Verdwenen teckel Limo na 11 jaar weer terecht Vele honderden leraren verlaten de grote steden Vattenfall heeft even genoeg van biomassa 3 Energiebedrijf zet nieuwe plannen in de ijskast De G4 en Almere klagen al langer over het lerarentekort. Nu beves tigen cijfers die noodkreet. De af gelopen jaren is het aantal leraren dat uit Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht trekt geste gen van 128 in 2013-14 naar 818 vo rig jaar. Terwijl er in schooljaar 2013-14 nog méér leerkrachten een baan in de steden kregen dan er vertrokken, worden de gaten nu gevuld door slechts 448 juffen en meesters. Dat constateert onderzoeksbu reau CenterData in opdracht van het Arbeidsmarktplatform PO. Het expertisecentrum liet onder zoeken hoe basisschoolleraren zich de afgelopen jaren op de ar beidsmarkt bewogen en wat de invloed van het groeiende lera rentekort is. De cijfers tonen aan dat er door vertrekkende leerkrachten nog honderden vacatures in de grote steden zijn. ,,Het is jammer dat juist veel leraren vertrekken waar de druk het grootst is'', stelt Ton Groot Zwaaftink, voorzitter van het Arbeidsmarktplatform PO. ,,Maar het is ook logisch. Door het tekort dat er al is, groeit de druk op de leraren die wél op die scholen werken. Als zij de kans krijgen over te stappen, doen ze dat.'' Ook willen ze dichter bij huis werken. Onbevoegden Van de steden komt Utrecht er nog relatief gunstig vanaf. In Al- mere staan de basisscholen er het slechtst voor. Daar vertrokken liefst 4 procent meer leraren dan er terugkwamen. ,,Het is sterk de vraag of dat gat door extra inspan ningen om voldoende bevoegde leraren te werven, wordt opge vangen'', aldus de onderzoekers. Nu al zien scholen zich genood zaakt onbevoegden voor de klas te zetten, groepen naar huis te stu ren of op te heffen. In Amsterdam moet een school zelfs de deuren sluiten: er waren meer problemen met de onderwijskwaliteit, maar het gebrek aan leerkrachten was de doodsteek. P13 Er is de laatste tijd veel te doen over biomassa. Het kabinet, energiepro ducenten en een groep weten schappers betogen dat biomassa - hout verbranden om energie op te wekken - klimaatneutraal is. De CO2 die vrijkomt, wordt opgeno men door bos dat weer aangroeit, is de redenering. Een flinke groep kli maatwetenschappers bestrijdt dat: omdat het jaren duurt voor bomen weer even groot zijn als voor de kap, warmt de aarde er de komende de cennia juist van op, beweren zij. In deze krant kwam eergisteren bovendien een in opdracht van het Ministerie van Infrastructuur en Waterstaat opgesteld rapport naar buiten, waaruit blijkt dat biomassa centrales meer schadelijke stoffen als stikstof en fijnstof uitstoten dan centrales op aardgas en zelfs steen kool. De hevige discussie zorgt er dus voor dat Vattenfall het na de cen trale in Diemen wel even genoeg vindt met biomassa in Nederland. Tegen Trouw zegt directeur Magnus Hall, een Zweed, zich te verbazen over het biomassadebat in Neder land. ,,Wij hebben die discussie niet, over vervuiling en fijnstof. In Zweden zien we biomassa als circu laire oplossing.'' Een woordvoerder bevestigt dat voorlopig geen nieuwe plannen zullen worden ontwikkeld. Biomassacentrale kun je aanzetten als er weinig zon of wind is In Diemen wil Vattenfall een grote nieuwe biomassacentrale bouwen. Omwonenden en milieuclubs zijn daar niet blij mee. Ze zijn bang voor de uitstoot van de centrale en heb ben daarom juridische stappen aangekondigd. Die bouw gaat voor alsnog echter nog wel door. Vattenfall-baas Hall blijft pal achter het plan voor de centrale in Diemen staan. „Biomassa uit duurzame bossen kan een energievorm wor den naast windmolens en zonne panelen. Hout kun je opslaan en een biomassacentrale aanzetten als er weinig zon of wind is. Dat wil niet zeggen dat het een enorme energievorm moet worden.'' Kolencentrales Juist om die laatste reden is Hall kritischer op kolencentrales die (geheel of deels) dankzij subsidies van vele honderden miljoenen eu ro's worden omgebouwd tot bio massacentrales, zoals die van Uni- per op de Maasvlakte en van RWE in de Eemshaven en Geertruiden- berg. ,,Ik vraag me af of dat efficiënt en verstandig is.'' Het kabinet beschouwt biomassa als een belangrijke duurzame ener giebron die nodig is om de klimaat doelen te halen en de gaskraan in Groningen dicht te draaien. Voor ruim 600 grote en kleinere centra les is liefst 11,4 miljard euro subsidie gereserveerd. Om al die centrales van brandstof te voorzien worden de komende jaren op grote schaal houtpellets geïmporteerd. vrijdag 1 november 2019 gens hem mooi is, maar ook triest. ,,De hond was niet mager en heeft dus goed te eten gehad, maar verder was de teckel volledig verwaar loosd. De vacht was vol ledig verklit, het gebit was abominabel slecht, de oren waren ontsto ken én ze had een blaasontsteking." Maar Limo is sterk. Na een bezoekje aan de hondenkapper en het trekken van een paar tanden zag het dier er alweer enorm kwiek uit. Waar de teckel al die jaren is geweest, is een raadsel. Wel is het vol gens Ebbers uitgeslo ten dat ze elf jaar lang alleen maar op straat heeft geleefd. ,,Daar- voor was ze te goed doorvoed én te lief en sociaal." Limo is nu her enigd met haar baasjes Ron en Sandra en gaat een zorgeloze oude dag tegemoet. Ebbers: ,,Dat gaat gelukkig hele maal goed komen!'' FOTO JAN RULAND VAN DEN BRINK Ron en Sandra Joling uit het Gelderse Warnsveld wisten dit weekend niet wat ze hoorden: hun teckel Limo is na 11 jaar ver missing weer terugge vonden. Rick Aalbers Warnsveld Mensen zagen de ver waarloosde hond op straat lopen in Gaande ren en brachten het dier naar een dierencentrum in Doetinchem. Daar kwamen mede werkers er na het uitle zen van chipgegevens al snel achter dat het ging om Limo, het 14-ja- rige teefje van het echt paar Ron en Sandra Jo ling uit Warnsveld. Het dier was daar in 2008 vermist geraakt en nooit meer gezien. ,,De baas jes reageerden dus vol ongeloof'', zegt Alex Eb- bers van Dierencentrum Achterhoek. Hij spreekt van een uniek verhaal, dat vol- Leraren vertrekken met hon derden tegelijk uit de vier grote steden en Almere. Er komen bij lange na niet genoeg nieuwe leerkrachten voor terug. Dat blijkt uit nieuw on derzoek naar de mobiliteit van basisschoolleraren dat van daag verschijnt. Ellen van Gaalen Rotterdam Energiebedrijf Vattenfall ontwik kelt voorlopig geen nieuwe plan nen voor biomassacentrales. Het huidige, hevige Nederlandse debat over biomassa is één van de redenen voor het besluit. Chris van Mersbergen Amsterdam —Magnus Hall, directeur Vattenfall

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3