OZCAN AKYOL Huisarts moet laten weten hoe hij denkt over euthanasie Backbone of Business. Ford Bedrijfswagens. 6 Rij dit jaar nog met extra veel voordeel. Go Further donderdag 31 oktober 2019 Column ^0 @OzcanAkyol Er wordt, plat gezegd, teveel geouwehoerd in de Tweede Kamer, zodat de agenda overvol raakt en debatten soms tot de nachtelijke uurtjes doorgaan. Om die reden is de werkgroep Herziening Reglement van Orde in het leven geroepen, onder lei ding van SGP-leider Kees van der Staaij. De werkgroep streeft ernaar om meer 'balans, regelmaat en voorspelbaarheid' in het Kamer werk te krijgen. De grote druk en de lange wachtlijsten zijn een doorn in het oog van onze parlementariërs, van wie het reeds bekend is dat ze het liefst meer dagelijkse ondersteu ning zouden ontvangen tijdens hun werkzaamheden, in de vorm van extra medewerkers. Een oplossing zou kunnen zijn om de grote plenaire zaal te ver ruilen voor de kleinere commis sieruimtes, maar laatstgenoemde zijn natuurlijk minder sexy - ie dereen wil excelleren op het hoofdpodium en dat is het nu een maal in de échte arena. Als ik (voormalige) Kamerleden spreek, klagen ze vaak over de wilde jun gle aan debatten, die weliswaar in- houdelijk niet allemaal even ver heffend zijn, maar in de beeldvor ming - voor die ene soundbite - weleens waardevol kunnen uit pakken. Wie zijn politieke oppo nent even op zijn plek zet, erudiet en met kwinkslag, weet dat het niet lang duurt voor de beelden op Facebook verschijnen die als het even meezit viral gaan, waardoor burgers die anders debatten over slaan toch getuige kunnen zijn van het tafereel. Maar de echte werk druk wordt natuur lijk door iets heel an ders gecreëerd. Er hoeft maar één me diageniek bericht in de krant of op so ciale media te staan, of een of andere cowboy in de Tweede Kamer vraagt al een debat aan. Dit alles om de goede sier te maken bij de achterban. Er worden moties bij de vleet ingediend, waarvan op voorhand duidelijk is dat ze totaal kansloos zijn vanwege gebrek aan draag vlak. Toch worden ze doorgezet, louter om de fans te laten zien dat partijen dag in dag uit obsessief bezig zijn met hun one issue. Als de klacht op het Binnenhof over werkdruk en te veel vergade ringen oprecht is, zouden de ver schillende Kamerleden eens bij el kaar moeten komen om te praten over het mediacircus dat ze zelf van hun vak hebben gemaakt. Daar hebben ze Kees van der Staaij toch niet voor nodig? Ge woon iets minder ijdel en oppor tunistisch worden, mensen. Kamerleden klagen vaak over de wilde jungle aan debatten Patiënten moeten weten hoe hun huisarts tegenover eutha nasie staat. Een Kamermeer derheid verwacht dat CDA-mi- nister De Jonge daar voor de zomer van 2020 werk van maakt. Jan Hoedeman Den Haag VVD en D66 dienen daarover vandaag een motie in bij de be grotingsbehandeling Volksge zondheid. Het is opmerkelijk dat hierover geen veto binnen de co alitie is uitgesproken, omdat alles op het gebied van euthanasie ge voelig ligt bij coalitiepartners CDA en Christenunie. Volgens coalitiebronnen past dit in de af spraken van het regeerakkoord. VVD-Kamerlid Ockje Tellegen en D66-kamerlid Pia Dijkstra willen voor de zomer van 2020 van Volksgezondheidsminister De Jonge weten hoe hij huisart sen bewuster maakt van hun rol naar patiënten toe. Een huisarts is niet verplicht kenbaar te maken hoe hij tegenover euthanasie staat. ,,Het is geen recht'', zegt Tel- legen. Maar het kan makkelijker wor den gemaakt door huisartsen des- gewenst te laten bijscholen over de manier waarop ze deze gevoe lige gesprekken kunnen voeren. Het expertisecentrum Levens einde heeft daarvoor modellen ontwikkeld die de basis kunnen vormen voor een goed gesprek over een vrijwillig levenseinde. ,,Wij vinden het belangrijk dat de kennis bij huisartsen en pa tiënten over een zorgvuldige eu thanasie wordt vergroot'', zegt Pia Dijkstra. Zij wijst erop dat veel huisartsen het Expertisecentrum D66enVVD hebben moeite met talmende minister Levenseinde al benaderen voor hulp bij complexe gevallen. VVD en D66 willen dat de moeilijkheidsdrempel wordt weggenomen. ,,We willen vijf voor-twaalf-situaties voorkomen waarin er niets meer kan. Dat is nu vaak de praktijk'', zegt Telle- gen. „Gesprekken over euthanasie moeten eerder en vaker worden gevoerd.'' Zowel VVD als D66 hebben moeite met het talmen van minister De Jonge. Daarom moet hij voor de zomer van 2020 een Plan van Aanpak maken. Ben jij een ondernemer die van aanpakken weet? Dan rij je wat ons betreft dit jaar nog in een nieuwe bedrijfswagen met extra veel voordeel. Zo geven we nu voorraad- voordeel tot 6.500 op de hele Transit range, inclusief 0% rente op de financiering via Financial Lease. Dus pak nu door en kijk snel op ford.nl/bedrijfswagens. GO Mediacircus

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 6