissingen om 16.18 en 17.18 uur en vanaf Breskens om 16.48 en 17.48 uur. Sinds 8 au gustus was een van de twee veerboten uit de vaart door grote techni sche problemen. Nu is de generator van de Prins Willem-Alexander gere pareerd. Gistermiddag maakte de veerboot een testvaart en die verliep goed. GRIJPSKERKE Bij een eenzijdig ongeluk op de Oostkapelseweg ten noorden van Grijps kerke is gistermorgen een automobilist gewond geraakt. Het ongeval gebeurde rond 8.10 uur tussen Grijpskerke en Oostka- pelle. De bestuurder ver loor in een bocht de macht over het stuur en reed bij een woning tegen een tuinafschei- ding. Daarna kwam de - zwaar beschadigde - auto midden op de weg terecht. De inzittende is met een ambulance naar het zie kenhuis gebracht en de auto is geborgen. Willian Heesters uit 's- Gravenpolder is sinds donderdag Lid in de Orde van Oranje-Nas- sau. In theater De Mythe in Goes kreeg ze de ver sierselen opgespeld door burgemeester Ger- ben Dijksterhuis van Borsele. Dat gebeurde na de uitvoering van de musical Jeckyll Hyde door de Musical-Vrien den. Heesters is daar één van de oprichters van en is nog altijd pro ductieleider. Heesters is verder al 15 jaar be stuurslid van de Stich ting Maatschappelijk werk en Welzijn Ooster- schelderegio (SMWO). Je woning Theo Giele Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 30