boldErmEin.nl Laatste plaatsen op Kerstreizen! ECONOMIE 17 Nederlandse economie groeit minimaal Bijna de helft vertrouwt banken niet 459,- Van paniek hoeft volgens hoogle- raarBart Vos van de Maastricht Uni versity nog geen sprake te zijn, ze ker niet als we naar de ons omrin gende landen kijken, maar het is wel een teken aan de wand. ,,Een score van 50,3 duidt nog steeds op economische groei en dat is in Eu ropa op zich al een heel positief re sultaat'', verklaart Vos. ,,In septem ber stond de PMI in de Eurozone bijvoorbeeld op 45,7, in het Ver enigd Koninkrijk op 48,3 en de Duitse PMI teller bleef steken op 41,9.'' De Nevi PMI wordt opgesteld aan de hand van maandelijkse vragen lijsten die circa 350 inkoopmana gers uit Nederland invullen. De teruggang van de Nederlandse PMI komt volgens Vos voorname lijk door de (eerste) daling van de productie sinds april 2013 en de af zwakkende groei van de werkgele genheid. Ook het aantal nieuwe orders steeg maar mondjesmaat afgelo pen kwartaal. De werkgelegenheid nam in oktober nog wel licht toe, maar ook deze groei was de klein ste in zeven maanden. De hoeveelheid onvoltooid of nog niet uitgevoerd werk was op nieuw kleiner en de afname van de inkoopactiviteiten was de grootste in meer dan zes jaar. Volgens Nevi bleven producenten optimistisch over de markt, maar daalde ook dit optimisme naar het laagste niveau sinds augustus 2013. Neerwaartse trend Professor Vos merkt op dat de PMI nog net boven 'de magische grens' van 50 is gebleven, maar dat we nog niet te vroeg moeten juichen. ,,Een nadere analyse leidt bij mij tot een gemengd beeld, met overall wel een neerwaartse trend.'' Vos vindt het lastig om een slui tende verklaring te vinden voor het grote verschil tussen de Neder landse en Duitse economie. ,,Er is een oud gezegde dat als Duitsland niest, Nederland verkouden is, maar dat gaat bij de PMI nu dus ze ker niet op. Op termijn zal de spreekwoordelijke Duitse verkoud heid, of zelfs longontsteking, echter niet goed zijn voor onze economie.'' Onzekerheid Het blijft afwachten of de Neder landse PMI de komende maanden alsnog onder de 50 puntengrens zakt. ,,Mondiaal blijft er onzeker heid op meerdere fronten. De brexitdeadline van 31 oktober is niet aan de orde, maar wanneer en hoe dan wel blijft zeker tot de verkie zingen in december de vraag. En de VS en China zijn dan wel weer in gesprek, een oplossing van het han delsconflict is er nog niet. Voorlopig lijkt de Europese economie het kind van de rekening te worden. Europa is als open economie nu eenmaal gevoelig voor verstoringen in de wereldhandel.'' AMSTERDAM Bijna de helft (49%) van de Nederlanders vindt banken nog altijd onbetrouwbaar. Daar heeft de kredietcrisis en de 'grote schoonmaak' na deze zwarte pe riode voor de bankensector nauwe lijks verandering in gebracht. Dat constateert de stichting Tuchtrecht Banken op basis van onderzoek on der bijna 2000 mensen. 70 procent van de ondervraagden is het afgelopen decennium (nog) negatiever gaan denken over de sector. 57 procent zegt wat be trouwbaarheid betreft geen verbe tering te zien. Bijna de helft stelde daarnaast niet eens te merken dat banken hun werkwijze hebben aangepast sinds de crisis. Een meer derheid vindt ook dat banken niet betrouwbaarder zijn geworden in de afgelopen twee jaar. Volgens de stichting heeft de af name deels te maken met het ver wachtingspatroon. Van de mensen die geen uitgesproken verwachtin gen hadden van banken, is 56 pro cent negatiever gaan denken. Van de respondenten die sowieso lage verwachtingen hadden van ban ken, is 85 procent negatiever gaan denken over banken na de crisis. Tegelijkertijd zijn de ondervraag den positief over bankmedewer kers. Zo vindt bijna de helft van de respondenten hen betrouwbaar en deskundig. Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! 4-daagse Kerstmarktcruise van Keulen naar Düsseldorf 6-daagse All-inclusive kerstreis Drenthe, De Bonte Wever 6-daagse kerstreis Van der Valk Landhotel Spornitz 6-daagse kerstreis Bayerischer Wald 6-daagse kerstreis Sauerland all-inclusive 6-daagse kerstspecial 5" Hilton Prague Hotel in Praag 6-daagse kerstreis Van der Valk Parkhotel Spreewald 6-daagse kerstreis Hotel Van der Valk Berlijn 8-daagse kerstreis Warschau, Polen 8-daagse kerstreis Van der Valk Hotel Barcarola, Catalonië zaterdag 2 november 2019 GO Bijna sprake van krimp, geen reden tot paniek De Nederlandse economie kende afgelopen kwartaal de kleinste groei in meer dan zes jaar. De Nevi PMI index is ge daald naar 50,3. Schiet die index onder de 50 dan is sprake van krimp. Economieredactie Maastricht De Nevi PMI index is ge daald, maar 50.3 duidt nog steeds op economi sche groei en dat is in Eu ropa op zich al een heel positief resultaat, meldt professor Bart Vos. Bart Vos. FOTO BEN BERGMANS v.a. slechts v.a. slechts v.a. slechts Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. AN VR Brochure en (0318) 58 09 58 boekingen: www.bolderman.nl Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excl. Calamiteitenfonds reserveringskosten Vertrekdatum: 22 december Vertrekdatum: 22 december Vertrekdatum: 16 december Vertrekdatum: 22 december Vertrekdatum: 22 december Vertrekdatum: 22 december Vertrekdatum: 22 december Vertrekdatum: 21 december Vertrekdatum: 22 december Vertrekdatum: 21 december

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 17