Schaduw achter een beschaafde glimlach Saaie bedrijfsfilm over leven op de Galapagoseilanden 7 F, Producenten in de rij voor werk Stephen King JÉ»'»! meteen een cruciale rol in het vervolg, Doctor Sleep. ,,Ik realiseerde mij dat deze sequel een ha chelijke onderneming was. Hoe kun je een bevredigende opvolger bedenken, zonder iets van de magie van het boek en de vorige film aan te tasten? Toch ging ik na lezing van het script overstag.'' In Doctor Sleep speelt het voormalige mo del Ferguson, die eerder te zien was in een tweetal Mission: Impossible-films en de ver- Hoe kun je een bevredigend vervolg bedenken, zonder de magie van het boek en de vorige film aan te tasten? filming van The Girl on the Train, een rol die zij nog niet eerder vertolkte. Als Rose the Hat, een heks die haar volge lingen het eeuwige leven belooft, staat zij aan het hoofd van een sekte die moorden pleegt om de laatste adem van haar slachtof fers op te nemen. Op een bepaald moment kruist zij het pad van Dan Torrance (Ewan McGregor), het jongetje uit The Shining dat inmiddels een volwassen man is geworden, maar dat nog steeds wordt geplaagd door het trauma van wat hem als kind overkwam in het Overlook Hotel. ,,Rose heeft een ontiegelijk sterke uitstra ling en zelfvertrouwen, dat sprak mij als ac trice erg aan. Hoe speel je iemand die denkt de macht over leven en dood te hebben? Voor mij was dat de belangrijkste reden om ja te zeggen. Nadeel was dat ik, op aanraden van mijn echtgenoot, ter voorbereiding veel horrorfilms bekeek. Ik begrijp nu wel iets meer vande aantrekkingskracht van deze producties. Horrorfilms zijn niet echt realis tisch, maar spelen wel in op onze angsten. Zulke films geven mensen een kick, en dat werkt als een verslaving voor sommigen. Een begrijpelijke toevlucht uit de huidige werkelijkheid met alle ellende die we over ons uitgestort krijgen. ,,Ik kan nu als kijker meer verdragen dan vroeger, maar een echte horrorfan ben ik niet geworden. Na het zien van zo'n film slaap ik echt slecht. Waar ik vooral moeite mee heb, is geweld tegen kinderen. ,,Dat soort scènes zitten inderdaad ook in Doctor Sleep. Ik ga dat niet verbloemen. Ik kan daar, ook al zit ik zelf in de film, nauwe lijks naar kijken. Maar ik geef de schuld maar aan Stephen King, die dit allemaal heeft bedacht.'' Luce Luce, de Eritrese adoptiezoon van een wit Amerikaans stel, lijkt aan het eind van zijn tienertijd een modelburger te worden. Hij is in telligent, beleefd, een kei in sport en buitengewoon sociaal. Toch ontstaan er scheurtjes in zijn voorbeeldige imago als een lerares (Spencer) explosieve materialen ontdekt in Luce's laatste werkstuk én in zijn locker. Moeder Amy (Watts) en vader Peter (Tim Roth) kunnen het nauwelijks ge loven. Heeft hun kind de oorlog toch meegenomen uit zijn door strijd verscheurde moederland? Ook de kijker raakt verstrikt in complexe thema's als racisme, witte weldoeners en hokjes- denken. Dit op een toneelstuk geba seerde psychologische drama biedt stof tot nadenken en is bij vlagen ongemakkelijk. Kelvin Harrison Jr. speelt Luce met verve. Hij laat zijn ouders, leraren en de kijker in onzekerheid achter. Wat betekent de goedhartige glimlach eigenlijk? Hoewel dit genuan ceerde, eigentijdse verhaal zich niet op panklaar thrillerterrein begeeft, is deze film toch ver draaid spannend. - M.N. Galapagos: Hope For The Future De Galapagoseilanden heeft unieke bewoners en planten die nergens anders te vinden zijn. Het slechte nieuws: ook deze bijzondere plek nabij Ecuador wordt door menselijk toedoen bedreigd. Deze film pakt niet het probleem op als rode draad, maar de oplossing. Het is beslist een sympathiek idee om de weten schappers in het zonnetje te zet ten die het leven op de Galapa- goseilanden onderzoeken en beschermen. Maar jeetje, wat pakt dat saai uit. Voice-over Annechien Steen huizen ontkomt er namelijk niet aan om herhaaldelijk namen van nauw betrokken stichtingen te noemen, daarbij begeleid door dramatische muziek. Zitten we hier naar een bedrijfsfilm te koe keloeren in plaats van naar die na- tuurdocumentaire die we hadden verwacht? Tussendoor komen er heus mooie opnames voorbij, maar die zijn niet goed genoeg om het overduidelijke promotie- verhaal te overstemmen. donderdag 31 oktober 2019 -li t h I Doctor Sleep draait volgende week in de Nederlandse bioscopen. Kijk op de site bij /video voor het uitgebreide interview met Rebecca Ferguson. L ij m i wi Zonder twijfel is Ste phen King de meest verfilmde schrijver van dit moment. Meer dan zestig van zijn hor rorromans zijn in de loop der jaren verfilmd. Daar zitten uitste kende verfilmingen bij zoals Carrie (1974), The Shining (1980), Misery (1990), The Green Mile (1996) en recentelijk It (2018). Daartegenover staan ook minder geslaagde filmversies, zoals The Dead Zone (1974), Creepshow (1982) en The Dark Tower (1997). Voorlopig zijn de filmprojecten nog lang niet voorbij voor de fans van King. Pro ducenten vechten om zijn werk. Op stapel staan nog talloze verfilmingen, waaronder In The Tall Grass (een Netflixpro- ductie over een twee ling die te maken krij gen met een kinder moordenaar), The Tommyknockers (over een schrijfster die contact krijgt met bui tenaardse wezens), een nieuwe verfilming van Salem's Lot (over een dorp dat door vampiers wordt be volkt), The Long Walk (een futuristische nachtmerrie in een dictatoriaal Amerika), The Talisman (over een jongetje dat met een amulet zijn dood zieke moeder moet zien te redden), The Gingerbread Girl (over een hardloopster die een seriemoordenaar tegen het lijf loopt), Mile 81 (over een stati onwagen die bezoe kers van een wegres taurant terroriseert) en Drunken Fireworks (over een automonteur en een maffiafiguur die elkaar met vuurwerk bestoken). DRAMA Regie: Julius Onah. Hoofdrollen: Naomi Watts, Octavia Spencer en Kelvin Harrison Jr. Luce (Harrison jr.) laat de kij ker in onzekerheid achter. FOTO JON PAC DOCUMENTAIRE Regie: Evert van den Bos. - Marieke Nieuwdorp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 51