30% 27% 12% Hoe prikkel jij je werkende leven? intermediair Zorg goed voor je hart, meet regelmatig je bloeddruk Vind een nieuwe uitdaging, verdien meer geld of volg een opleiding. Maak jouw keuze. Prikkel je werkende leven. Investeer. Ga naar intermediair.nl. Zo'n 1,2 miljoen Nederlanders hebben een hoge bloeddruk, zonder dat ze dit zelf weten. De Hartstichting roept daarom 40-plussers op, regelmatig hun bloeddruk te meten. Want als je tijdig ontdekt dat je een hoge bloeddruk hebt, kun je zelf maatregelen nemen om deze te verlagen. Hartstichting zoekt uitdaging door van baan te veranderen wil meer verdienen volgt binnen een jaar een opleiding of training Hoe meet je je bloeddruk? Als je zelf een bloeddrukmeter hebt, kun je je bloeddruk thuis meten. Dat is eenvoudiger dan je denkt. Op Hartstichting.nl leggen we stap voor stap uit hoe je dit doet, wat je waarden betekenen en krijg je tips om je bloeddruk te verlagen. Heb je geen bloeddrukmeter? Steeds meer werkgevers en thuiszorgorganisaties bieden een bloeddrukmeting aan. Is de bloeddruk ernstig verhoogd (bovendruk hoger dan 180 mmHg) of na meerdere metingen boven de 140/90 mmHg, dan is het goed contact op te nemen met de huisartsenpraktijk. "Mensen gaan vaak pas naar de dokter als ze klachten hebben", zegt huisarts David Smeekes van de Hartstichting. "Maar bij een hoge bloeddruk heb je die vaak niet. Terwijl er met een hoge bloeddruk wel schade kan ontstaan aan je bloedvaten, hart en hersenen. Dit kan leiden tot bijvoorbeeld een hartinfarct, beroerte of hartfalen." Geen klachten Ook Dick (73) voelde zich gezond. Hij negeerde lange tijd zijn bloeddruk, die aan de hoge kant was. "Mijn bloeddruk is weieens gemeten toen ik nog jonger was. Hij was altijd aan de hoge kant. Dat hoort gewoon bij me dacht ik. Ik wist toen niet wat de risico's van een hoge bloeddruk waren." Tot Dick een keer met zijn kleindochter op pad was en werd overvallen door een vervelende, onbekende pijn in zijn borststreek: vernauwingen in zijn kransslagaders. Het liep goed af, maar achteraf besefte Dick dat hij eerder aan de bel had moeten trekken. Zelf je bloeddruk verlagen Mensen die weten dat ze een verhoogde bloeddruk hebben, kunnen maatregelen nemen. Door gezond te leven kun je zelf veel doen aan je bloeddruk. Door niet te roken, meer te bewegen, gewicht te verliezen en minder zout te eten verlaag je de bloeddruk. Soms adviseert de huisarts om ook medicatie te gebruiken om de bloeddruk onder controle te krijgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 20