We remmen nog niet hard Fietser verongelukt op kruising in Middelburg Negen maanden cel voor malafide adviseur Cursus 2 WEGEN SNELHEID OMLAAGA Om de stikstofproblematiek op te lossen, wil het kabinet met spoed de snelheid op een aantal wegen verlagen. Hoewel er nog geen opdracht ligt voor Zeeland, wordt al volop nagedacht over mogelijke locaties. Commentaar Iederland ziet in, dat het beperken van de maximumsnel heid dé manier is om snel wat minder stikstof uit te sto ten. Zo ontstaat een beetje ruimte voor bouwactiviteiten. Het kabinet wil al deze maand beginnen met langzamer rijden. Is Zeeland er klaar voor? Rijkswaterstaat en de provincie had den al een paar stukken weg op het oog. Dat komt nu goed uit. Verder is het wachten op aanwijzingen uit Den Haag. Wellicht is het een goed idee om voortaan overal in Neder land iets langzamer te rijden. Dat is niet overdreven, want be halve met stikstof zitten we ook met kooldioxide (CO2). Een la gere maximumsnelheid betekent minder uitstoot van CO2 en minder verbruik van fossiele brandstoffen. Wat we uiteindelijk ook kiezen, de maatregelen zullen er niet om liegen. Om er draagvlak voor te krijgen moeten ze vooral consequent zijn. Alleen naar auto's kijken is dat niet. Alleen op de boeren mikken ook niet. Dat zou oneerlijk zijn. Zeeschepen zijn ook grote vervuilers. Industriële activiteiten veroorzaken ook stikstof. Dus het probleem is heel breed. Net als dat van de CO2. Want aan de uitstoot daarvan doet bijna iedereen flink mee. De tijd lijkt rijp voor een allesomvattend pakket dat de kli maatverandering tegengaat en mens en natuur beschermt. De beperking van de maximumsnelheid op een klein deel van de wegen is niet meer dan een symbolisch beginnetje. Snelheidsbeperking op een klein deel van de wegen is niet meer dan een symbolisch beginnetje MIDDELBURG Op de Poelendaele- singel in Middelburg is gistermid dag een fietser om het leven geko men bij een ernstig ongeval. De omgeving was enkele uren afgezet voor onderzoek, wat leidde tot lange files in omliggende straten en wegen. De kruising werd aan het einde van de middag weer vrijgege ven voor verkeer. Het slachtoffer, een man, be landde om 14.25 uur door nog onbe kende oorzaak onder een vracht wagen en overleed daardoor. Het ongeluk gebeurde in de bocht van de Poelendaelesingel, op de split sing met de Poelendaeleweg, bij een oversteekplaats voor fietsers. De politie heeft onderzoek ge daan naar de toedracht van het on geluk en de identiteit van het slachtoffer. De chauffeur van de vrachtauto werd voor verhoor mee genomen naar het politiebureau. ALMANAK De werkvloer van dat middel grote Zeeuws-Vlaamse bedrijf was afgelopen week onderbe- menst. De directie op het hoofdkantoor elders in het land had verordonneerd dat het de chefs goed zou doen ergens op de hei managementcursussen te volgen. Zo kregen ze onderricht Aan hem en aan mensen die het ongeluk zagen gebeuren, is slacht offerhulp aangeboden. Leon van Dijk fietste rond het tijdstip van het ongeluk ook over de singel. Volgens Van Dijk is het een wonder dat er niet eerder een onge luk is gebeurd. ,,Veel automobilis ten die afslaan, geven bij oranje licht nog net even wat extra gas.'' Het is onduidelijk of dit ook nu het geval was. De Fietsersbond Middelburg is verbijsterd over het ongeluk. Vol gens de bond kwam 'precies van daag' de reactie van de gemeente op de voorstellen voor de Poelendaele- weg. 'Niets van wat we hebben voorgesteld (handhaven fietspaden of het realiseren van een fietsstraat met een harde knip voor auto's en aanpassing van de kruising met de Poeledaelesingel/Nieuwe Vlis- singseweg) blijkt gehonoreerd'. Tip? redactie@pzc.nl in 'coachend leiderschap', 'high impact leadership' of 'manage ment en verandering'. De oud chef, die ten faveure van de jon gere generatie een stapje terug had gedaan en weer terug in de kantoortuin zit, snuifde. Ook hij was destijds op cursus gestuurd; 'ontdek de vrouw in jou'. VLISSINGEN Nieuwe hofjes in Scheldekwartier Gratis boek van Jan Wolkers De bundel Winterbloei, met daarin de mooiste (deels niet eerder uitge geven) verhalen van schrijver Jan Wolkers, is - zo lang de voorraad strekt - gratis verkrijg baar voor leden en be zoekers van Bibliotheek Oosterschelde. De bieb deelt het ca deautje vanaf november uit omdat de thema- maand van Nederland Leest in het teken staat van duurzaamheid. In Winterbloei zijn behalve verhalen ook dagboek fragmenten gedichten, tekeningen en foto's over de natuur opgenomen. Kapelle/Hulst Concerten Zeeuws Vocaal Ensemble In de eerste helft van 2020 gaat de snelheid op de Veersedam en de Stormvloedkering omlaag van 100 naar 80 kilometer per uur, laat Rijkswaterstaat weten. En de pro vincie heeft besloten dat de maxi mumsnelheid op het begin van de Deltaweg, vanaf de A58 richting Zierikzee, teruggaat naar 100 kilo meter per uur. Nu mag daar nog 120 worden gereden. Beide maatrege len hebben niks te maken met de stikstofproblematiek. De beslissin gen zijn eerder genomen, omwille van de verkeersveiligheid. ,,Maar als we straks het verzoek krijgen van het kabinet om weg- vakken aan te wijzen waar de snel heid omlaag kan, is de weg bij Goes de eerste die we kunnen noemen", zegt gedeputeerde Harry van der Maas (SGP, verkeer). ,,We gaan het sowieso doen. Als het ook nog helpt in het stikstofdossier dan is dat mooi meegenomen." Het terugbrengen van de maxi mumsnelheid in de buurt van Na- tura2000-gebieden is een van de maatregelen die de commissie Remkes in september voorstelde om de woningbouw weer vlot te trekken. Die kwam stil te liggen na dat de Raad van State in de zomer het Programma Aanpak Stikstof (PAS) afschoot. Pas als de uitstoot van stikstof wordt teruggedrongen, ontstaat er weer ruimte om vergun ningen voor woningbouw te verle nen. Verwachting De verwachting was dat begin vol gend jaar snelheidsbeperkingen zouden worden ingevoerd, maar dat vindt het kabinet te laat. ,,We verwachten binnen nu en een paar weken een besluit van het kabinet", zegt Van der Maas, die donderdag in het Interprovinciaal Overleg (IPO) met collega's uit andere pro vincies over de stikstofkwestie heeft gesproken. ,,Dan zal ons waarschijnlijk gevraagd worden Wegens verduistering van geld van zijn cliënten is de 43-jarige Terneu- zenaar F. van den B. veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf. Ook moet hij van de rechtbank in Middelburg in totaal ruim 175.000 euro vergoeden aan zijn slachtof fers. De gevangenisstraf komt overeen met de eis van de officier van justi tie. De te betalen schadevergoeding is wel lager uitgevallen dan de offi cier had gevraagd. Die wilde dat Van den B. in totaal drie ton zou be talen. Tussen 2006 en 2017 had de finan- cieel adviseur zijn cliënten geld in laten leggen in een vastgoedfonds. Dat geld werd echter niet recht streeks geïnvesteerd in vastgoed, zoals de beleggers was voorgehou den. Er werden geen panden ge kocht op naam van het fonds. De Terneuzenaar 'leende' zelf geld uit het fonds en kocht er op zijn eigen naam onroerend goed voor. Toen hij in een zakelijk con flict belandde kwam de zaak uit. De beleggers zagen dat hun geld was verdwenen en deden aangifte tegen de man. In vijf gevallen wees de rechter gisteren een schadevergoeding toe. De bedragen lopen sterk uiteen: van 500 tot 75.000 euro. vrijdag 1 november 2019 II Woningcorporatie l'Es- caut Woonservice bouwt 24 sociale huurwoningen in hofjes op het Schelde kwartier. De wijk De Hof jes komt aan de noord kant van de Scheldewijk. De huizen komen tussen de doorgetrokken Singel en de woningen aan de Paul Krugerstraat. De Hofjes wordt autovrij in gericht. De huizen krijgen twee woonlagen en drie slaapkamers en worden energiearm. l'Escaut Woonservice verwacht medio volgend jaar te be ginnen met de bouw. Hal verwege 2021 is de ople vering. De komende tien jaar hoopt de woningcor poratie 200 huizen te bouwen in de Schelde wijk. GOES Het Zeeuws Vocaal En semble (ZVE) brengt in Kapelle en in Hulst het concert Wachtet Auf. In de bijlage Uit en Thuis in de krant van gisteren is een fout geslopen in de aanvangstijden van deze concerten. Het concert in Kapelle vindt vandaag om 20.00 plaats in de Hervormde Kerk. In Hulst treedt het ensemble morgen vanaf 15.30 uur op in de Basi liek. Op het programma staan werken van Schütz, Schein, Bach, Distler, Pepping en Vogel. Muziek uit de barok en de 20ste eeuw. Zeeland Ernst Jan Rozendaal Middelburg Theo Giele Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 38