II 30 FIA kondigt per2021 gelijker speelveld in F1 aan Nog één seizoen uitzitten en dan wordt de Formule 1 weer écht leuk. Dat beloofden de grote bazen van de sport gisteren in Amerika, waar de nieuwe regels voor 2021 werden gepresenteerd. Oranje zonder Robin Lindhout De boodschap is duidelijk. For mule i moet goedkoper, leuker, spannender en begrijpelijker wor den. Twee jaar lang hebben alle be langhebbenden in de sport einde loos met elkaar onderhandeld en gediscussieerd en gisteren was daar in Texas dan eindelijk dat nieuwe reglement, dat vanaf 2021 van kracht gaat. De leidraad in het grote nieuwe regeltjesboek van de Formule 1? 'Less is more'. Draaide onder Bernie Ecclestone in de koningsklasse jarenlang alles primair om geld, de belangrijkste pijler onder het eerste regelpakket in het tijdperk na Ecclestone is juist een budgetplafond. Teams mogen straks niet meer dan 175 miljoen dollar per jaar uitgeven. Dus is de vraag straks niet meer hoeveel geld ze uit kunnen geven, maar wat ze met die 175 miljoen gaan doen. ,,En wie zich niet aan dat budgetplafond houdt, kan het kampioenschap vergeten'', zo waarschuwde sportief directeur Ross Brawn alvast. Drempel verlagen Bovendien is de 'budgetcap' slechts een vertrekpunt. Op ter mijn moeten de budgetten - nu ge ven topteams gemakkelijk 300 miljoen uit per jaar - nog verder naar beneden. Zo hoopt Formule 1 op een gelijker speelveld en wil het de drempel verlagen voor potenti ële nieuwe teams om in te stappen. Tegelijkertijd is het maar de vraag of zo'n plafond optimaal gaat wer ken, omdat veel uitgaven zoals bij voorbeeld salaris en marketing straks niet onder de restricties val len. Naast de financiële beperkingen veranderen ook de wagens straks significant. Een primeur, voor het eerst in de historie van de sport is er bij het ontwerpen van de auto's ook gedacht aan de auto die er ach teraan moet rijden. De focus ligt niet puur op snelheid, zo worden de auto's eerst zelfs langzamer, vergelijkbaar met die in 2016. Maar door de 'vuile lucht' die de wagens van nu produceren, maakt het op korte afstand volgen van een voor ganger vrijwel onmogelijk. Laat staan inhalen. Een sterk versim pelde wagen zonder veel aerody- Hoe de auto er straks uit zal zien, is niet belangrijk. Als we elkaar maar weer kunnen volgen namische foefjes moet veel van die problemen straks tackelen. Barge- boards verdwijnen, de vleugels veranderen drastisch, de wielen worden groter (18 inch), de vloer minder complex en het geheel van de auto moet straks veel robuuster zijn. ,,Bij het minste contact breekt nu meteen van alles af. Dat willen we niet meer. Er moet echt weer wheel-to-wheel geknokt kunnen worden op de baan'', aldus Brawn. ,,Deze sport hoort te draaien om actie en spektakel, maar juist daar slagen we nu heel slecht in. Ook door teams dichter bij elkaar te brengen, moet dat straks beter luk ken.'' Twee stappen vooruit De sport zet in veel geledingen een stap terug (de raceweekenden worden korter, alle activiteiten op donderdag vervallen en de kalen der telt straks een maximum van 25 races per jaar) om er straks twee vooruit te zetten. ,,We gaan nooit iedereen tevreden krijgen met deze regels'', zo weet CEO Chase Carey van eigenaar Liberty Media. ,,We respecteren het dna van de Formule 1, een sport met miljoe nen fans over de wereld die altijd heeft gedraaid om techniek en snelheid. Maar de sport moét min der voorspelbaar worden, gezon der voor de toekomst.'' Een windtunnelmodel en ani maties van de nieuwe wagen die 25 kilo zwaarder wordt, werden in Amerika voor het eerst getoond. ,,Wat mij opvalt is dat de auto wat smaller oogt'', aldus Max Verstap pen. ,,Maar hoe die auto er straks uit zal zien, is eigenlijk helemaal niet zo belangrijk'', zo besloot de Limburger van Red Bull Racing. ,,Als we er maar beter mee kunnen racen en elkaar weer kunnen vol gen.'' Nederland is gek op s^ort. De wereld is gek op sport. Ok, we zijn ëèn klein land. Maar we presteren groots.Door slim samen te werken en hard te trainen scoren we keer op keer. Met respect voor alles en iedereen. Man, vrouw, jong, oud, beperking. Niets houdt ons tegen. Sport haalt 't beste in je naar boven. Als topsporter, als olympiër. Of gewoon jij, als liefhebber. Ja, samen met onze enthousiaste atleten inspireren wij hele generaties. Geweldig, 2020 wordt een topjaar! Enthousiaste atleten TeamNL Geweldig ambitieus H? Rabobank Kenin vervangt Andreescu Oproep Messi Djokovic naar kwartfinales vrijdag 1 november 2019 GO Max Verstappen (midden) van Red Bull Racing aan het woord in Austin. Collega's Russell (Williams) Stroll (Racing Point), Norris (McLaren) en Gasly (Toro Rosso) bekijken de F1-auto van 2021. foto bsr Minder, minder minder is méér Arjan Schouten Austin -Max Verstappen WATERPOLO De Nederlandse waterpoloërs beginnen de World League zon der Robin Lindhout. De speler van de Italiaanse club SC Quinto heeft geen uitnodiging gekregen van bondscoach Harry van der Meer, die ook Ruud van der Horst en Jorn Winkelhorst buiten zijn selectie liet. Die twee waterpoloërs zijn op de weg terug na een hard nekkige blessure. Oranje begint de World League op dinsdag 12 november in Den Haag tegen Servië, de olympisch kampioen van Rio 2016 en winnaar van de laatste vier EK's. Het Hofbad is al uitverkocht voor de ontmoe ting met het mondiale topland, dat in januari bij het EK in Boe dapest ook tegenstander is van Oranje. Heinekeri TENNIS Bianca Andreescu komt niet meer in actie op de WTA Finals. De Canadese heeft te veel last van een blessure aan haar linkerknie. De Amerikaanse Sofia Kenin, nummer 12 van de wereld, ver vangt Andreescu. VOETBAL Na drie maanden schorsing is Lionel Messi (32, foto) weer opgeroepen voor Argentinië. TENNIS Novak Djokovic heeft de kwartfina les bereikt van het masterstoernooi van Parijs. De viervoudig kampioen, vorig jaar finalist, versloeg de Brit Kyle Edmund in twee sets: 7-6 (7) 6-1. Djokovic treft nu Stefanos Tsitsipas.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 30