Stoelendans kabinet door ziekte Ollongren Delano R.: 'Ik maak docu over liquidaties' Schakel naar een goedkopere lening NIEUWS 13 Baas motorclub verklaart filmen gesprekken Let op! Geld lenen kost geld s-A" Volgens het Openbaar Ministerie was Caloh Wagoh een uitzendbu reau voor liquidaties, dat onder meer werkte voor de voortvluch tige Ridouan Taghi. Een groot aan tal leden van de club wordt in een enorm strafproces vervolgd voor een aantal liquidaties en liquida tiepogingen. Onlangs trof de recherche een goudmijn aan bewijs aan in de lap tops en harde schijven van presi dent Delano R. De president (bij naam: Keylow) bleek chatgesprek- ken die hij voerde met zijn op drachtgevers, maar ook met de clubleden die in rang onder hem stonden, te hebben gefilmd en ge fotografeerd. Dat is opmerkelijk, omdat hij chatte met een versleu telde telefoon, die chatgesprekken automatisch verwijdert om zo buiten het zicht van de politie te blijven. Belastend bewijs In de gesprekken wordt openlijk over liquidaties gesproken. Voor het OM is het zeer belastend be wijs dat de president moordop- drachten aannam. 'Als je hem dit weekend of maandag nog (doet) geef ik je snel 80 zonder gezeik', schrijft de vermeende opdrachtge ver Jermaine B. aan de president. Hij bedoelt daarmee dat hij 80.000 euro overheeft voor de huur- moord. 'Ok. Maak er werk van', re ageert die, waarop B. schrijft: 'Om dat jij vriend van onze broeder was behandel ik je extra (goed). Zou niemand zo veel geven voor die hond.' Later schrijft de president nog: 'Wij verkopen niets aan vijan den. Wij verkopen alleen de dood.' Het OM noemde deze gesprek ken eerder afschuwelijk. ,,Som- mige mensen geven opdracht hun tuin op te knappen, in deze zaak werd opdracht gegeven mensen kapot te knallen. Alsof het om worstenbroodjes gaat wordt er ge sproken over het doodmaken van mensen.'' Mede door deze chatgesprekken werd een aantal nieuwe verdach ten aangehouden, onder wie Feno i Als je hem doet, geef ik je 80 zonder gezeik, schrijft opdrachtgever D., een vermeende jeugdvriend van de voortvluchtige Ridouan Taghi. Hij werd nietsvermoedend door de marechaussee aangehou den op luchthaven Schiphol. Dat de president deze chatgesprekken heeft gefilmd, kwam als een grote verrassing en heeft tot grote span ningen geleid binnen de motor club. Ook voor het OM was het gissen waarom de president deze nor maal gesproken geheime gesprek- ken heeft gearchiveerd. Recent heeft de president daar in een ver hoor met de recherche voor het eerst openheid over gegeven. Daarin verklaart hij dat hij werkt aan een documentaire over liqui daties. ,,We maakten een film over liquidaties. Dat was mijn werk. Dat is mijn pensioen'', zegt hij in een verklaring die door deze krant is gelezen. Toch wil hij geen volle dige openheid geven over zijn journalistieke plannen. ,,Ik ga niet alles op tafel gooien. Namen ga ik niet noemen. Dan gooi ik mijn ei gen glazen in.'' Facturen Hoewel zijn ondervragers weinig lijken te geloven van deze opmer kelijke verklaring, houdt de presi dent voet bij stuk. Volgens hem is het klip en klaar: hij is niet betrok ken bij moorden, maar maakte slechts een documentaire over de onderwereld. ,,Er zijn contracten, facturen, chats en voltooide films.'' De rechercheurs stellen de pre sident ook een prangende vraag. Hoever wil hij gaan voor het ma ken van deze documentaire? Het antwoord is opmerkelijk. ,,Ik wil geen liquidatie filmen. ik zou er al leen bij staan. Voor de rest zou ik alles filmen.'' Ander belangrijk be wijs tegen de president wordt ge leverd door kroongetuige Tony de G., die heeft verklaard dat de pre sident moordopdrachten aannam van onder meer een Turkse crimi neel en de voortvluchtige Taghi. Advocaat Pieter Hoogendam, die de president van Caloh Wagoh verdedigt, wil inhoudelijk niet rea geren op de verklaring die door deze krant is ingezien. Het straf proces tegen de president en de andere leden die worden vervolgd gaat half december verder. Dan worden ook de details uit de kroongetuige-overeenkomst van Tony de G. bekendgemaakt door het OM. Op Prinsjesdag geeft Ollongren (foto) nog acte de présence, maar al snel daarna is het eigenlijk op en af. Eerst een operatie, enkele weken te rug, aan de bijholtes van haar neus. En daarna weken van gekwakkel, thuiswerken, ontstekingen en com plicaties na een operatie. ,,Hoe lang kun je politiek verant woordelijk blijven zonder dat je fy siek in de Tweede Kamer kunt zijn?'' zegt een ingewijde. Er wordt daarom al weken aan haar vervan ging gewerkt. CDA-staatssecretaris Raymond Knops valt bijvoorbeeld in voor Ollongren bij de begro tingsbehandeling Binnenlandse Zaken, maar PVV-Kamerlid Martin Bosma wil eigenlijk met de minis ter in debat. Hij krijgt zijn zin niet. ChristenUnie-vicepremier Ca- rola Schouten vervangt Ollongren al bij de wekelijkse persconferentie in Nieuwspoort. En D66-minister Wouter Koolmees neemt dan al een paar weken het vicepremierschap waar in het overleg met Rutte en de andere vicepremiers. Na het herfstreces hoopt Ollon- gren er weer te staan, maar er duikt een nieuwe complicatie op. Ze krijgt medisch advies zich even he lemaal terug te trekken om 'medi cijnen in te regelen' en te genezen. Afgelopen maandag is het de top van het kabinet duidelijk dat er iets moet verande ren. De meest betrokken secretarissen-generaal, van Algemene Zaken en Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties, wor den ingeschakeld. Samen met SG van Infrastruc tuur en Waterstaat knip pen ze de boel op. Staats secretaris van Milieu Stientje van Veldhoven (D66) moet minister voor Milieu en Wonen worden. CDA-staatssecretaris Raymond Knops wordt minister van Binnen landse Zaken. CDA-minister van Defensie Ank Bijleveld, die inlich tingendienst MIVD al in porte feuille heeft, krijgt de AIVD erbij. Wouter Koolmees zal het D66- smaldeel in het kabinet aanvoeren en dus waarnemen als vicepremier. De onrust over alle mogelijke ver anderingen hangt in de lucht in de ministersploeg tijdens de Alge mene Beschouwingen in de Eerste Kamer, dinsdagavond. Maar als Van Veldhoven en Knops woensdag bij de bouwers op het Malieveld staan, weten ze officieel nog van niets. Eindspel Tegen die tijd is Rutte bezig met het eindspel. Er wordt in de loop van woensdag gebeld met Bijleveld, Knops en Van Veldhoven. Rutte belt donderdagochtend uiteindelijk Ollongren. ,,Is het zoals jij het wilt?'' Daarop stuurt Ollongren vanaf haar ziekbed een sms'je naar de fractie voorzitters: zo gaan we het doen. Dat betekent dat het CDA van vier naar vijf ministers gaat. D66 blijft staan op vier omdat, ondanks het tijdelijke vertrek van Ollongren, Van Veldhoven promoveert tot mi nister. Maar het maakt niet veel uit: stemmen doen ze nooit, in het derde kabinet-Rutte. Doe de bespaarcheck op becam.nl Slim lenen voor iedereen zaterdag 2 november 2019 H. IA/Jkio+u Kopstukken van motorclub Caloh Wagoh in de rechtbank. illustratie aloys oosterwijk De president van motorclub Caloh Wagoh heeft de recher che verteld dat hij een docu mentaire maakt over liquidaties in de onderwereld. Dat is vol gens hem de reden dat de poli tie bij hem duizenden chatbe- richten over liquidaties heeft gevonden. Yelle Tieleman Den Haag Delano R., alias Keylow. D66-minister Kajsa Ol longren (Binnenlandse Zaken) kwakkelde al enige tijd met haar ge zondheid, maar begin deze week besloot ze zich de rest van het jaar ziek te melden. Andere bewindslieden nemen haar taken over. Edwin van der Aa Jan Hoedeman Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13