Spreid drommen toeristen over heel Nederland Rutte verdwaalt zelf ook in 'verschrikkelijke' belmenu's 'Op een gegeven moment is de koek op' 7 Horecabranche pleit voor landelijke aanpak: Eerst wat cijfers op een rij: toeristen gaven in 2018 87,5 miljard euro uit in Neder land. Dat was 6,4 procent meer dan in 2017, blijkt uit CBS-onderzoek. De toe ristische sector is goed voor 800.000 banen. De werkgelegenheid in deze branche groeit hard. Acht jaar geleden waren er nog iets meer dan 600.000 banen dankzij het toerisme. Ruim 19 miljoen buitenlandse toe risten bezochten ons land, de verwachting is dat dit aantal doorgroeit naar ruim 40 miljoen in 2030. De horecabazen die gis teren bijeenkwamen in het Mauritshuis - hier werd de eerste editie van Meesterwerkevent, een initiatief van Koninklijke Horeca Nederland, gehou den - zien deze buiten landse gasten graag ko men. Maar er is ook het besef dat spreiding van de drommen toeristen bit tere noodzaak is om te voorkomen dat trekpleis- Om toerisme verantwoord te laten groeien, is een Nationaal Toerisme Plan nodig. Volgens de horecabranche is een landelijke coördinatie nodig om de explosieve groei beter op te vangen. ters als Amsterdam en Giethoorn onleefbaar worden. „Gezien de im pact en groei van toerisme zou het niet gek zijn als er een aparte minister wordt aangesteld", vindt Jenni fer Westers, samen met haar man Harry eigenaar van WestCord Hotels (be kend van onder meer ho telboot SS Rotterdam en hotel New York). Volgens Westers moet er keihard worden ingezet op een betere bereikbaarheid van de 'buitengebieden'. ,,Als we toeristen beter over het land willen spreiden, zullen de regio's buiten de Randstad beter moeten worden ontsloten. We zijn met z'n allen trots op de Afsluitdijk, maar de in frastructuur is hopeloos verouderd. Hoogste tijd om die verbinding te ver beteren. Niet alleen voor autoverkeer, maar wat dacht je van de trein? Een traject over het spoor die toeristen vervoert tussen Amsterdam en Friesland en daarna via een rondje IJsselmeer terugkeert naar de hoofdstad. Hop-on, hop-off, dat idee.'' Haar voorstel werd omarmd door de aanwezigen. Premier Mark Rutte, vandaag ook te gast in het Mauritshuis, is het met Westers eens dat sprei ding hoog op de agenda moet komen te staan. ,,Heel Nederland is Am sterdam, zo zien buiten landse toeristen dat. Dus als we samen kunnen re gelen dat ze bijvoorbeeld ook naar Delft, Brabant, Friesland of andere delen van het land gaan, is dat prima.'' De premier was minder enthousiast over een minister voor Toe risme. ,,Als je dat doet, be staat de kans dat alles wordt doorgeschoven naar het ministerie en dat er vanuit de sector minder zelf wordt geregeld. We moeten juist samen aan de slag.'' De Marechausseevereniging noemt het goed dat de Kmar niet zomaar mensen levert, zegt voorzitter Sven Schuitema. ,,De politie moet haar eigen taken doen. Ook wij trekken niet zo maar een blik mensen open. De druk op onze mensen is ook gi gantisch." Volgens Schuitema doet de Kmar al erg veel als het gaat om het beveiligen en bewa ken. ,,Onze mensen staan bij de Joodse instellingen en op Schip hol. Maar op een gegeven mo ment is de koek op. Het is niet anders." De politiecapaciteit stond al onder druk, maar sinds de moord op Derk Wiersum is die door een ondergrens gezakt. Burgemeesters schreven giste ren in een brief aan de Tweede Kamer dat het water hun aan de Burgemeesters luiden bij de Kamer noodklok over politiebezetting lippen staat. Behalve voor bevei- ligingstaken worden er agenten uit de regio getrokken om te hel pen in de Narco-Unit, die de ge organiseerde drugscriminaliteit moet bestrijden. ,,Wij vinden dit niet uit te leg gen aan onze inwoners", schreef de Rotterdamse burgemeester Ahmed Aboutaleb aan de Ka mer. ,,Wij vragen u te waken voor een verdere toename van prioriteiten die extra politieca paciteit vragen." De verdeling van schaarste leidt volgens voorzitter Jan Struijs overal tot felle discussies. ,,Iedereen buitelt over elkaar om capaciteit, of het nu om politie, de Kmar of burgemeesters gaat. Wat je ziet is dat dan het recht van de bestuurlijk sterkste gaat gelden." Volgens Struijs ont breekt het aan een goed strate gisch plan om de onveiligheid aan te pakken. Hij spreekt van paniekvoetbal. De premier vindt dat ondanks de toegenomen digitalisering de over heid altij d via de post of door te bel len bereikbaar moet zijn. Daarbij moet worden voorkomen dat de overheid zichzelf als 'leverancier van diensten' ziet en mensen als 'klant'. Rutte zei liever niet te spre ken van 'burgers', omdat hij dat een 'verschrikkelijk' woord vindt. ,,Ik spreek liever over de rest van Ne derland, want de overheid, dat zijn we allemaal." Hoe het wél moet, ondervond Rutte onlangs zelf, toen hij zijn vo rige tv, 'nog zo'n ouwe toeter,' in ruilde voor eentje met een plat scherm. Hij bleek daarna een aantal zenders niet meer te kunnen ont vangen. In een poging contact op te nemen met kabelbedrijf Ziggo - 'maar het had ook de overheid kun nen zijn' - verdwaalde de premier eerst tot twee keer toe in een bandje met een keuzemenu. ,,Dat was echt verschrikkelijk, totdat ik bij de derde keer een lieve mevrouw aan de lijn kreeg en we samen tot de conclusie kwamen dat het kabeltje niet sterk genoeg was." De Nationale Ombudsman Rei- nier van Zutphen waarschuwde dat voor steeds meer burgers de over heid 'uit het zicht' verdwijnt. Hij bepleit daarom één loket in elke ge meente voor alle denkbare vragen. Volgens Rutte is persoonlijk con tact essentieel: ,,Soms heb je de overheid even nodig: je wilt je pas poort bijvoorbeeld verlengen, er is een probleem met je toeslag of er gaat iets fout in j ouw wijk en j e wilt de politie spreken. Op dat soort mo menten hoop je niet in een bel- menu terecht te komen, maar een gewoon mens aan de lijn te krijgen aan wie je je verhaal kunt doen." De premier ging ook in op de vele problemen bij uitvoeringsorganisa ties, zoals de Belastingdienst, het CBR en het UWV. Het ligt volgens hem niet aan de medewerkers, die zijn van goede wil. Het probleem is dat bij de totstandkoming van wet ten de neiging bestaat om 'voor elke uitzondering een regel te maken'. In zijn eigen familiekring - Rutte liet in het midden om wie het ging - heeft de premier gezien hoe 'inge wikkeld' het is geworden om bij voorbeeld een persoonsgebonden budget aan te vragen. ,,Als je daar naast ook nog een traplift wilt, moet je behoorlijk hoogopgeleid zijn." vrijdag 1 november 2019 Sanne Schelfaut Giethoorn dreigt te bezwijken onder de be zoekersaantallen. FOTO ANP Vervolg van voorpagina Mensen die contact opnemen met de overheid moeten volgens minister-president Mark Rutte een 'gewoon mens' aan de lijn kunnen krijgen en niet vastlopen in belmenu's. „Uiteindelijk moet je iemand aan de lijn kunnen krij gen die je kan vertellen hoe het zit", zei Rutte gistermiddag tij dens het jaarcongres van de Na tionale Ombudsman. Laurens Kok Den Haag Rutte: „Beller moet altijd een mens aan de lijn krijgen.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7