urogrouD* 7 GREXIT FILM Regisseur Costa-Gavras maakte een moderne Griekse tragedie van de eurocrisis en de dreigende grexit. De bad guy in de film is Jeroen Dijsselbloem, gespeeld door Daan Schuurmans. Daan Schuurmans Jeroen Dijsselbloem Jeroen Dijsselbloem heeft nog niet gezien hoe de Nederlandse acteur Daan Schuurmans hem naspeelt in de film Adults In The Room. De politieke thriller van de beroemde Grieks-Franse filmregisseur Costa-Gavras (86) is geïnspireerd op het gelijknamige boek van voormalig Griekse minister van Financiën Yanis Varoufakis. Vol gens de laatste illustreerde de eu rocrisis en de dreigende exit van Griekenland (grexit) een sinistere Game of Thrones waarin duistere krachten het Griekse volk wilden laten bloeden voor het geknoei van Duitse en Nederlandse ban ken. Eurogroep-voorzitter Dijssel- bloem zou dat spel hebben geor kestreerd. De film was al te zien in een aantal Zuid-Europese landen en gaat volgende week draaien in Frankrijk. Of en wanneer Neder land volgt, is nog niet bekend. Misschien dat dan ook regisseur Costa-Gavras even langskomt want hij is nog steeds boos op wat de EU en in het bijzonder Duits land en Nederland zijn land zou den hebben aangedaan. Aardig detail achteraf: zijn film werd ge maakt dankzij een flinke subsidie van de EU. In een interview dinsdagavond met de zender Arte zei Costa-Ga- vras dat de noordelijke Europese landen 'minachtend' en zelfs 'racistisch' zijn omgegaan met het failliete Griekenland. Eén uit spraak zit hem in het bijzonder hoog van een zekere minister die in een interview met een Duitse krant zei: 'Als sociaaldemocraat vind ik solidariteit heel belangrijk. Maar wie daarom vraagt, heeft ook plichten. Ik kan niet mijn hele leven geld uitgeven aan drank en vrouwen om dan bij u mijn hand op te houden'. Die minister was Jeroen Dijssel- bloem, destijds de veelbesproken voorzitter van de Eurogroep - het overleg van de EU-ministers van Financiën. Dijsselbloem speelde een hoofdrol in deze Griekse tra gedie en was niet iemand die het de Grieken makkelijk ging maken. Vooral dat werd hem aangerekend in het venijnige boek van Varoufa- kis en nu dus ook in de film. Verwrongen ,,De weergave van Varoufakis is apart", reageert Dijsselbloem op het uitkomen van de film in Frankrijk. ,,Hij is vijf maanden mi nister van Financiën geweest en dit verhaal heeft een lange voorge schiedenis en een lange nage- schiedenis. Als je die eraf haalt, krijg je sowieso al een verwrongen beeld van wat er in Griekenland aan de hand is geweest. Iedereen die die periode van dichtbij heeft meegemaakt, plaatst het boek van Varoufakis echt in de afdeling sciencefiction. Zijn persoonlijke herinnering aan de feiten wijkt - laat ik het voorzichtig zeggen - nogal af van wat andere mensen zich ervan herinneren. Maar goed, dat mag. Ieder zijn eigen werke lijkheid. Als het script van de film dat boek volgt wordt het dus een fantasierijke film." Costa-Gavras portretteert de Nederlandse minister als een bet weterige onderwijzer die iedereen vanuit anonieme torens en achter gesloten deuren de les leest. Dijs- selbloem kan daar best mee leven. ,,Een onderwijzer vind ik wel een eretitel, dat is iets om trots op te zijn, daar schaam ik me dan niet voor." De ex-minister en tegenwoor dige brexitduider bij DWDD heeft de trailer van de film een tijdje ge- leden gezien, maar heeft niet meer zo scherp voor de geest hoe hij eruit ziet. ,,Helaas heb ik voor de opnamen geen contact gehad met Daan Schuurmans, ik had hem graag wat tips aan de hand ge daan." Je zou verwachten dat een film gemaakt door een Griekse regis seur over een eigentijdse Griekse held (Yanis Varoufakis) die wordt gespeeld door een geweldige Griekse acteur (Christos Loulis) in ieder geval in Griekenland een Wie het van dichtbij meemaakte, plaatst Varoufakis' boek onder sciencefiction kaskraker wordt. Nee, dus. Adults In The Room kende een teleurstel lende thuiswedstrijd. Volgens commentatoren omdat de Grieken er wel klaar mee waren, met de el lende. Het land heeft inmiddels een andere regering en zit econo misch in de lift en had weinig be hoefte aan krabben aan nauwelijks geheelde wonden. Volgend jaar wordt een economische groei ver wacht van 2,5 procent, hoger dan het Europese gemiddelde en de werkloosheid is gedaald van 28 procent, tijdens het dieptepunt van de crisis, naar net onder de 17 procent nu. Lijfwachten Dijsselbloem is drie keer naar Griekenland terug geweest sinds hij geen minister meer is. De laat ste keer zonder lijfwachten. Hij wordt overal meteen herkend, meer dan in Nederland. En af en toe hoort hij van Grieken dat ze zich in hem hebben vergist. ,,In 2015 was ik de bad guy, samen met Angela Merkel en nog een paar mensen. Varoufakis was toen even de held, de redder van Grieken land. Dat heeft helemaal anders uitgepakt. Uiteindelijk is Grieken land vlak langs de afgrond gegaan, maar in 2015 toch wel in de euro gebleven. Het herstel is daarna heel snel ingezet, maar toen was Varoufakis natuurlijk al ontslagen. Ze doen het nu wonderbaarlijk goed. De economie doet het goed, de werkeloosheid daalt snel. Ze hebben weer toegang tot de finan ciële markt, met andere woorden: ze hoeven niet meer van Europa te lenen. Ze zijn zelfs aan het aflos sen en hebben de eerste lening al terugbetaald. Dus als ik daar nu heenga, is de sfeer totaal veran derd." donderdag 31 oktober 2019 Schuurmans in de rol van minister Jeroen Dijssel bloem. FOTO'S HH, REUTERS 'Als het script het boek volgt, wordt die film fantasierijk' Bob van Huët Rotterdam -Jeroen Dijsselbloem Daan Schuurmans (l) in de film Adults in the room.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7