modderwater uit mijn put te mogen halen, terwijl ik flessen inkocht. Ik gaf hen ook twee flessen, maar de volgende ochtend stonden er vijf vrouwen te wachten die ook water wilden. Ik heb overwogen buiten de poort een kruik van twintig liter neer te zetten en die dagelijks te vullen, maar mijn collega zei: 'Niet doen. Straks gooit iemand er uit jaloezie vergif in en heb jij het gedaan'. Na jaren single van project naar project te zijn gegaan, kreeg ik de behoefte aan meer intimiteit en om de ervaringen met iemand te delen. Aanvankelijk verzette ik me erte gen. Toen ik in Mongolië werkte, zei een kennis: 'Jij moet vliegen. Een relatie stopt jou in een kooitje'. Niet veel later zag ik een stokoude expat met een jong lokaal meisje in een restaurant. De avond erna zat hij er met een ander. Ze zeiden vrijwel niets te gen elkaar en uit de houding van die man droop de eenzaamheid. Toen dacht ik: zo wil ik niet eindigen. Na het project in Mongolië studeerde ik journalistiek, ik wilde even wat anders. Op de academie ontmoette ik Marijke, een oer- Hollandse vrouw. We trokken een jaar lang met elkaar op, maakten een documentaire over daklozen in Den Bosch. Voor haar ben ik uiteindelijk gevallen. Toen het bij mij na het zien van een vacature in Kameroen weer begon te kriebelen, vroeg ik Marijke: 'Wat denk je ervan als we samen naar Afrika vertrekken?' Na vijfjaar Kameroen en Benin, verblij ven we sinds drie jaar in Vietnam. Ironisch genoeg midden in een toeristisch gebied. De matras op de grond van mijn begintijd in Bolivia is vervangen door een keurig huis van twee verdiepingen dat mijn project leider voor me huurt. Doordeweeks leer ik de projectstaf hoe ze samen met de lokale bevolking een bosbeheerplan opzetten en ik bezoek dorpen en bossen in het binnen land; in het weekeinde drink ik een kokos noot op het strand. Of ik door de pampa van de Andes trek of door de regenwouden van het Kongo- bekken, de band met Nederland blijft sterk. Daar liggen toch onze roots. Dat proberen we ook onze zoon Elvin van 3 mee te geven. Buiten de deur eet hij rijst met stokjes en op straat brabbelt-ie tegen zijn vriendjes een mix van Engels en Vietnamees. 's Avonds thuis wijst hij aan de keukentafel naar het beleg op zijn boterham en zegt: 'Op school cheese, bij papa-mama kaas'. Dan neemt hij een hap. 'Mjammie, lekker.' Elvin past zich makkelijk aan nu hij nog zo jong is. Ik denk dat het goed voor hem is om in andere culturen te leven. Hij komt ook op de mooiste plekken. Pikt-ie toch wat van mee. Maar wat als hij straks naar de ba sisschool gaat en om de haverklap afscheid moet nemen van vriendjes? Dat zijn dingen waar we het over hebben. Marijke en ik hebben afgesproken: nog één project van twee jaar en daarna blijven we langere tijd op één plek. Tenminste voor een jaar of vijf. Maar voorlopig is er nog de hang naar avontuur. Het contract in Vietnam loopt af. Ik heb een mooie baan gezien in Indo nesië, in een gebied waar nog tijgers en olifanten rondlopen. Ook een project in Alaska lonkt. Bij beiden gaat het om het herstel van oerbossen. Met de huidige klimaatveranderingen en het verlies aan biodiversiteit is dat de uitdaging van de nabije toekomst. ZATERDAG 2 NOVEMBER 2019 25

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 113