Ntab opgelucht na sprint Liverpool: 'Twee duels op een dag gaat niet' 21 bewogen jaar, waarin ze zowel sportief als privé tegenslag had ,,Het was weer een rumoerig jaar. Ik had het anders gehoopt. Maar ja, helaas. Je hebt het niet voor het kiezen, hè? Maar een hoop shit maakt je ook tot wie je bent." In Oldeberkoop is ze thuis. ,,Al kozen we voor de toekomst, die is nu onzeker. Maar ik hou van na tuur en rust. Hier kun je binnen vijf minuten een natuurgebied in en loop je op prachtige paden in het bos. Hond los, vrij. Natuur liegt niet. Natuur is eerlijk, puur." ,,De eerste maand nadat we uit el kaar gingen wel. Jezus, dacht ik, heb ik zo'n groot huis, ben ik hele maal alleen. Nu heb ik dat niet meer. Ik sta weer gelukkig in het leven, daar ben ik blij om." Tijdens het traject naar Sotsji, waar Ter Mors in 2014 op de 1500 meter haar eerste gouden olympi sche medaille won, overleed haar vader na een lang ziekbed. Des tijds schoof ze haar emoties zoveel mogelijk aan de kant in haar jacht op goud. De rekening komt later, wist ze. Na de Spelen zat ze een jaar overtraind langs de kant, mentaal en lichamelijk uitgeput. In aanloop naar Pyeongchang, waar ze langebaangoud won op de 1000 meter en bij haar afscheids- wedstrijd van het shorttrack brons op de aflossing, kampte ze met een knieblessure. ,,Zo slecht dat ik op een gegeven moment tegen de staf zei: ik wil het er niet meer over hebben, dat werkt niet positief." Een jaar geleden besloot ze zich te laten opereren. ,,Ik zei vier jaar geleden: als ik nog eens door zo'n revalidatietra- ject moet, stop ik. Dit doe ik nooit meer. Revalideren is mentaal zo zwaar. Het gaat een weekje beter, daarna kelder je weer in een diep dal. Dat is nu al tien maanden. Nog steeds is het niet top, niet pijnvrij. Dat doet veel met je. Pijn is een trigger voor emotie." Op felle toon: ,,Dat ben ik gewoon zat." ,,De mooie prestaties die ik haalde waren altijd met mankementen. Als het nou écht een keer allemaal goed kan vallenIk ben zo be nieuwd hoe hard ik dan rij. Ik denk dat ik veel harder kan. ,,In Pyeongchang wist ik al da gen voor de 1000 meter dat ik ging winnen. Dat is een bepaald gevoel dat ik weinig heb gehad. In Sotsji had ik dat trouwens ook, maar durfde ik het niet hardop uit te spreken. Een mooi gevoel. ,,Toen er vorig jaar in Salt Lake City wereldrecords werden gere den, dacht ik: dan moet het harder. Ik wil graag een wereldrecord. Ik heb ook nog nooit een 1500 meter op een hooglandbaan gereden. Het kan toch niet dat een olympisch kampioen op die afstand dat nog nooit gedaan heeft? Nog een reden waarom ik door wil." ,,Misschien is mentale hardheid wel mijn grootste talent. Zonder die eigenschap had ik in Pyeong- chang nooit goud kunnen winnen. Anderhalve maand na de Spelen beklom ik een berg in Nieuw-Zee- land, had ik zo'n last van mijn knie en dacht ik: hoe heb ik hier zo hard mee kunnen rijden? Dat is dus ge voel uitschakelen. ,,Als ik nü zou stoppen, zou ik mezelf dat later nooit vergeven. Ik kan pas stoppen als het echt niet werkt. Als het over een jaar nog niet goed is kun je je afvragen: wat ben ik aan het doen? Maar ik hoop gewoon dat deze investering het waard is." ,,Ik heb door de jaren heen niet zo veel vrienden overgehouden die zo dichtbij staan dat ik alles met ze bespreek. Ik heb wel een paar vrienden, maar die zie ik eens in de anderhalf jaar of zo. Als we bel len is het goed, maar ik deel niet mijn dagelijkse dingen. Ik heb wel een paar vrienden, maar die ik zie ik eens in de anderhalf jaar of zo „Eigenlijk heb ik daarvoor me zelf. En mijn trainers, Martin en Erwin. Soms mijn manager. Ik heb met een psycholoog gesproken, maar uiteindelijk maakt het voor mij niet zo'n verschil of ik met hem praat of met een trainer. Iets heeft tijd nodig. Je kunt niet alles naar je hand zetten." Sinds anderhalf jaar is ze fulltime langebaanschaatsster. Jarenlang was ze onderdeel van de hechte nationale shorttrackploeg, nu traint ze bij team IKO, waar ze gis teren bekendmaakte haar contract te verlengen tot en met de Spelen van 2022. ,,Ik mis vooral het team, het fami liegevoel. In het langebaanschaat sen hangt een andere spirit. Meer ieder voor zich. In het shorttrack ging ik voor iedereen door het vuur als het moest. Dat heb ik nu niet meer. Maar ik heb nooit spijt gehad van mijn keuze. Ik was toe aan iets nieuws, dat hoofdstuk is afgesloten." ,,Zeker. Wij hebben zoveel samen meegemaakt. Hij hoeft maar een paar dingen tegen je te zeggen en je denkt: het is nog waar ook! Ik dacht soms: als ik bij Jeroen had gezeten, was ik dan nu net zo ver met revalideren? Dat zul je nooit weten. Ik heb absoluut geen spijt. Ik weet: shorttracken zou nog veel moeilijker zijn voor mijn knie. ,,Jeroen heeft wel een ander plekje door alles wat we meege maakt hebben, die overtraining, mijn vader. Bij hem leerde ik ook dat het niet alleen om de training draait als je succes wilt. Het is atti tude, mentaliteit, de manier waarop je leeft en omgaat met je sport. Dat zie ik bij veel langebaan- rijders niet." ,,Een bepaalde manier van denken. Zoeken naar vernieuwing. Bij het langebaanschaatsen wordt ge dacht: we hebben het altijd zo ge daan, dus het moet nu ook zo. ,,Vorig jaar werd het donker tij dens het inrijden, er was muziek. Dan krijg je dat de helft van de schaatsers denkt: dit wil ik niet. Je kunt zoveel mensen hier al van de wijs brengen door iets anders te doen. Laat het blaasorkest een keer niet komen, wedden dat er een paar van hun a propos zijn? ,,Een hoog aanpassend vermo gen kan juist helpen. Vernieuwing triggert, je doorbreekt patronen. Als je altijd hetzelfde doet, krijg je hetzelfde terug. Maar uiteindelijk moet je harder. Daarom sta ik nu weer voor onzekerheden, zonder referentie. Ik kan weer een stukje groeien in mijn topsportleven." EREDIVISIE^ Programma 5 Stand LIVERPOOL De vele succes sen van Liverpool hebben ook een keerzijde. De winnaar van de Champions League moet op 18 december in Qatar aantreden voor de halve finale van het WK voor clubs, maar op die dag staan in principe ook de kwartfinales van het toernooi om de League Cup op het programma. Het za delt manager Jürgen Klopp met een probleem op. ,,Als wij op de dag dat we in Qatar zijn ook tegen Aston Villa moeten spelen voor de League Cup, dan zou ik twee verschil lende teams moeten hebben. Maar ik kan geen spelers thuisla ten voor de beker'', zei Klopp. ,,We spelen in Qatar twee wed strijden in een drukke periode, ik kan niet maar elf jongens meenemen en de rest in Enge land tegen Aston Villa laten voetballen. Zo werkt het niet.'' De meest voor de hand lig gende optie is dat de bekerwed strijd wordt verplaatst, maar het programma in december zit ook al bomvol. ,,Iedereen ziet dat het teveel is, maar niemand doet er echt iets aan. De UEFA richt de Nations League op, waardoor succesvolle spelers nóg vaker moeten spelen. Ik kan wel veer tig spelers in m'n selectie ne men, maar dan moet ik tegen een deel zeggen: neem vakantie, ik heb je in december of januari pas nodig. Wedstrijden en rust zijn nu niet in balans.'' zaterdag 2 november 2019 GO je ook tot wie je bent' Voel je je hier niet alleen? Je zei: 'Ik doe het nooit meer'. Waarom revalideer je nu wel? Sta je er weleens bij stil wat wél lukte, ondanks de tegenslagen? Met wie deel jij verdriet? -Ter Mors (29) Mis je de shorttrackwereld? Mis je bondscoach Jeroen Otter soms, onder wie jij je grootste prestaties behaalde? M Jorien ter Mors, afgelopen maand tijdens een training. ,,Als ik nu zou stop pen, zou ik mezelf dat later nooit ver geven." FOTO BSR Volledige toewijding? LEEUWARDEN Met eerdere mislukte kwalificaties nog in het geheugen sprintte Dai Dai Ntab (25) gisteren overtuigend naar winst op de 500 meter bij het World Cup Kwalificatie Toer nooi. ,,Ik ben wel eens eerder fa voriet geweest en toen zat ik later gewoon in mijn pyjama thuis.'' Dus was de spanning groot en de opluchting ook, toen hij in 34,79 seconden naar de winst was ge reden. ,,Dit is heel bevrijdend. Ik was wel zelfverzekerd, maar je wilt geen fouten maken. Het was de eerste echte test, de eerste rit dat er veel te verliezen valt." Behalve Ntab plaatsten Kai Verbij, Ronald Mulder, Lennart Velema en Hein Otterspeer zich voor de eerste serie van vier wereldbe kerwedstrijden. Op de 1500 me ter bij de vrouwen lukte dat Jorien ter Mors (winst in 1.54,22), Antoi nette de Jong, Ireen Wüst, Melissa Wijfje en Reina Anema. SPEELRONDE Gisteren PEC Zwolle - Ajax nnb Vandaag 18.30 uur RKC - Heracles 19.45 uur Sparta - PSV 3 3 O CM AZ - FC Twente Morgen 12.15 uur FC Emmen - Vitesse 14.30 uur FC Groningen - Willem II 14.30 uur FC Utrecht - Fortuna S. -Pk w 0 c c VVV - Feyenoord 16.45 uur ADO Den H. - Heerenveen 1 Ajax 2 AZ 3 PSV 4 Vitesse 5 FC Utrecht gespeeld 11 11 11 11 11 w g 9 2 7 2 7 2 7 2 6 2 v pt 0 29 2 23 2 23 2 23 3 20 (v-t) 35-7 25-8 26-13 22-15 22-14 6 Willem II 11 6 1 4 19 14-15 7 Heracles 11 5 3 3 18 18-15 8 Heerenveen 11 4 5 2 17 17-12 9 FC Twente 10 Sparta 11 FC Groningen 12 Feyenoord 13 PEC Zwolle 4 3 4 3 4 2 3 5 3 1 4 15 4 15 5 14 3 14 7 10 21-20 19-20 13-13 19-22 16-26 14 FC Emmen 11 3 1 7 10 14-24 15 ADO Den Haag 11 3 0 8 16 Fortuna Sittard 11 2 3 6 17 VVV 18 RKC 3 0 0 1 11-28 10-33

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 21