'Als ik nü niet goed voor mezelf zorg, wanneer dan wel?' overleed, mijn vader ziek werd en mijn man een burn-out kreeg, wordt mijn lin kerarm steeds onwilliger, het is dan begin 2018. Mijn linkerbeen trilt regelmatig on controleerbaar. Pure stress, dat lijkt me logisch. Als onze 83-jarige buurman in mei 2018 vertelt dat hij de ziekte van Parkinson heeft en we niet goed weten wat dat in houdt, googelen we er op. Het zoekresul taat: een rijtje symptomen dat van mij had kunnen zijn. Maar ik ben op dat moment pas 49, natuurlijk heb ik geen parkinson! Dat vindt ook de huisarts: 'Veel te jong, hooguit MS'. Ook de neuroloog is in eerste instantie ongelovig, maar na wat tests en een second opinion staat het op 13 augustus vast: ik moet mijn leven voortaan delen met Mrs P., zoals ik 'mijn' parkinson noem in de Facebookpost waarmee ik mijn coming-out als parkinsonpatiënt beleef. Een volkomen onwerkelijke situatie, die ik in eerste in stantie benader zoals ik ook alle andere moeilijke situaties van de afgelopen jaren heb aangepakt: wegstoppen en doordou wen. Met mij is niets aan de hand. Deze avond in het Yopper Café opent echter mijn ogen. In eerste instantie voel ik me nog een valsspeler; het lijkt of alle andere Yoppers meer uiterlijke symptomen hebben. Tot ik in een gesprek kort de situa tie van de afgelopen jaren schets. ,,Wat moet dat zwaar voor je zijn", zegt mijn gesprekspartner, een jonge man, wel gemeend. Hij heeft net verteld hoe de diag nose 'ziekte van Parkinson' voor hem het ultieme signaal was om beter voor zichzelf te gaan zorgen. Meer rust inbouwen, min der stress, gezonder eten. Het is volgens hem de enige manier om de ingrijpende ziekte enigszins het hoofd te kunnen bieden. Ik ben het helemaal met hem eens, maar probeer uit te leggen dat ik niet zou weten hoe ik dat moet doen: meer rust en minder stress. ,,Is ook lastig", zegt hij. ,,En toch moet het." Ook de andere Yoppers zijn bewust bezig met de vraag: wat is goed voor mij? Voor de een is dat veel sporten, voor de ander een streng dieet, voor de derde stop pen met werken. De verhalen zetten me aan het denken, en aan het eind van de avond rijd ik pein zend terug naar huis. Het is al mijn hele leven mijn valkuil: niet genoeg oog hebben voor mijn eigen welzijn. Ik zorg liever voor anderen. Ik denk niet: wat is goed voor mij? Wel: wat is goed voor mijn kinderen, mijn man, mijn ouders? Maar als ik nu niet goed voor mezelf zorg, wanneer dan wel? ,,Was het leuk?" vraagt mijn man als ik thuiskom. ,,Niet leuk, wel goed", antwoord ik. Het besef dat ik niet zomaar een griepje heb, heeft deze avond voor het eerst een beetje ruimte gekregen. De ziekte van Par kinson is een progressieve en ongeneeslijke hersenaandoening, en dat is nogal wat. Het is prima om er grapjes over te maken, maar het ^s niet grappig. Het is zwaar kut. ZATERDAG 2 NOVEMBER 2019 33

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 121