Vandaag had de goeroe nog een andere levensles voor haar volgers. ,,Als ik om mij heen kijk, zie ik een epidemie van stress. Mensen zijn bezorgd, hebben alcohol problemen of relatieproblemen, worstelen met de opvoeding, geld, gezondheid. We krijgen allemaal onze portie in het leven. Mijn advies: relax. Laat alles van je af glij den. Probeer niet zo gestrest te zijn. Weinig mensen lijken nog in staat de controle los te laten, het leven gewoon te laten komen zoals het komt.'' ,,Ik weet het niet. Probeer het! Het lukt mij soms, uiteindelijk. Wat ik zeker weet, is dat ontspannen vrouwen beter functioneren, betere besluiten nemen, die zijn sterker. Dus hoe krijgen we ze zover dat ze gewoon kunnen ademhalen? Hoe halen we het ver stikkende touw van hun nek? Dat we van alles moeten, vooral voor anderen? Er is zoveel benauwdheid over de vraag: Am I ok? Am I ok? Am I ok? Doe ik het wel goed? Ik herken het, want ik heb er ook jaren mee geworsteld.'' ,,Het heeft te maken met mijn opvoeding. Mijn ouders hadden altijd zorgen. Hun levenshouding was: de wereld is niet veilig. Mijn moeder had een moeilijke jeugd op een boerderij, met veel armoede, en zeven broers en zussen. Er was altijd de angst dat ze de boerderij zouden kwijtraken, en dat is uiteindelijk ook gebeurd. Ze kwam uit een familie van Zweedse immigranten, kinderen werden er beschouwd als arbeids kracht. Ze vertrok uit huis toen ze vijftien was en werkte als meid. Haar was verteld dat ze dom was, maar ze heeft een master gehaald. Ze heeft alles zelf moeten doen. Ze leerde ons hoe je moet overleven. Niet falen. Hard werken. Geen fouten maken. Dat heb ik wel degelijk van haar geërfd.'' ,,Ik heb nog nooit een mens ontmoet die door het leven kon wandelen zonder lijden en pijn. Niemand ontsnapt aan verlies, dood, schaamte. Mislukking. De eerste van de vier edele waarheden van het boed dhisme is: leven is lijden. Anderhalf jaar geleden verloor ik mijn grote liefde. Maar dat betekent niet dat elk moment van je leven treurnis is, absoluut niet. Ik hou van mijn leven.'' Haar grote liefde was haar beste vriendin Rayya Elias, die in 2018 aan kanker overleed. Toen ze de onheilstijding over de ziekte vernam, verliet Gilbert op stel en sprong haar toenmalige man om voor Elias te zor gen. Ze trouwden in 2016. Haar dood was hartverscheurend, zegt ze, maar waar anderen misschien bij de pakken neer zouden zitten, schreef Gilbert het vro lijke Stad van meisjes. Het was haar manier om tegenwicht te bieden aan de rouw. ,,Ik ben niet bang voor verdriet. Er zijn andere emoties waar ik slecht mee overweg kan, zoals woede en schaamte, maar bij verdriet heb ik geleerd mee te gaan in de golf. Daar zijn we bang voor, want je denkt dat het nooit ophoudt. Als het verdriet je over spoelt, buig je er voor. Bijna als voor God. Het is zo veel groter dan jij, het brengt je op je knieën. Dan huil je en huil je, en dan stopt het. Je kunt niet zes weken achter elkaar huilen, ook geen zes uur. Dat kan je lichaam niet aan. Dan moet je gewoon weer naar de wc, of je wilt een broodje of een glas water. Als je geduldig wacht, gaat het weg. ,,Rouw is heel levendig en warm, en open. Dat voelt niet eng. De dood is ook niet eng. Toen Rayya stierf, was het bijna een omge keerde geboorte. Als je naar een pasgeboren baby kijkt, zie je dat ze er eerst nog niet helemaal zijn, en dan landen ze langzaam op aarde. Als iemand doodgaat, kan hij ook half vertrokken zijn, een deel is al weg. Die transitie is zo mysterieus, pijnlijk en krach tig tegelijk, dat was het meest sacrale dat er ooit in mijn leven is gebeurd.'' ,,Ik ben anders tegen mezelf aan gaan kijken. Ik ben nu goed voor mezelf. Dat deed ik niet toen ik 30 was. Ik was heel hard en niet vergevingsgezind. Nu is er een zachtheid die ik niet eerder had.'' ,,Dat is zó goed, het is zó bevrijdend. De cultuur blijft benadrukken dat je gelukkig zult zijn als je jong bent en knap, maar de realiteit is anders. Kijk naar jonge meiden met hun onzekerheid. Ik zou nu werkelijk geen negentien willen zijn. Het wordt al leen maar beter. En ik ben dankbaar want het is niet iedereen gegeven. Ik heb net iemand zien doodgaan.'' „Absoluut. Het lastige voor veel vrouwen van mijn leeftijd is dat je voor het eerst weet hoe waardevol je bent, maar dat tege lijkertijd de wereld je niet meer als waarde vol ziet. Dat is een grote vergissing, want je hebt nu zo veel in de aanbieding. Slimmer dan ooit, beter in je vak dan ooit. Kijk naar Hoe doe je dat? Waar komt dat gekkenhuis in uw hoofd vandaan? Uw somberte over de mensheid is verrassend, gezien de lichte toon in uw boeken en de humor. U bent onlangs 50 geworden. Wat betekent dat voor u? Het lijkt een natuurlijk proces bij vrou wen: als ze de 50 passeren, maken ze zich niet druk meer over wat anderen van hen vinden. Oudere vrouwen kampen wel met het verschijnsel dat ze in de coulissen verdwijnen. ZATERDAG 2 NOVEMBER 2019 29

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 117