f/ïanc1!! bSiENCE s Columnschrijvende juf schrikt van kritiek: mijn jongens zijn geen tuig wek 10 NIEUWS Zowel in Chili als in Libanon betoogt de jonge generatie tegen de oude garde If *3 nicn Ze zijn gelijktijdig de straat opgegaan, de jongeren in Libanon en die in Chili. Ze zijn hun regeringen beu, eisen dat het economisch wanbeleid stopt en dat er eindelijk eens wat wordt gedaan aan de chronische corruptie. Beide landen worden gescheiden door een aantal oceanen en zeeën, maar de boosheid is dezelfde. In zo wel Libanon als Chili zijn jongeren op de barricaden geklommen. Niet, zoals elders, omdat hun toekomst op korte termijn wordt bedreigd door het klimaat (waar ze trouwens ook voor de straat opgaan), maar vanwege economische malaise en lamlendige politici die vooral be zorgd lijken om hun eigen baantje. Het ongenoegen sluimerde al heel lang. Eén vonkje bleek genoeg. In Beiroet was het de woede om een impopulaire belasting op het ge bruik van WhatsApp die de protes ten in gang zette. In Santiago was het een verhoging van de prijs van openbaar vervoer die scholieren tot woede bracht. Twee regeringsbesluiten die de jongeren rechtstreeks raakten. Twee protesten die werden opge pakt door andere groepen van de bevolking. Protesten ook die - net als in Hongkong - worden bedreigd door relschoppers en provocateurs. Ze mogen dan ver uit elkaar lig gen, toch zijn er overeenkomsten tussen de gebeurtenissen in Liba- non en in Chili. Beide landen ston den de laatste jaren bekend als rela tief stabiel in een regio vol turbu lentie. Met buren als Syrië (oorlog) en Argentinië (zo goed als failliet) doe je het al snel goed. Vandaar dat menigeen toch werd verrast door die explosie van onvrede. Conferenties afgelast In Chili is de onrust en de spanning op straat nu zo groot - er rijden, voor het eerst sinds de militaire dic tatuur van Augusto Pinochet, weer tanks door de hoofdstad - dat de Chileense president Sebastian Pi- nera twee prestigieuze internatio nale topconferenties moest afgelas ten. De VN-klimaatconferentie van begin december wordt nu in Ma- drid gehouden. Waar de belang rijke Apec-handelstop, onder ande ren bijgewoond door de Ameri kaanse president Donald Trump en de Chinese president Xi Jinping, zal worden gehouden, is nog de vraag. In Libanon hebben overwegend hoogopgeleide en politiek actieve jongeren het helemaal gehad met de archaïsche houtenklazenpolitiek van soennitische, sjiitische of ma ronitische (christelijke) clanleiders, die met baantjes voor de eigen kliek macht kopen. De minder dogmati sche jonge generatie begrijpt dat niet. Net zo min als de jongeren snappen dat er bijna dertig jaar na het einde van de burgeroorlog (1982-1990) in de hoofdstad het wa ter- en elektriciteitsbedrijf nog steeds niet fatsoenlijk functioneert en afval vaker niet dan wel wordt opgehaald. Premier Saad Hariri trad dinsdag af na een stortvloed aan kritiek. De betogers eisen nu het vertrek van president Michel Aoun. De schrik zit er goed in bij de oude politieke garde. 'Binnen 72 uur hebben de politieke partijen een mirakel ver- Wij blijven de straat op gaan tot jullie vertrekken richt: een begroting aangenomen binnen de grondwettelijke termijn. Niet vertoond in tenminste 20 jaar. Dus als men maar wil, dan kan het', schrijft commentator Sahar al-At- tar in de Franstalige economische krant Le Commerce du Levant. De banken gingen gisteren weer open, na twee weken dicht te zijn geweest tijdens de protesten. Rania, een jonge demonstrant waar schuwt de regering: ,,Wij blijven op straat tot jullie vertrekken.'' Anders dan in Libanon hebben de protesten in Chili slachtoffers geëist: negentien doden en honder den gewonden. Het leger trad kei hard op nadat jongeren voor tien tallen miljoenen schade hadden aangericht aan stations en het openbaar vervoer. Zo uitten de jon geren hun boosheid over niet alleen trein- en buskaartjes die 4 procent duurder werden, maar nog meer over beroerd onderwijs als gevolg van chronisch geldgebrek. Ook in Santiago roept de straat helemaal klaar te zijn met corruptie en wordt het vertrek geëist van alle parlementariërs. President Pinera bood op tv excuses aan voor het niet reageren op 'langdurige frus traties', maar hij wilde niet verder gaan dan wat sociale hervormingen als een verhoging van het mini mumloon om de demonstranten tegemoet te komen. Ondertussen is de woede aangewakkerd door men senrechtenschendingen door orde diensten. Demonstranten zouden zijn beschoten en gemarteld, stu dentes aangerand. De vrouw die veel boosheid op roept, is first lady Cecilia Morel Montes, die de betogingen een 'bui tenlandse invasie' noemde. In een gelekt appje aan een vriendin schrijft ze: 'We zullen moeten snij den in onze privileges en ze moeten delen met de rest van hen.' Ze bood daarvoor later haar excuses aan. Stoelen die door het lokaal vliegen, klasgenootjes die elkaar aanvallen en tienerjongens die haar een langzame, pijnlijke dood toewen sen. Geregeld krijgt Bianca van der Meer (35) uit Vlaardingen te horen dat ze 'een kankerjuf' is. Ze gaat gebukt onder intimidatie en ge weld en roept in haar column, ge- publiceerd in een lokale krant, de overheid op tot verandering. 'Ik voorkom dat er stoelen door de klas gaan. Ik los scheldpartijen op. Ik voorkom dat Alfred en Moha- med elkaar het ziekenhuis in trap pen', schrijft ze onder meer. Haar column werd opgepikt door diverse media en werd op de- site van AD en de regionale zuster- kranten al een half miljoen keer gelezen. Haar verhaal raakte dui zenden mensen en de reacties lie gen er niet om. ,,Mijn school staat er niet goed op en mijn leerlingen krijgen veel kritiek op sociale me dia. Het zou komen door de ou ders, hun afkomst of door de wijk waar ze opgroeien. Dat is niet mijn boodschap'', zegt Van der Meer. Als ze het over de leerlingen heeft, spreekt ze liefdevol over 'mijn jongens'. ,,Dit zijn kinderen van 12 of 13 jaar met een grote rug zak en veel problemen. Daarom zitten ze op het speciaal onder wijs. Wij docenten staan daar van wege het gedrag van deze leerlin gen en wij zijn er om hen te hel pen. Om dat goed te doen, hebben we meer handen nodig in de klas. Dat wilde ik duidelijk maken.'' Dit zijn kinderen van 12 of 13 jaar met een grote rugzak en veel problemen Geschrokken van de massale aan dacht besloot Van der Meer even nergens op te reageren. Ook haar werkgever schrok van alle aan dacht. ,,Natuurlijk heb ik een ge sprek gehad met de directeur van de school. Maar dat houd ik tussen ons. Ik wil mijn werk goed kun nen doen en alle ouders onder ogen kunnen komen. Ik geef mijn vak met plezier en werk met colle ga's die heel bekwaam zijn.'' Hoe ze met alle aandacht om moet gaan, weet ze niet goed. ,,Mijn blog ging van dertig views naar 25.000 views per dag. Maar ik realiseer mij dat dit een tijdelijke hype is.'' Dat ze veel lezers wist te raken met haar inkijkje in haar dage lijkse strijd met het speciaal on derwijs, was een grote verrassing. Van der Meer schreef de column naar eigen zeggen in een kwartier tijd tijdens een schrijfcursus. ,,Het is ongefilterd en ongepolijst. Het is een statement vanuit emotie ge schreven en ik heb mij niet gerea liseerd dat de column zo veel aan dacht zou krijgen.'' De Rotterdamse juf krijgt veel bijval van collega's die haar erva ringen herkennen en stellen dat het goed is dat zij haar noodkreet naar buiten bracht. Eén reactie was voor Van der Meer het meest waardevol: ,,Een leerling zei mijn verhaal te her kennen. 'Ik deed het ook, maar ik heb er van geleerd', zei deze leer ling. En 'ik hoop dat je nog lang juf blijft'. Dat raakte mij, want ik doe het voor mijn leerlingen.'' zaterdag 2 november 2019 GO Boze jongeren zijn hun regeringen beu Bob van Huët Rotterdam/Beiroet/Santiago V* bef°re iv; you en" OUR FUTURE Boven: jonge demonstranten in Chili. Onder: jonge betogers in Libanon. fotos afp -Betoger Rania tegen de Libanese regering De lerares die in een openhar tige column deelde over het speciaal onderwijs op haar school in Rotterdam-Zuid, vreest dat haar leerlingen de dupe zijn van alle aandacht. ,,De reacties zijn zo verdrietig. Deze kinderen zijn géén tuig.'' Bram Verbrugge Vlaardingen -Bianca van der Meer, lerares

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 10