Kin omhooa Berghuis begrijpt woede bij fans, 18 Van Bommel heeft bij PSV voor het eerst wind SJOERD MOSSOU Twee zeperds op rij in de competitie. Sterspelers met blessures. Mark van Bommel wordt nu écht getest als PSV-trainer. Hoe ver is hij na zo'n zestien maanden in het vak? Een tussenrapportage op drie onderdelen. LEIDERSCHAP Column kunt er moeilijk omheen, al zou je het wil len: hij is joviaal, charmant en toegankelijk. Maaskant is zo'n trainer die in een handomdraai alle namen van het kantoorpersoneel op kan noe men, ook die van de koffiejuffrouw en de stagiair. Als hij door de stad loopt, zegt hij iedereen olijk gedag, uitbundig zwaaiend vaak. Hij is zelden rancuneus of haatdragend boven dien. Zijn olifantenhuid is zo dik, dat je Maaskant zonder problemen kunt beledigen, of in de zeik nemen, en daarna is 'ie nog net zo vriendelijk als kort daarvoor. Toch wordt half Nederland altijd heel blij als Ro bert Maaskant verliest. Deze week verloor VVV van amateurclub Groene Ster in het bekertoernooi, de vijfde nederlaag op een rij alweer, dus dan weet u het wel. Het collectief handen wrijven kon weer beginnen. Van Zeeland tot Groningen verkneuke len mensen zich alvast over een aanstaand ontslag in Venlo, liefst voor de kerst, want dat maakt het lekker me lodramatisch. Bij Maaskant is het altijd zo gegaan. Wie hem ooit 'kroonprins' heeft gedoopt, weet niemand meer precies, maar vanaf dat mo ment ging het fout. Sindsdien heeft hij iets wat je de 'misgunfac- tor' zou kunnen noe men. Mensen zien hem blijkbaar graag fa- Wie Maaskant ooit 'kroon prins' heeft gedoopt, weet niemand meer, maar vanaf dat moment ging het fout len. (Aad de Mos had daar vroeger ook last van, lang voor zijn doorbraak als de knuffelanalist van Nederland. Dick Advo caat: zelfde verhaal.) Waar hem dat bij Maaskant precies in zit is las tig te duiden. Misschien waren zijn eerste jaren te voortvarend: de kroonprins promoveerde twee keer met RBC, iets wat je gerust een wonder kunt noemen, en hij haalde Europees voetbal met zowel NAC als Willem II. Zijn eerste buitenlandse avon tuur: direct landskampioen met Wisla Krakau in Polen. Zijn uiterlijk helpt ook niet echt mee. Zijn tred is zo statig, dat het altijd net lijkt alsof de minister van Buitenlandse Zaken het veld op komt lopen. De kin priemt altijd fier omhoog, ook bij tegen spoed en totale mislukking. Maaskant heeft een feilloos oog voor de camera, maar de camera ook voor hem. Elk gebaar of blik heeft iets grotesks en theatraals: televisietalent. Maaskant is een geboren opportunist, eentje met weinig talent voor gêne. Legendarisch werd het filmpje waarin hij allerlei tai chi-oefeningen deed op een grasveld, niet heel lang nadat hij bij NAC een dug-out stuk had geslagen. Het ene mo ment vertelt Maaskant met droge ogen dat hij he lemaal klaar is met de voetbalwereld, het volgende moment keert hij net zo vrolijk weer terug. Zijn gebrek aan twijfels kostte hem ook twee de gradaties, ironisch genoeg, met NAC en Go Ahead Eagles. Maaskant is zo heilig overtuigd van zich zelf, dat hij zelfs op een zinkend schip nog fluitend aan boord stapt, met de borst vooruit en de kin omhoog. Je kunt daar schamper over doen, maar voetbal is ook gewoon volkstheater. Robert Maaskant snapt dat als geen ander. Geen '143' in Polen Kastelijn winnares Goede trainers herken je als het tegenzit. Dus beseft Mark van Bommel zelf ook wel dat hij dezer dagen extra onder het vergrootglas ligt. Eerder deze week zeiden trainers die deelnamen aan een driedaagse stage bij de KNVB dat ze nieuws gierig waren geweest: hoe zou Van Bommel reageren op de 0-4 tegen AZ? Zou hij publiekelijk om zich heen slaan? Openlijk spelers gaan afbranden na zo'n vernedering? Dat gebeurde niet. Hij hield zijn emoties onder controle. Zelfs bij een stekelige slotvraag op zijn persconferentie. 'We weten alle maal dat jij extreem slecht tegen je verlies kunt, Mark. Heb je al een paar ramen laten sneuvelen?' Al sinds zijn start beschermt hij openlijk zijn spelers. Altijd. Hoog uit zegt hij soms: ,,Ik kan niet alles zeggen wat ik denk.'' Wat hij mee heeft in dit vak: hij is zich bewust van heel veel dingen. Een intelli gente kerel die alles observeert. Laatst zei hij bij het wekelijkse persmoment op de Herdgang te gen een verslaggever: 'Het valt me op: als jij nu één stoel naar links schuift, dan zitten jullie allemaal op dezelfde plek als altijd.' Maar dat hij voortdurend 'aan' staat, in combinatie met zijn ka rakter van controlfreak en perfec tionist, is ook vermoeiend. Van Bommel ziet altijd dat witte pluisje op jouw blauwe trui. Achter de schermen op de Herd- gang voert hij zijn 'strijdjes' met iedereen, ongeacht rang en stand. Tegelijkertijd prijzen mensen in tern zijn professionaliteit. Sterker: als 'ie in een nog wat professione lere organisatie komt, zal het mak kelijker voor hem worden, denkt menige PSV'er. PSV is in zekere zin zijn proef tuin voordat, al dan niet met een of meer tussenstops, Bayern Mün- chen komt. Want zo zal het gaan, let maar op. Hij kan bij PSV zijn ideeën over voetbal testen, ver taald in vaak originele, zelf be dachte oefenstof. In de eredivisie ontdekt hij ook wat het vraagt om te werken met de nieuwste generatie spelers, ge neratie Z. Talenten, geboren na Het vuur laait op in zijn ogen. De vraag is: 'Was je echt geblesseerd eigenlijk?' Een referentie aan zijn wissel halverwege de Klassieker. ,,Als je nog één zo'n vraag stelt, loop ik weg'', zegt Berghuis. Berghuis: ,,Ja, er wordt getwijfeld aan mijn professionaliteit.'' ,,Ik heb al anderhalve maand last van mijn knie. Ik word voortdu rend geprepareerd voor wedstrij den en dan gaat het nét. Ik heb er de afgelopen vier jaar altijd ge staan. Ik loop nergens voor weg. De trainer zette een middenvelder extra op het veld want het stond 4-0. Er moest een aanvaller van het veld en ik zit met die knie. Dat is het verhaal.'' ,,We moeten leveren bij Feyen- oord en dat is niet gebeurd. Dat neem ik mezelf kwalijk. Maar dit is een harde business, we moesten al snel weer over tot de orde van de dag. Ik had het mezelf wel allemaal anders voorgesteld. Ik geloofde in de manier waarop Stam wilde spe len en in zijn trainingen. Maar het kwam er gewoon niet uit. Som mige fouten die we hebben ge maakt, daar viel niet tegenop te coachen. Als de trainer de tijd had gekregen en zelf ook had geno men, had er wel uit kunnen ko men wat hij wilde, denk ik.'' zaterdag 2 november 2019 GO @sjoerdmossou Voor iemand die vaak een lul wordt gevon den, is Robert Maaskant erg aardig. Je WIELRENNEN In de Ronde van Polen zal nooit meer ie mand start nummer 143 dragen. De organisatie doet dit als eerbetoon aan de dit jaar in de koers overle den Bjorg Lambrecht (foto), die met dat nummer reed. De 22- jarige Belg kwam in de derde etappe zwaar ten val en liep een fatale scheur in de lever op. VELDRIJDEN Yara Kastelijn (foto) heeft de Koppen bergcross ge wonnen. De 22-jarige Bra bantse bleef Europees kampioene Annemarie Worst voor. Kastelijn nam in de eerste van drie ron den op het loodzware parcours de leiding en hield steeds een kleine voorsprong. Bij de man nen won Eli Iserbyt. Mark, over die Maarten Wijffels Eindhoven o a 0) Steven Berghuis stond de boze aanhang van Feyenoord na de 4-0 nederlaag tegen Ajax te woord. De 27-jarige rechterspits weet dat echte antwoorden op de kritiek morgen tegen VVV moeten volgen. Mikos Gouka Rotterdam Die vraag maakt je boos? Het is de situatie waarin Feyen- oord verzeild is geraakt. Mensen twijfelen aan alles. Moeten jullie je schuldig voelen over het feit dat Jaap Stam nu thuis zit? Maar dit is Feyenoord. Als je twaalfde staat, roert de achter ban zich.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 18