'Ook als we het kort geding winnen, zal de overheid wel niet 'Die beesten wacht 8 NIEUWS TERUGKEER KORT GEDING IS-vrouwen die vastzitten in het voormalige kalifaat proberen vandaag met een kort geding bij de staat hulp bij hun terugkeer naar Nederland af te dwingen. Het onderwerp roept veel emoties op. De wanhoop, de woede en de rede. DE (WAN)HOOP Om deze kinderen draait het kort geding vandaag, er staan 55 op de lijst. Ze verblijven alle maal met hun moeders in de detentiekampen Al Hol en Al Roj in Noord-Syrië. Kampen bewaakt door de Koerden. Sommige gezinnen verblijven er al twee jaar. De omstandigheden in de kampen zijn erbarmelijk: wei nig eten, veel ziektes, veel kou of juist hitte. Er sterven veel kinderen, melden hulporgani- saties. Daar leggen de achter gebleven families in Nederland al maanden de nadruk op: haal onze neefjes, nichtjes en klein kinderen daar weg voordat ze doodgaan. Zij hebben er nooit om gevraagd om in oorlogs gebied te belanden of geboren te worden. Ze hebben hun hoop gevestigd op dit kort geding. ,,De tijd is onze grootste vij and'', stellen de families, nu er weer een winter aankomt. Gruwelijke dingen Maar de vrouwen dan? Die zit ten niet voor niets in de kam pen. Ze sloten zich aan bij een van de gruwelijkste terreur groepen die de wereld heeft gekend: Islamitische Staat. Hun mannen zijn omgekomen of zitten in gevangenissen in de regio. Over hen gaat dit kort geding niet. Sommigen, zoals Hafida uit Delft, zeggen dat ze spijt heb- ben dat ze naar Syrië gingen. ,,Er zijn gruwelijke dingen ge beurd.'' Ze zei onlangs in deze krant: ,,Ik draag de consequen ties van mijn keuzes. Het is logisch dat ik word berecht en de gevangenis in ga. Ik zal elke straf aanvaarden.'' Als zij en haar drie kinderen maar terug naar Nederland kunnen. De vrouwen zullen op Schiphol worden aangehouden en vast gezet. Vrouwen die al terug keerden, kregen celstraffen van twee tot drie jaar, waarvan een groot deel voorwaardelijk. De families in Nederland vrezen het vervolg van het kort geding. ,,Ook als we winnen, zal de overheid wel niet mee werken'', meldt een familielid. ,,Ze kijken niet naar de kinde ren en scheren alle vrouwen over één kam. Laat ze maar lekker doodgaan, denken ze. Maar we zullen blijven vechten voor hun terugkeer.'' DE WOEDE ,,Dit zijn beesten, die in Nederland een luxe leven wacht. Waarom ma ken zij daar kans op? Waarom krijgen zij van een internationale rechtbank niet de hoogste straffen voor de ge nocide op de jezidi's, terwijl mijn volk al jarenlang moet overleven in vluchtelingenkampen en voor hen geen plek is in Nederland?'' Met lede ogen ziet Ghanim aan welke straf Nederlandse vrouwen die vrijwillig afreisden naar het kalifaat hier krijgen. Een jaar cel, twee jaar, alsof ze niets met de misdaden te maken hebben. Terwijl in 2014 IS meer dan drieduizend mensen ver moordde, en zesduizend, grotendeels vrijdag 1 november 2019 GO Nederlandse IS-vrouwen willen dat de staat hen terughaalt Cyril Rosman en Carla van der Wal Het is een lange lijst met na men. Vooral jonge kinderen, baby's ook, met minimaal één Nederlandse ouder. Aisha bijvoorbeeld, geboren in een kamp in Syrië, begin oktober. Of Dawud, in 2016 ter wereld gekomen in Raqqa, de toenma lige hoofdstad van het kalifaat. Maar ook Muhammed, geboren in 2012 in Den Haag en door zijn ouders meegenomen naar oorlogsgebied. Even dacht Dalal Ghanim (23) dat het een grapje was. IS-vrouwen die een kort geding aanspannen om hun terugkeer naar Nederland te faciliteren. Maar al snel begreep de zes jaar geleden naar Nederland gevluchte jezidi dat het waar is. Terwijl haar familieleden werden opgejaagd, vermoord, mishandeld verkocht en verkracht door aanhan gers van IS, proberen de vrouwen uit diezelfde terreurbeweging de weg terug naar Nederland vrij te maken. Dalal Ghanim komt op voor de jezidi's. FOTO MARCO OKHUIZEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8