Avond over Ambon Het Zeeuwse Land 'We wisten niet dat er zóveel mogelijk is.' 7 Na een jaar rust is er een nieuwe aflevering van de hilarische cursus Wasschappels door Bolus en Wibo. De beide heren van de Wasschappelse Toneelploeg vertalen hierin het ABN naar 'de enige echte Zeeuwse taele'. Kijk op de site bij /video Bolus en Wibo René van Gellekom, Wibo Lievense en Peter Dingemanse (vlnr). foto lex de meester Peter Dingemanse, alias Bolus, barst re gelmatig in een bul derende lach uit als hij verhaalt hoe de cursus Wasschappels tot stand kwam. In het Wasschappels: ,,Ik spreek geen ABN." Voor de rasechte Wasschappe- laar, die niet zonder een rondje over de dijk kan vóór hij gaat wer ken, is er ook maar één Zeeuwse taele. Die van het dijkdorp na tuurlijk. ,,Dat heb ik vijfjaar gele den, bij onze eerste editie, duide lijk willen maken aan Polman, de commissaris van de Koning. Maar ik geloof niet dat hij het met me eens was." Verbabbezakken De cursus begint altijd met de zelfde tongbrekende zin: Awih alelelele-'ke't a lank a, gae me ver- omme vo da je buten aesem raekt en je tied loopt te verbabbezakken, bèh. Spreek die maar eens zonder hak kelen uit. Dan moet je wel een volleerd 'taele-spreker' zijn. Be denker en schrijver is Wibo Lie- vense. ,,Ik haal mijn inspiratie overal vandaan. Aan tafel met mijn zoons of uit de woordenlijst van de Stichting Cultuurbehoud Westkapelle.'' Dorpsgenoot René van Gelle- kom maakt jaarlijks het filmpje van de cursus. René: ,,Dat was even afzien dit jaar. We wilden een groene achtergrond om daar beelden uit het dorp op te projec teren. Van alles geprobeerd aan tafel bij Wibo met zijn tuin op de achtergrond. Uiteindelijk hebben we een groot laken in de wasma chine groen geverfd en opgehan gen." Hilarische dialoog In de cursus spreekt Wibo een zin in het ABN en Bolus vertaalt die. Zoals oefening 16. Wibo: 'Mijn opa is een oud mannetje'. Bolus: M'n babba is een bubbe. De vierde editie is opnieuw een hilarische dialoog tussen twee heren in wit T-shirt met zonnebril en petje op. Uitge- De Toneelploeg heeft als doel het Wasschappels in ere te houden streken smoelwerken, een keurig articulerende Wibo en een wat morsige Bolus die het Wasschap- pels 'doceert'. Peter: ,,Vorig jaar hebben we het niet gedaan omdat we dachten dat de mensen er wel genoeg van hadden.'' Maar na de jaarlijkse toneeluitvoering van de Toneelploeg in Westkapelle Her- rijst bleek het dorp de filmpjes te missen. ,,We bouwen de cursus al tijd op. Van lange zinnen naar kor tere. Met één woord aan het einde.'' De uitsmijter dit jaar: Wibo; 'Wees eens stil, hoor je dat ook?' Bolus: 'Uust'. ,,De Toneelploeg heeft als doel het Wasschappels in ere te hou den'', vertelt Wibo. ,,Vandaar dat we ieder jaar een stuk in het Was schappels op het podium zetten. Soms schrijf ik zelf, soms her schrijf ik bestaande stukken. Maar altijd vol lol en kluchtige verwikkelingen. Want plezier maken staat voorop." Herrijst Dit jaar zet de club het stuk Kust- hotel het Zeekacheltje neer. Onge wenste ontmoetingen en onver wachte verhoudingen vormen de rode draad. Première is vrijdag 8 november in de vaste stek: ver enigingsgebouw Westkapelle Herrijst. ,,Zo lang dat nog kan'', mopperen de drie heren. Wibo: ,,De gemeente heeft het idee ge opperd het gebouw te verkopen met behoud van de maatschappe lijke activiteiten die er zijn. Maar Herrijst is de parel van ons dorp. Daar gebeurt het, daar komen we samen. Behoud van de activitei ten? Ja hoor. Dat is voor een nieuwe eigenaar toch financieel niet aantrekkelijk. De keus is gauw gemaakt als die acht mille kan verdienen met een groot fa miliefeest of niets met de repeti tie van een toneelploeg of zang koor Toet kommend jaer, hoopt de to neelploeg toch maar. Op het po dium in Westkapelle Herrijst, mét cursus. VLISSINGEN Zeeuwse artsen die de afgelopen tijd tijdens de aardbe ving op de Molukken hebben ge werkt, doen vrijdag 8 november hun verhaal tijdens een ontmoe tingsavond van de stichting Sa menwerking Vlissingen-Ambon (SSVA) in de hal van het stadhuis van Vlissingen. Ze vertellen over hun werk op het gebied van oogheelkunde, uro logie, kinderzorg en hygiëne maar vooral over de dramatische om standigheden waarin de inwoners van het gebied moeten leven te midden van de zware schade en de voortdurende vrees door de aan houdende aardbevingen. Er is ook aandacht voor de inzamelacties voor Ambon, de zusterstad van Vlissingen. De dramatische verha len worden verteld in een opge wekte entourage met het thema Kleurrijk Vlissingen. De Molukse gemeenschap laat haar cultuur zien, horen en proeven. De avond is vrij te bezoeken van 19.30 tot 23.00 uur. De SSVA heeft een fonds ge opend: NL17RABO0385395590 t.n.v. Aardbeving Ambon. intratuin Koudekerke DEE\ vrijdag 1 november 2019 Annemarie Zevenbergen Westkapelle -Wibo Kusthotel het Kacheltje, Was- schappelse Toneelploeg. Vrij dag 8 november 19.30 uur, za terdag 13.30 en 19.30 uur. Westkapelle Herrijst. Zeg maar na: 'M'n babba is een bubbe' Wat uw wensen ook zijn, onze ervaren teams helpen u graag om het afscheid altijd persoonlijken bijzonder te maken. Ga voor informatie naardela.nl/middenzeeland of bel 0165 74 21 99 voor een persoonlijk gesprek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 43