1Het moet veranderen, hoe 26 Nieuwe koers van Ajax leidt tot imperium dat Kort Einde FC Utrecht door in de beker FC Groningen: 6 ton verlies Smit assistent van Wiegman Flitsen Quote van de dag Golf NBA Ajax loopt sportief en financieel weg van de concurrentie in Nederland. Met dank aan de nieuwe koers van de club. Vier belangrijke pijlers naar Amsterdamse alleenheerschappij. 'Het is in Venlo pas crisis als het bier op is, zo heb ik geleerd.' FC Utrecht heeft eenvoudig de tweede ronde van de KNVB-beker bereikt. Het elftal van John van den Brom won bij Excelsior'31: 1-4. Leon Guwara en Adam Maher (straf schop, foto) scoorden voor rust in Rijssen. Invallers Issah Abass en Simon Makienok troffen in de tweede helft doel voor de num mer 5 van de eredivisie. Bij een achterstand van 0-3 liet Hielke Penterman doelman Da vid Jensen van FC Utrecht kansloos. FC Groningen heeft het afgelopen seizoen 600.000 euro verlies geleden. Dat blijkt uit financiële cijfers die de club gisteren bekend heeft gemaakt. FC Groningen startte het vo rig seizoen met een tekort van 3 miljoen euro op de begroting. Door transferop brengsten en na aftrek van belastingen bleef een verlies van 6 ton over. Bondscoach Sarina Wiegman krijgt Arvid Smit (foto) als nieuwe assistent bij de Ne derlandse voetbalsters. Smit neemt de plek over van Michel Kreek, die na het WK in Frankrijk stopte bij de nationale ploeg. De zoektocht van de KNVB naar een nieuwe as sistent duurde lang. De bond kwam uitein delijk uit bij de 38-jarige Smit, die bij Telstar werkte als assistent van hoofdtrainer An- dries Jonker en zelf de amateurs van DEM onder zijn hoede heeft. I Nieuw salarishuis De rol van directeur voetbalzaken Marc Overmars was er afgelopen zomer ook eentje van balansbewa ker. Andre Onana, Nicolas Taglia- fico, Dusan Tadic, Hakim Ziyech, David Neres, Joël Veltman en Donny van de Beek kregen allemaal een verbeterde verbintenis. Een leegloop bleef uit, de Europese grootmachten werden grotendeels buiten de deur gehouden. Iets dat tot voor kort onmogelijk was in Amsterdam. Met dank aan het nieuwe salaris huis, dat een belangrijke pijler vormde onder het nieuwe beleid, dat twee jaar geleden door de club leiding werd ingezet. Gevolg was dat Ajax niet alleen goede spelers met nieuwe lucratieve contracten kon behouden, de club was ook opeens in staat om de zo gewenste ervaring (Dusan Tadic en Daley Blind) binnen te hengelen. Ajax verzilvert steeds meer de fi nanciële weelde en zet daarmee PSV en Feyenoord op gigantische achterstand. De recent verschenen jaarcijfers bij de drie clubs geven dat ook weer. Qua omzet is Ajax met 199,5 miljoen euro voor PSV (96,9 miljoen) en Feyenoord (70,8 mil joen) al uit het zicht verdwenen. Ajax gaf daarbij afgelopen seizoen met 92,1 miljoen euro aan salarissen meer uit dan PSV (44,6 miljoen) en Feyenoord (34,8 miljoen) samen Dit verschil zal alleen maar verder toenemen. II Vizier op Zuid-Amerika ,,De mentaliteit van spelers uit Zuid Amerika is vaak anders, aan- vullend voor de voetballers die wij in Nederland hebben'', geeft direc teur voetbalzaken Marc Overmars de koerswijziging op scoutingsge- bied aan. ,,lk heb eerder weleens ge zegd dat je qua mentaliteit en in stelling niet zomaar tien De Ligtjes uit de opleiding ziet komen. Dus zoekt onze scouting bepaalde kwa liteiten elders. Die ons helpen, waardoor het team sterker wordt.'' Sinds de zomer van 2016 haalde Ajax acht spelers (Sanchez, Cas- sierra, Neres, Orejuela, Tagliafico, Magallan, Martmez, Alvarez) van uit die regio voor het eerste elftal. Hoewel niet alles van Ajax in Zuid- Amerika raak is, tegenover uitste kende versterkingen als Sanchez, Neres, Tagliafico staan teleurstellin gen als Cassierra, Orejuela en Ma- gallan, heeft het Zuid-Amerikaanse beleid de club financieel en sportief een impuls gegeven. ,,We richten ons overigens niet puur op Zuid Amerika. Scouten in Denemarken of België kan bijvoorbeeld heel suc cesvol zijn, dat doen we dan ook nog steeds. Maar in Denemarken wonen vijf miljoen mensen. In Bra zilië, een land dat vijf keer wereld kampioen werd, ruim 200 miljoen.'' III Talentenvijver Van Buenos Aires tot Emmen. Het aankoopbeleid van Ajax is divers en heeft onder meer de grootste ex terne talenten in Nederland als pij ler. Richairo Zivkovic (2,15 miljoen), Dennis Johnsen (2,4), Perr Schuurs (2), Frenkie de Jong (transfervrij) en afgelopen zomer nog Kjell Scher pen (1,5) en Kik Pierie (5). Spelers die aan het einde van hun tienerja ren op punt van doorbreken ston den bij hun club en Ajax naar de hoofdstad haalden. Om daar Jong Ajax in het begin als podium te hebben. Ajax kweekt daarmee zijn eigen talentenpool en controleert de Ne derlandse talentenmarkt. ,,Scouten De mensen die namens Feyenoord eind augustus groen licht gaven om de 22-jarige Argentijn Marcos Se- nesi van San Lorenzo naar de Kuip te halen, zijn dezelfde mensen die Dick Advocaat deze week aanstel den als opvolger van Jaap Stam. Maar dat betekent niet dat al hun wensen in vervulling gaan onder de 72-jarige Hagenaar. Voor Senesi werd de laatste zes miljoen euro van de Rotterdammers neergeteld. Maar wie gisteren de eerste training van Advocaat bekeek en later naar de nieuwe trainer luisterde, moest concluderen dat Senesi voorlopig op een bijrol moet gaan rekenen. De Argentijn, waar eerst door de aan hang om werd geschreeuwd, maar die nog geen verpletterende indruk achterliet, spreekt geen Nederlands en geen Engels. En Advocaat ziet dat als een flink probleem. ,,Ik ben geschrokken hoe er in het elftal wordt gecommuniceerd'', zei Advocaat. ,,Dat is toch een heel groot probleem, hoor. Dan kunnen mensen wel zeggen: voetballers be grijpen elkaar, maar dat blijkt hier niet zo te zijn. Soms moet je dan te ruggrijpen naar de basis. Of Edgar Ié en Senesi dan gepasseerd kunnen worden? Zou kunnen. Voor zover ze al een vaste plek hadden hier.'' Compacter spelen Advocaat gaf toe dat Jan-Arie van der Heijden weer in beeld kan ko men onder hem. Op het trainings veld koppelde hij hem al aan Eric Botteghin, zoals dat ooit zo was in betere tijden in de Kuip. Advocaat wil een veel strijdvaardiger Feyen- oord zien. Niet bepaald de kern kwaliteit van Van der Heijden, maar met de linkspoot kan Feyen- oord in de ogen van Advocaat com pacter spelen, is de communicatie beter en gaat het bij het van elkaar vrijdag 1 november 2019 GO VOETBAL VOETBAL VROUWENVOETBAL Frank de Boer kan titelprolongatie verge ten met Atlanta United. Zijn ploeg verloor thuis verrassend de eindstrijd van de Eastern Conference van de Amerikaanse voetbal competitie MLS van Toronto FC: 1-2. Toronto treft Seattle Sounders, dat de finale van de Western Conference won. De honkballers van Washington Nationals zijn winnaar geworden van de World Series. Ze versloegen in de beslissende zevende wedstrijd de Houston Astros met 2-6. Wielrenner Mi chael Albasini (39) gaat nog een half jaar door. Na de Ronde van Zwitserland in eigen land knijpt hij vol gend jaar defi nitief in de remmen. Alba- sini is prof sinds 2003. Hij won één rit in de Vuelta. 9 Joost Luiten (33, foto) staat 26ste na de eerste ronde van de prestigi euze HSBC Champions. Voor de golfers is ruim 9 mil joen euro aan prijzengeld te verdelen in China. James Harden blonk in de NBA met 'zijn' Houston Roc kets tegen Washington Wizards. Har den maakte 59 punten in door zijn ploeg ge wonnen wed strijd: 159-158 Macht van de Freek Jansen Amsterdam Achter, van links naar rechts: Hakim Ziyech, Sergino Dest en Perr Schuurs. Vooraan: Nicolas Tagliafico. fotos bsr agency O a 0) Dick Advocaat wil een Feyen oord zien met het mes tussen de tanden. De Rotterdammers moeten terug naar de basis, vindt de Hagenaar. Jan-Arie van der Heijden lijkt daarin een rol te gaan vervullen. Mikos Gouka Rotterdam -VVV-trainer Robert Maaskant na de bekeruitschakeling van zijn ploeg tegen de amateurs van Groene Ster.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 26