Stilstaan bij overledenen 18 ZEELAND INTERVIEW BEN VERSCHUREN Hoe zou het zijn als onze overleden dierbaren ons brieven schreven? Wat zouden ze ons vertellen? Met Allerzielen wordt in Breda met een opmerkelijk project stilgestaan bij de gedachten aan geliefde overledenen. dtLiïoir^nrzrit^; - J zaterdag 2 november 2019 Breda In zijn woonkamer in Breda pakt Ben Verschuren (74) een groot vel papier. Hij strijkt het met de zijkant van zijn hand glad en be gint te lezen. ,,Lieve zoon..." Het is een brief. Nog niet eens zo heel lang geleden schreef zijn moe der die aan hem. Bijzonder? Ergens wel. Zijn moeder was op het moment van schrijven namelijk al overleden. Het is iets waar Verschuren een paar jaar geleden mee begon. Uitge daagd door een bevriende schilderes die hem vroeg deel te nemen aan een kunstproject, begon hij na te denken. ,,Het was destijds Hemelvaartsdag. Een dag waarop de poort naar boven even is geopend. Het kwam in me op: hoe mooi zou het zijn als door die opening berichten naar beneden dwarrelden?" De dichter/schrijver dacht aan zijn gestorven dierbaren. ,,Mijn vader, moeder, mijn broer, peettante, een voormalige geliefde. Wat zouden zij mij te vertellen hebben?" Hij pakte pen en papier en begon te schrijven. ,,Brieven. Niet aan hen, maar van hen. Dus alsof zij mij die vanuit de hemel stuurden." Het bleek een opmerkelijk uitwer king te hebben. Verschuren: ,,Wie ie mand is verloren, denkt wel vaker aan diegene, praat ertegen, schrijft misschien een brief." Dat is mooi: ,,Maar het is ook een richtingsverkeer. Jij denkt aan de an der, legt hem of haar jouw vragen of gevoelens voor. Zo ben je in wezen meer met jezelf bezig dan met je ge storven dierbare." ,,De brieven die ik schreef, dwon gen me om me te verdiepen in de an der. Het ging niet om mij. Ik ver plaatste me in bijvoorbeeld mijn moeder, of mijn vader, liet hen aan het woord. Luisterde naar wat zij mij te zeggen hadden. Ik gaf ze zo mis schien wel voor het eerst de kans om dat te zeggen wat bij leven verzwe gen bleef. Het zorgde voor een heel bijzonder contact." Het maakte dat hij haast dichterbij de overledenen kwam dan bij leven. ,,Ik plaatste als het ware mijn overle den moeder in de stoel tegenover mij, visualiseerde hoe ze daar zat, daar schreef en liet haar aan het woord, viel haar niet in de rede. En opmerkelijk genoeg leek het alsof de woorden als vanzelf kwamen. Ik was het die ze opschreef, maar het was de ander die ze uitte. De brieven voel den heel authentiek." Zo hoorde hij zijn vader vertellen over zijn ervaringen tijdens de Tweede Wereldoorlog. Toen hij als dienstplichtige na de mobilisatie via België en Engeland, naar Frankrijk werd gestuurd om, na een periode als krijgsgevangene, uiteindelijk weer thuis te komen. ,,Nooit sprak hij over zijn ervaringen. Via anderen wist ik wat hij had meegemaakt. In zijn brief vertelt hij openhartig over zijn ang sten en onzekerheid." Zijn moeder, met wie het contact nog wel eens schuurde, liet hij schrij- Door hen te laten spreken, voel ik de overledenen om me heen ven wat haar gevoelens waren, wat daarvan de achtergrond was. Of dan zijn broer die vanuit de hemel relati verende kanttekeningen zette bij het werk van Verschuren. ,,Zonder oor delen, zonder de wrijvingen die ge sprekken gewoonlijk met zich mee kunnen brengen. Zonder geldings drang of andere emoties. Zonder een omgeving die afleidt. De brieven voelden als een heel zuiver contact." Bevrijd van de ballast van het dage lijkse bestaan, leidden de brieven bij Verschuren tot meer begrip voor zijn overleden dierbaren, boden hem meer inzicht in hun motieven, in de geschiedenis achter hun beslissin gen. In hun opvoeding, gedrag en meningen van destijds. ,,Het heeft me veel gebracht. Heeft me meer le ren relativeren, maar me ook milder gestemd tegenover mijn gestorven dierbaren." Bovendien: ,,Heb ik het gevoel dat ook zij het prettig vinden. De brieven werken ook voor de doden bevrij dend." Dat klinkt misschien wat zweverig. ,,Maar zo voelt het niet. Ik ben niet overdreven spiritueel, ben eerder ag nost, dan gelovig. Ik ben er niet van overtuigd dat er leven na de dood is. Maar door hen te laten spreken, voel ik de overledenen wel om me heen. Ze zijn nabij." Troostrijk? ,,Zeker." Vandaag is het Allerzielen. Bij uit stek een moment waarop wordt stil gestaan bij onze gestorven dierbaren. Verschuren grijpt de datum aan om ook anderen te helpen met het schrij ven van brieven van hun overleden naasten. Tussen 10.00 en 12.00 uur is hij in Het Gele Huis, Haagsemarkt 35 (hoek Dreef) in Breda. Het groeide uit tot een belangrijke katholieke feestdag. In de tweede helft van de twintigste eeuw nam in Neder land, onder invloed van de ontkerkelijking, de aandacht voor Allerzielen af. „Vroeger stonden hier op 2 november drie bloemenkramen die het heel druk hadden. Nu is dat er nog één en die verkoopt elk jaar iets minder", zegt bijvoor beeld Roel Stapper van de Bredase begraafplaats Zuylen. ,,Toch is Allerzielen bij ons nog steeds een van de drukste dagen." De laatste jaren worden speciale bijeenkomsten trouwens wel meer bezocht, weet Stapper. Dat beamen organisato ren van het groeiend aantal al dan niet spirituele samen komsten rond Allerzielen. Kennelijk is er een groeiende behoefte om buiten de religie om stil te staan bij overleden dierbaren. ZV Wat zou een overleden dierbare ons schrijven? Edine Wijnands Ha broer, Je hebt ze hier wel aan het schrijven gekregen! Ik begrijp niet waarom ze zo gretig zijn, wat moet er nog gezegd worden? Je stookt, broertje, je woelt als een mol het verleden omhoog, is dat wat je wil? Altijd al weerbarstig geweest. Protestman, van wie heb je dat? Je brengt me aan het twijfelen, heb ik iets gemist? je oudste broer PSDie geheime liefde van je destijds, ik was daar altijd al nieuwsgierig naar. Iedereen vermoedde iets maar niemand wist er het fijne van. Hoe zat dat eigenlijk? Dat moet je toch nog eens uit de doeken doen. Ben Verschuren met enkele van zijn brieven. FOTO RON MAGELSE/PIX4PROFS Eind tiende eeuw introduceerde abt Odilo van Cluny de tra ditie om de dag nadat de Heiligen werden geëerd, stil te staan bij gestorven kloosterbroeders. Paus Johannes XIX nam het gebruik over en riep ongeveer twee eeuwen later 2 november uit als moment om alle gelovige gestorvenen te herdenken. MiJn jongste lünd; die vraag. A"n jJbiiJzie'ik "at je "Ce Ik op het die ieidt, street s TjaT"9 M muziek in mijn oor, ik neurie t tenminste. je neuriet de zwegen As in AZlTLT tijd, een duet van Windei"aiu<M OP, kaar man ie de 0I,fceweeglijk, van geen tijd beuust. Vreemd hoe Je ai en zoon de grenzen tussen generaties Jtunt veriaten en z,'*» in een dorpscafé eikaar ongekwetst kunt tegenkomen. H&J wennen, misschien is een derde afspraak noodzakelijk verplicht ritueel moeten zijn, w® lopen van drm0lenUU da"Se" »e<r«a9d' yennjk Voor stemtype? me °P9etemen. twee biertjestaanP<n' 93a" aan beitje zitten Baarop Bl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 142