kil 23 Pliskova naar halve finales Nieuw-Zeeland pakt WK-brons Over de racekwaliteiten van Lewis Hamilton, die morgen zijn zesde wereldtitel kan pakken, bestaan geen twijfels. Discussie is er wel over zijn missie als activist voor een betere wereld. Toussaint wint op rugslag UITSLAGEN Het beroep van Le wis Hamilton? Nog altijd Formule 1- coureur bij Merce des. Maar op zijn 34ste is hij veel meer dan dat. Model, uithangbord, entrepre neur, rapper, influencer en sinds dit jaar ook een ware acti vist. Kijk de recente historie van zijn Instagram-account (13,3 miljoen volgers), Twitter- profiel (5,6 miljoen) en Face- book (4,1 miljoen) er maar op na. Op de circuits mag de focus van Hamilton ook tijdens zijn dertiende seizoen dan nog al tijd liggen op de snelste ronde tijden klokken en WK-titels verzamelen. Naast het asfalt maakte Ha milton zich in 2019 drukker om heel andere dingen. Duurzaam heid, dierenwelzijn, klimaat verandering en vervuiling. ,,Ik heb momenten dat ik alles op wil geven en me compleet af wil sluiten'', meldde hij laatst via een tekstbericht op Insta- gram, nogal mysterieus. ,,Ik vind dat mijn leven iets moet betekenen en dat is tot nu toe niet echt het geval geweest.'' Groteredoelen Vijf wereldtitels Formule 1. Of zes, als hij morgen op het Cir cuit of the Americas nog vier puntjes sprokkelt. Voor nu vindt hij het leuk, maar op de lange termijn gaat Hamilton daar zijn levensgeluk niet in vinden. Hij heeft grotere doelen dan het record van Michael Schumacher (zeven wereldti- tels) evenaren. Hamilton wil een actieve rol spelen en zijn bekend heid gebruiken om te werken aan een betere wereld. In Mexico vertelde hij vorige week wat hij zelf allemaal al ge daan heeft om bij te dragen. Vorig jaar verkocht hij al zijn privé- vliegtuig. Hij ruilt auto voor auto zijn enorme wagenpark in voor hybrides en liever nog volledig elektrische auto's. Hij gooide zijn eetpatroon om en is nu veganist. En thuis en in zijn werkomgeving Alles moet recyclebaar zijn. Aan het einde van het jaar wil ik volledig klimaat neutraal leven GP van de VS wil Hamilton geen plastic materi aal meer aantreffen. ,,Alles moet recyclebaar zijn, zelfs mijn deodo rant en m'n tandenborstel. Aan het einde van het jaar wil ik volle dig klimaatneutraal leven. Daarom voer ik constant veranderingen door'', zo legde hij uit. ,,Het is geen snelle oplossing, niet iets dat je ge durende een korte periode doet. Maar ik voel dat ik die veranderin gen wil maken en ik moedig men sen om me heen ook aan om dat bewust te doen.'' Niet alleen zijn vrienden, ook zijn zakenpartners. Bij Mercedes stelde hij al het veel vuldige gebruik van leer in auto interieurs ter discussie. En bij Tommy Hilfiger hamert hij erop dat zijn eigen kledinglijn binnen twee jaar volledig van gerecyclede stoffen moet worden gemaakt. Natuurlijk, als multimiljonair heeft Hamilton makkelijk praten. Hij gooit zijn leven makkelijker om dan de gemiddelde mens. Maar ook als je er cynisch naar wil kijken, blijft het een mooie en geen onbelangrijke boodschap die de Mercedes-coureur verkondigt. Toch kreeg hij niet bij iedereen in het Formule 1-circus de handen op elkaar. Max Verstappen vroeg zich hardop af of hij nog wel mag zeggen dat hij dol is op benzine en niets heeft met Formule E. Kimi FORMULE 1 Raikkönen vond de boodschap van Hamilton, die veel vliegt en zijn miljoenen vergaarde in ma chines met verbrandingsmotoren, zelfs ongepast. ,,Ik denk dat For mule 1 nou niet het beste platform is om mensen te vertellen wat ze moeten doen. Willen we echt dat pad bewandelen, dan kunnen we vanaf nu beter allemaal thuis blij ven'', zo meende de 40-jarige Fin. Fernando Alonso, tweevoudig wereldkampioen en oud-teamge noot van Hamilton, noemde diens oproep om ook plantaardig te gaan eten zelfs 'hypocriet'. ,,Ik zou mijn eetgewoontes lekker voor mezelf houden. We weten allemaal welke levensstijl Hamilton heeft en dat Formule 1-coureurs wel 200 keer per jaar in een vliegtuig stappen. Dan is het toch niet aan hem om anderen te vertellen dat ze geen vlees meer mogen eten...'' Voetafdruk Hamilton raakte er niet van in de war. Kritiek krijgt hij heel zijn le ven al. ,,Natuurlijk zit ik als cou reur niet in de makkelijkste posi tie. Want ja, we reizen de wereld rond, racen in Formule 1 auto's en onze ecologische voetafdruk is veel groter dan gemiddeld. Maar dat betekent niet dat ik bevreesd moet zijn om me uit te spreken over dingen die een positieve ver andering teweeg kunnen brengen. Of ik andere mensen aanzet tot nadenken, heb ik niet in de hand. Maar ik zou het gevoel hebben dat ik niks positiefs bij zou dragen als ik het niet zou proberen.'' zaterdag 2 november 2019 GO ZWEMMEN Kira Toussaint heeft bij wereldbekerwedstrij den langebaan in het Russi sche Kazan de 50 meter rug slag gewonnen. De Neder landse kwam uit op een tijd van 27,89 seconden. Tous- saint verbeterde onlangs in Berlijn haar Nederlands re cord op de 50 rug tot 27,49. Maria Kameva werd in Kazan voor eigen publiek tweede (27,95), voor de Braziliaanse Etiene Medeiros (28,12). TENNIS Karolina Pliskova (foto) heeft als laatste de halve finales bereikt van de WTA Finals. De als tweede geplaatste Tsjechische ver sloeg in het laatste duel in de paarse groep Simona Halep: 6-0 2-6 6-4. Pliskova neemt het nu op tegen de als eerste geplaatste Ashleigh Barty. Ti telverdedigster Elina Svitolina speelt in de andere halve fi nale tegen Belinda Bencic. RUGBY Nieuw-Zeeland heeft het WK in Japan afgesloten met een bronzen medaille. Het versloeg in de troostfinale Wales met 40-17. De 'All Blacks' begonnen sterk met twee vroege scores (14-0), waarna Wales nog terugkwam tot 14-10. Daarna lag het initia tief weer bij Nieuw-Zeeland dat ver uitliep. Engeland neemt het vandaag in de WK- finale op tegen Zuid-Afrika. Cricket WK-kwalificatie T20, Dubai Halve finale: Nederland 158/4, Ierland 137/9. Nederland wint met 21 runs. Rugby WK, Japan. Duel om 3de/4de plaats: Nieuw-Zeeland - Wales 40-17. Schaken EK landen, Batoemi Mannen: Nederland - Oostenrijk 3-1. Vrouwen: Nederland - Spanje 2,5-1,5. Tennis WTA Finals, Shenzhen. Paarse groep: Svitolina (Oek/8) - Kenin (VS) 7-5 7-6, Pliskova (Tsj/2) - Halep (Roe/5) 6-0 2-6 6-4. Dubbelspel, rode groep: Schuurs/ Grönefeld (Ned/Dui/8) - Chan/Chan (Tai/5) 6-2 6-4. Veldrijden Koppenbergcross. Mannen: 1. Iserbyt (Bel) 1.02.25, 2. Pidcock (GB) +0.31, 3. Vanthourenhout (Bel) +1.29. Vrouwen: 1. Kastelijn (Ned) 42.35, 2. Worst (Ned) +0.11, 3. Arzuffi (Ita) +0.42. Arjan Schouten Austin -Lewis Hamilton (34) Bochtnr. Snelheid (km/uur) Rondes 56 Circuit of the Americas (Austin) DRS-inhaalzone DRS-detectiepunt Morgen, Ziggo Sport, 20.10 uur Circuit BRON: AFP, FIA 5,513 km Afstand 308,405 km Winnaar 2018 K. Raikkönen, Ferrari WK-stand na 18 Constructeurs van de 21 races 1. Hamilton 363 1. Mercedes 652 2. Bottas 289 2. Ferrari 466 3. Leclerc 236 3. Red Bull 341 4. Vettel 230 4. McLaren 111 5. Verstappen220 5. Renault 72

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 23