BEGRAAFPLAATS CAM MUSE PABLO ESCOBA MONACO s GEBOUW 40 COLOMBIA Het is vreemd om een sms'je te krijgen van 'Casa Pablo Escobar', met in de profielfoto de grijzende kop van de legendarische drugs- baron die Colombia jaren in zijn greep hield. De man die sinds de Netflix-serie Narcos een inter- nationaal geliefde schurk is. Meer dan zestig miljoen mensen zagen de serie, gruwelend van het geweld, maar ook gefascineerd door de onverschrokkenheid van Escobar. De man die om de regering tegemoet te komen zijn eigen (luxueuze) gevangenis bouwde, waar Diego Maradona een balletje kwam trap pen. Die zijn trawanten omgerekend 600 euro betaalde voor elke agent die ze ver moordden. Die een dierentuin liet bouwen naast zijn huis. Vaak overschaduwen de bizarre kanten van Escobar de brute tragiek van zijn daden. Neem het gegeven dat de regio rondom Escobars landhuis nog altijd de grootste concentratie nijlpaarden buiten Afrika kent; nadat ze waren ontsnapt van Escobars ranch waren ze gaan rondzwerven, nie mand durfde ze te vangen, het waren Pablo's dieren. En er was die keer dat hij zijn dochter een eenhoorn wilde geven voor haar verjaardag - in werkelijkheid was het een pony, met een op zijn snuit gena gelde hoorn en op zijn rug vastgeniete struisvogelveren. Het dier stierf binnen enkele dagen. Neef De serie zette een toeristische mini-indus trie in gang aan Escobar-tours en Escobar- memorabilia. Uit de hele wereld komen daarvoor mensen naar de Colombiaanse stad Medellin. Slechts één tour wordt verzorgd door Escobars directe familie: Escobars neef Mr. Nicolas. Deze neef werd in 1991 nog als 21-jarige ontvoerd door vijanden van zijn oom, de president van Colombia moest eraan te pas komen om Nicolas te bevrijden. Ik zal mister aan het einde van de tour te spreken krijgen. Eerst meld ik me bij een van de tientallen panden waar Escobar geld bewaarde, een weinig opzienbarende villa in een welge stelde buurt, nu omgebouwd tot museum. In de tuin staat de helikopter waarmee Pablo zijn eerste geldtransport uitvoerde en van waaruit hij graag zijn zwembad in sprong. Ook ligt hier zijn favoriete jetski, dezelfde die Roger Moore gebruikte in een van zijn films als James Bond. Blikopeners In de giftshop kun je Pablo-shirts kopen, ingelijste Wanted-posters, Pablo-blikope- ners, Pablo-mutsen, en natuurlijk coca- koffie, koffie vermengd met cocabladeren. Ze beloven me dat het legaal is, maar ik koop het niet: misschien zijn de Escobars niet de geloofwaardigste bron als het gaat om legaliteit. Ik heb de luxe variant van de tour geko zen, die 40 euro kost in plaats van 30. Dat houdt in dat we ons tijdens de drie uur durende tour door Medellin niet in een normale auto verplaatsen, maar in Pablo's familieauto, een gepantserde Toyota met kogelvrij glas. Het chassis is zo zwaar dat de chauffeur, de 18-jarige achterneef Mattias Reizen win

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 128