Aardappels en zaaiuien doen 't dit jaar veel beter Rechtbank gunt iedereen een kijkje achter schermen van de rechtsstaat 12 ZEELAND Vakantiepark in Arnemuiden doet autoverkeer ruim vervijfvoudigen Willem van Hanegem op Zeeuws-Vlaamse bodem „Lewedorp moet niet de dupe wor den van iets wat bij het Veerse Meer gebeurt", zegt Witkam. ,,Wij zitten niet te wachten op zo veel verkeer", zegt Jaap Raats van de dorpsraad. Toch ziet het er naar uit dat dit wel gaat gebeuren. Want het huidige wegennet biedt nauwelijks een al ternatief. Voor het leeuwendeel van de vakantiegangers is straks de meest logische weg via Lewedorp. Dat is ook de route die veel naviga tiesystemen aangeven: afslag Hein- kenszand, richting Lewedorp en daar de polder in naar Waterpark Veerse Meer. ,,En dat betekent veel overlast voor de woningen langs de Nieuw Kraayertsedijk. Vooral op wisseldagen zal het daar heel druk worden", zegt Witkam. Hij hoopt op een goede oplossing voor al die extra auto's, want uit on derzoek blijkt dat Lewedorp tijdens het zomerseizoen ongeveer 3300 auto's per etmaal kan verwachten terwijl dat het er nu nog zo'n 600 zijn. ,,En dat is niet het enige dat ons te wachten staat", zegt Witkam. ,,Want bij het vliegveld Midden Zeeland staat ook van alles te ge beuren. We zullen in Lewedorp niet zozeer last hebben van het ver leggen van de landingsbaan, maar doordat er meer vliegbewegingen komen in verband met de windpar- ken op zee, betekent dat ook dat er meer auto's naartoe rijden en die gaan ook allemaal via Lewedorp." Smalle polderwegen En al dat extra verkeer gaat serieus problemen geven als er niets ge beurt, verwacht Witkam. Vanaf Le- wedorp komt het verkeer namelijk op smalle polderwegen terecht. En daar rijden dan niet alleen perso nenauto's. Ook al het vrachtverkeer Vooral op wisseldagen zal het heel druk worden rond Lewedorp richting de fabriek van McCain moet van de Nieuw Kraayertsedijk gebruikmaken. ,,En daarmee komt straks ook nog het vrachtverkeer richting het waterpark", zegt Jaap Raats van de dorpsraad Lewedorp. ,,Want zo'n park moet ook bevoor raad worden." Witkam heeft zijn hoop geves tigd op het overleg dat hij heeft met alle betrokken partijen, zoals de ge meente Middelburg, Rijkswater staat en het waterschap. ,,We heb ben goed overleg." Of dat Lewedorp zal helpen op de kortere termijn is maar de vraag. Nieuwe wegen aanleggen of zelfs een extra afslag van de A58 is vooral een kwestie van de lange adem. Witkam is dan ook bang dat de va kantiehuizen gebouwd worden zonder dat er al een goede verkeers- oplossing is. COLIJNSPLAAT Er zijn dit sei zoen meer uien en aardappelen van het land gekomen dan in het droge oogstjaar 2018. De op brengst zaaiuien ligt in 2019 naar verwachting 65 procent hoger dan vorig jaar. Bij de aardappelen is de oogst 24 procent groter. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Vorig jaar werd vooral Zeeland slachtoffer van de langdurige droogte en hoge temperaturen. Er werd toen ge middeld 15.000 kilo per hectare aan zaaiuien van het land gehaald. In Flevoland was dat drie keer zo veel. Het CBS stelt vast dat dit sei zoen de oogst weer op het langja- rig gemiddelde komt. Telers raamden eerder een netto-op brengst van 55.000 kilo per hec tare. De opbrengst van de zaaiuien wordt geschat op ruim 1500 mil joen kilo. Er is ook 10 procent meer zaaiuien ingezaaid, waar door het Zeeuwse areaal uitkomt op 27.800 hectare. Senegal Vooral het buitenland neemt de uien af. Senegal is elk jaar de be langrijkste importeur. Zeeuwse handelsbedrijven zijn goed voor 80 procent van de export. De om zet bedraagt een half miljard euro per jaar. De bewaaruien gaan naar 120 landen. TERNEUZEN Willem van Hanegem staat vrijdag 6 december met een theatershow in het Scheldetheater in Terneuzen. De in Breskens geboren voetballegende is in februari 75 jaar geworden en praat in de show uit gebreid over zijn band met Zeeuws-Vlaanderen. Bij het bombardement van de geallieerden op Breskens kwa men op 11 september 1944 de vader van Willem van Hanegem en zijn broertje om het leven. Na de oorlog verhuisde Van Hanegem met zijn moeder naar Utrecht. Vrijdag 6 december staat hij in het Schelde theater met het programma Een bijzondere avond met Willem van Hanegem. Interviewer Eddy van der Ley neemt hem mee op een reis door zijn (voetbal)leven. Ook gaat Van Hanegem in op de actualiteit van het mo ment en kan het publiek vragen stellen. De show be gint om 20.00 uur. Kaartverkoop via Zeeland Theaters. Eigenlijk houdt de rechtbank elke dag open dag, want iedereen kan zittingen gewoon bijwonen. Speci aal voor zaterdag heeft het perso neel een programma samengesteld om bezoekers een kijkje achter de schermen te geven. Rechtbankpresident Nol Vermo len staat klaar om het gesprek aan te gaan. Tijdens nagespeelde zittingen zien bezoekers wat er zoal gebeurt tijdens een rechtszitting. Mede werkers van de rechtbank staan klaar om vragen te beantwoorden. Verder kun je in toga op de foto. Met behulp van een quiz wordt je ken nis van ons rechtssysteem getest. In de rechtbank zijn ook andere organisaties aanwezig die zich pre senteren tijdens de open dag. Het gaat om advocaten van de Jonge Ba lie, medewerkers van de Dienst Jus titiële Inrichtingen, die onder meer verantwoordelijk zijn voor gedeti neerdenvervoer en bewaking van gevangenen. Ook het Juridisch Lo ket en de Raad voor de Kinderbe scherming laten tijdens de Open Dag zien waarmee zij zich bezig houden. De Open Dag is gratis te bezoe ken op vertoon van een legitimatie bewijs. De rechtbank raadt bezoe kers wel aan om grote tassen thuis te laten om opstoppingen bij de toegangscontrole te voorkomen. De Open Dag wordt gehouden van 10.00 tot 16.00 uur aan de Kou- steensedijk in Middelburg. De rechtbank wijst er nadrukkelijk op dat zowel oud als jong welkom zijn om een kijkje te komen nemen. vrijdag 1 november 2019 Lewedorp in last door recreatie ,,Wij worden de dupe van iets wat op iemands anders grond gebied gebeurt." Wethouder Arno Witkam is daar klip en klaar over. Het is Lewedorp dat moet bloeden voor de bouw van 950 vakantiehuizen bij Arnemui den. En daar is hij niet blij mee. Ook de dorpsraad maakt zich grote zorgen. Melita Lanting Lewedorp -Arno Witkam, wethouder Altijd al eens willen weten wat er gebeurt tijdens een zitting van de rechtbank? Benieuwd hoe een rechtbanktekenaar werkt? Of wil je wel eens praten met de president van de rechtbank? Het kan aanstaande zaterdag 2 november tijdens de open dag van de rechtbank aan de Kou- steensedijk in Middelburg. Ab van der Sluis Middelburg Rechtbankpresident Nol Vermolen. foto pix4profs Marco de Bruijn, akkerbouwer uit Kats, kampte net als veel col lega-telers in 2018 door de langdurige hitte en hoge temperatu ren met verdroogde uien. archieffoto johan van der heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 48