Familie wil brief van moordenaar Thijs H. niet 9 JL'r Nazi-spullen blijken nep 7 O v r iWt DAS wording'. Ze kunnen blijven vlie gen zonder dat de vijand direct door heeft wat ze aan het doen zijn dankzij een speciale coating en bouw van het toestel. Maar ook de hypermoderne sensoren aan boord zijn een verademing. Een computer analyseert al die infor matie en stelt oplossingen voor waardoor piloten veel complexere missies kunnen vliegen. Nieuw lesgebouw Het zijn die missies die ze nu ook vanuit Leeuwarden veelvuldig gaan beoefenen en die piloten moeten klaarstomen voor het echte werk. Afgelopen jaren is hiervoor een compleet nieuw les gebouw uit de grond gestampt waar jachtvliegers in bijzonder realistische simulatoren kunnen trainen. Daardoor hoeven ze min der echte vlieguren te maken. Ook zijn onderhoudshangars onder handen genomen. Toch sluit Stallmann niet uit dat ze de komende weken nog best te gen onvoorziene problemen aan EOTS zullen lopen bij zo'n mega-opera- tie. De laatste keer toen er een F-35 in Nederland was, afgelopen zo mer tijdens de Luchtmachtdagen, duurde het weken voordat het toe stel terug kon vliegen omdat re serve-onderdelen nog uit Amerika moesten komen. Zo'n ingreep zou nu sneller uitgevoerd moeten kunnen zijn omdat er een onder- houdshangar op de Leeuwarder basis staat, verwacht Stallmann. FLIR+IRST ,,Maar ik heb niet de illusie dat we niets meer tegenkomen'', zegt hij. Bij de luchtmacht gaat vandaag de vlag uit, maar dat is zeker niet overal zo in Leeuwarden. Ale de Vries uit het Friese Marsum had zijn vlag liever halfstok gehangen, zoals hij drie jaar geleden ook al deed tijdens de belevingsvluchten van de F-35. Omdat het vandaag de sterfdag van zijn vrouw is, vindt hij dat on- .'PT, K CNI-datalink gepast. Maar blij met de komst van de F-35 is hij allerminst. ,,In 2016 kreeg ik al het idee dat we hier de verlosser kregen. Nu worden we in een paginagrote advertentie weer gefeliciteerd. Dat vind ik raar. De geluids overlast is er voor ons alleen maar erger op geworden. En ik zie echt het nut niet in van deze geldsmijterij.'' Geluidshinder De Vries staat niet alleen in zijn vrees voor extra geluidshinder. Het is een breed gedragen ge voel in de dorpen direct rondom de vliegbasis. ,,De strijd is niet zo fel als in de jaren 80. Maar wij hebben zelf meer geluid gemeten dan waar De fensie van uitgaat. Dat baart ons echt wel zorgen'', zegt Geert Verf van dorpsbelang Marsum. Extra metingen moeten de ko mende jaren alle herrie in kaart brengen en duidelijk maken of bewoners daadwerkelijk meer hebben te lijden. Thijs H. stak begin mei van dit jaar drie wandelaars dood in Den Haag en Heerlen. Zij lieten hun hond uit toen H. toesloeg. Bij de eerste rechtszitting in augustus deed de 27-jarige Limburger een bekente nis, maar hij gaf aan dat 'stemmen' hem 'opdrachten' gaven om te moorden. Volgende week maandag is de tweede zitting in de zaak. In aanloop daarnaartoe heeft H. de na bestaanden van zijn slachtoffers Et- suko, Frans en Diny een brief ge stuurd. Maar de familie van Etsuko, een Haagse vrouw met Japanse roots, wil niks van zijn teksten weten, zo meldt hun advocaat Sébas Diekstra desgevraagd. ,,Het verzenden van de brief blijkt bekend bij meerdere journalisten. De nabestaanden hebben daardoor het idee dat hij publiekelijk sympathie probeert op te wekken. Zij willen de brief in elk geval niet lezen.'' Ook nabestaanden van Frans en Diny kiezen er 'vooralsnog' voor hetzelfde te doen, meldt hun raads man Phil Boonen: ,,Mijn cliënten gaan momenteel door een heel moeilijke periode. Daarom zullen ze ook niet bij de komende zittin gen aanwezig zijn.'' Advocaat Serge Weening van Thijs H. weigert in te gaan op de in houd van de brief. ,,Dat is echt iets voor de nabestaanden.'' BUENOS AIRES Verschil lende nazi-voorwerpen die vanaf december in een mu seum in Buenos Aires te zien zouden zijn, blijken nep. Vol gens CNN zouden 65 van de 75 voorwerpen niet echt zijn. Het Holocaust Museum in de Argentijnse hoofdstad ziet nu af van de tentoonstelling. De 75 artefacten werden twee jaar geleden gevonden in een huis in Buenos Aires. Ze waren verstopt achter een muur, maar onduidelijk is door wie. Eerder concludeer den onderzoekers dat de spullen wel authentiek zijn. donderdag 31 oktober 2019 GO Vlag uit bij defensie, dorpen vrezen geluid Haarscherpe realtime infrarood- beelden zichtbaar in het vizier Systeem onderop de romp straalt doelen aan Kan lucht- en gronddoelen opsporen, volgen en aanwijzen Hiermee wisselen F-35's onderling informatie uit Drievoudig moordenaar Thijs H. heeft nabestaanden van zijn slachtoffers onlangs een brief geschreven. Maar zij willen de tekst nu niet lezen: ,,Ze hebben het idee dat hij publiekelijk sym pathie probeert op te wekken'', zegt een van hun advocaten. Niels Klaassen Carla van der Wal Brummen Thijs H. in augustus in de rechtbank van Maastricht. ILLUSTRATIE ANP/ FELIX GUERLAIN Snelheid: ca. 2000km/u Gewicht: 13.200 kg Vliegbereik: 2220 km Actieradius: 1090 km F-35 Squadron Leeuwarden F-35 iquadron Volkel Speciale verf en rondingen maken de F-35 onzichtbaar voor radar Zes bommen en raketten aan vleugels. Intern kunnen 4 raketten mee (stealth mode) A Defensie is enorm blij met de F-35, omwo nenden van de basis niet. FOTO GETTY IMAGES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9