TOTALE LEEG- VERKOOP mm Soos De Pul in zwaar weer Luchtverhitters olie - gas - elektro 7 NIEUW-HAAMSTEDE CHROOM-6 De vuurtoren van Nieuw-Haamstede gaat al dik een jaar schuil achter steigers en dat zal voorlopig ook nog wel even zo blijven. Rijkswaterstaat wil extra onderzoek, om zeker te zijn dat de verflaag met het kankerverwekkende chroom-6 veilig kan worden verwijderd. Volgens woordvoerder Chantal Kamminga van Rijkswaterstaat zijn de afgelopen maanden verschil lende verwijderingsmethodes be proefd. Daarvan lijken er meerdere te werken. ,,We zitten nog volop in de onderzoeksfase. De resultaten zijn pas representatief als de proe ven een aantal keer herhaald zijn." Tot dusver valt nog geen een duidige conclusie te trekken, noch durft Kamminga te voorspellen wanneer de opknapbeurt van de vuurtoren wordt hervat. Het ge vaar zit met name in het vrijko men van verfschilfertjes met daarin de ziekmakende stof. Doorbraak Donderdag werd weer een nieuw laagje verf van de rood-witte bui tenkant verwijderd, om te beoor delen of die aanpak straks zonder gezondheidsrisico is voor de schil ders én de mensen die in de di recte omgeving wonen. De Van Ginkel Groep claimt een doorbraak te hebben gevonden in het veilig verwerken van de chroom-6 houdende verf. Het Gel derse straalbedrijf past een middel toe dat de stof afbreekt en 'omkap- selt', waardoor het onschadelijke Er zijn meerdere methoden die lijken te werken. Maar ook daarin is meer en langdurig onderzoek nodig BRUINISSE 'Help'. Veel duidelij ker kan de naam van het feest dat binnenkort in de De Pul wordt ge houden, niet zijn. De Bruse soos zit in zwaar weer. Wegens een een ge brek aan inkomsten en (jonge) vrij willigers. ,,Hulp is nodig, anders gaat de deur dicht." Het feest dat 9 november gehou den wordt, is voor iedereen. Maar vooral voor publiek dat vroeger nogal eens naar de soos ging en oud genoeg is om een biertje te kunnen drinken. ,,Dan kunnen we financi eel weer een paar maanden voor uit'', zegt bestuurslid Leon Bal. ,,Zo- dat we plannen kunnen bedenken voor op de langere termijn.'' In de bestaande situatie is het wegvallen van inkomsten één probleem, het wegvallen van vrijwilligers een tweede. Er willen tien tot vijftien mensen stoppen, vertelt Bal. Het feest is vanaf 21.00 uur. chroom-3 ontstaat, legt directeur André van Ginkel uit. ,,Chroom-3 is een natuurlijk product. Dat zit ook in voedingsproducten en is zelfs gezond voor mens en dier." Van Ginkel heeft de methode met succes uitgeprobeerd op de betonnen buitenkant van de vuur toren en op een proefstuk van de stalen brug tussen Kleverskerke en Veere, zegt de directeur. ,,Bij onze aanpak kan het hele asbest- protocol achterwege blijven. Dit is dus in principe nog goedkoper ook. Het restproduct is na behan deling onschadelijk en kan zonder probleem worden afgevoerd. Ook dat is een groot voordeel. Want waar gaan ze na het toepassen van een conventionele methode heen met dat chroom-6 afval?" Van Gin- kel dient in januari een patentaan- vraag in voor zijn vinding. Groen licht Het Gelderse straalbedrijf wacht met smart op groen licht van Rijkswaterstaat. Na de zomer zou bekend worden wat verder de be doeling was, maar tot dusver heeft de telefoon in Valburg nog niet ge rinkeld. Het resultaat van Van Ginkel wordt meegewogen in het totale pakket aan proeven, laat Kamminga weten. ,,Er zijn meer dere methoden die lijken te wer ken. Maar ook daarin is meer en langdurig onderzoek nodig om aan te tonen dat een verwijde ringsmethode daadwerkelijk veilig is voor de omgeving." Op 31 december sluit Woontrend Zeeland. Tot die tijd ontvangt u 40% korting op alle producten in de showroom. Interior Meeuwse handelsonderneming bv Albert Plesmanweg 6,4462 GC Goes Tel.: 0113-212620 Fax: 0113-232214 Email: info@meeuwse-goes.com zaterdag 2 november 2019 Vuurtoren fungeert als proefkonijn SD Marcel Modde Nieuw-Haamstede - Chantal Kamminga, Rijkswaterstaat Erik van Nunen van RPS Ana lyse verricht metingen bij de vuurtoren in Nieuw-Haamstede. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA Woontrend Zeeland Woontrend Zeeland Duinstraat 18a, Koudekerke www.woontrend.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 138