Aanbod van beter betaalbare huizen loopt verder terug BOUWERSPROTEST Ondanks 26 arrestaties toch 4 Vorige week was hij nog gewoon eigenaar van een grondverzetbedrijf, maar gisteren leek initiatiefnemer van het bouwersprotest Arnold Tuytel opeens vakbondsman én ordebewaker. DEN HAAG De politie vindt dat het protest van de bouwsec tor gistern overwegend ordelijk is verlopen. Toch werden 26 ac tievoerders aangehouden, on der meer voor vernieling, ge vaarlijk rijgedrag en poging tot doodslag. De persoon die werd aange houden voor poging tot dood slag, probeerde een motoragent van de weg te rijden. Andere ar restaties vonden plaats toen bouwers, ondanks aanwijzin gen van de politie, met hun voertuigen probeerden over de Utrechtsebaan naar het Malie veld te komen. Op het Malie veld zelf werden na afloop ze ven mensen aangehouden voor het verstoren van de openbare orde. Zij gooiden met flessen naar de politie. ,,Ze leken be hoorlijk onder invloed van al cohol te zijn'', liet de politie we ten. De ME heeft ingegrepen. Laat in de middag werden nog vier mensen aangehouden we gens het hinderen van het ver keer op de A12. Het aanbod van nieuwbouwhui zen daalt al zes kwartalen op rij, het aantal afgegeven bouwver gunningen loopt terug en er zijn minder kopers, blijkt uit de nieuwste monitor koopwoningen van de TU Delft. ,,De situatie is nu al zorgwekkend en dan zijn de ge volgen van de stikstofdiscussie nog niet eens meegenomen", zegt woningmarktdeskundige Peter Boelhouwer. De huizenprijzen liggen inmid dels op een ongekend hoog ni veau: de gemiddelde verkoopprijs die bouwers plakken op een nieuwbouwhuis is 375.000, dat is 10 procent méér dan een jaar gele den. Voor grote groepen Neder landers is dat financieel niet haal baar en dat vertaalt zich in da lende verkoopcijfers. ,,Er is een mismatch tussen wat mensen kunnen betalen en wat er wordt gebouwd. Er wordt nu vooral gebouwd voor het hogere segment", beaamt Jannes van Loon van de vereniging voor ont wikkelaars en bouwondernemers (NVB). De club wijt de torenhoge prijzen aan een combinatie van factoren. De belangrijkste is de fors gestegen grondprijs. In het tweede kwartaal blijken 22 procent minder nieuwbouw huizen te zijn verkocht dan een kwartaal eerder. Ook duurt het langer om ze te verkopen. Verder daalt het aanbod: in het tweede kwartaal zijn 6600 nieuwe huizen opgeleverd, het eerste kwartaal waren dat er nog 8500. Het nieuwbouwaanbod op Funda is inmiddels qua type wo ning beperkt. Het zijn met name dure appartementen in hoge to- rens óf prijzige huizen. ,,Voor veel mensen zijn die woningen niet te betalen of niet hun smaak", vat woningmarktdeskundige Peter Boelhouwer de problemen samen. De stijgende prijzen in de nieuwbouw werken ook flink door in de bestaande bouw, blijkt uit de Trapportage. De prijs zit niet alleen in de Randstad in de lift, ook in provincies als Gronin gen, Drenthe en Overijssel is de stijging relatief fors. Hoe somber de boodschap van TU Delft ook is, de consument heeft vertrouwen in de woning markt. In een recent onderzoek van Vereniging Eigen Huis bleek het vertrouwen zelfs licht geste gen. Vermoedelijk spelen de stij gende huizenprijzen en de ultra- lage en nog steeds dalende hypo theekrente een rol. Om dat vertrouwen erin te hou den, ziet Boelhouwer de oplossing in het fors bijbouwen van huizen. ,,Ga als de wiedeweerga bouwen. En bouw niet alleen heel dure hui zen, maar ook betaalbare huizen.'' Volgens de NVB is dat nog niet zo simpel. Er is een gebrek aan bouwlocaties en personeel, er zijn capaciteitsproblemen bij gemeen ten en er gelden zwaardere duur- zaamheidseisen, luidt hun ver weer. En bijbouwen zal volgens hen nog eens extra moeilijk wor den met alle stikstofregels. ,,Het gaat nu al niet goed met de nieuw bouw, maar het zou nog weleens flink slechter kunnen gaan", aldus Van Loon. 08:20 uur Aan de rand van het Malieveld Het golfkarretje start niet. Net nu. Arnold Tuytel zit achter het stuur, Klaas Kooiker ernaast. Als leiders van 'Grond in Verzet' namen zij het initiatief voor het bouwers protest van vandaag. Tuytel goo chelt wat met de pedalen en hen dels en rijdt na enige tijd alsnog weg. Er is haast, want in een van de Haagse ministerietorens wacht D66-staatssecretaris Stien- tje van Veldhoven. Zij wil de ini tiatiefnemers graag nog even spreken voor het officiële pro gramma om tien uur begint. Tuy- tel is een tikje nerveus over de dag die komen gaat. Het grootste evenement dat hij hiervoor ooit organiseerde was de 'Porsche- dag', een tentoonstelling met oude tractoren voor een paar honderd bezoekers. ,,Vooral dat ik straks dat podium op moet, is wel spannend, dan word ik emotio neel", zegt de ondernemer uit Oud-Alblas. Er staat ook wat op het spel: zijn graafmachines, be- tonwagens en ander materieel staan stil. Daarbij waren de afge lopen dagen een achtbaan vol 'Haags overleg', voorbereidingen op het bouwersprotest en een hausse aan media-aandacht. Maar aan tafel bij de bewinds lieden moet hij zakelijk blijven. Het Heilige doel: de strikte stik stof- en PFAS-normen moeten snel van tafel. Vandaar zijn nood kreet op Facebook een paar we ken geleden. Die oproep groeide als een sneeuwbal, met de actie- »De oproep tot verzet groeide snel, met de actiedag als eindresultaat dag als gevolg. ,,Ik ben pas tevre den als we morgen allemaal weer aan het werk kunnen, als die nor men worden versoepeld", klinkt het stoer voordat hij naar de staatssecretaris vertrekt. ,,Al vrees ik dat dat niet gaat gebeuren." 09:40 uur Voormannen rennen het podium op Hij krijgt gelijk. Na het bezoek aan Van Veldhoven - 'er is wat bewe ging' - is er hoop, maar een rigou reuze en snelle doorbraak blijft uit. Tegen tienen rennen de voor mannen van Grond in Verzet het podium op het Malieveld op, ge volgd door een trits leiders van werkgeversorganisaties en bran cheverenigingen, en - in een hoekje - de vier betrokken kabi netsleden. Voor zich zien zij een inmiddels volgelopen Malieveld, voor een dag een bouwplaats, met duizenden bouwvakkers in oranje jassen die voor nog eens honder den graafmachines en vrachtwa gens staan. Er is actie nodig, lezen Tuytel en Kooiker van hun spiek briefjes tijdens de toespraak. Aan het einde verheffen ze hun stem: ,,Politiek, ruim je rommel op!" Het publiek scandeert 'nü, nü, nü'. Maar de politiek vraagt nog even geduld. Ja, er wordt gewerkt aan soepeler normen, beloven de bewindslieden, en ja: dat zal snel moeten gebeuren. Maar dat alles kan op z'n vroegst pas half november in gaan, lijkt het. Op het podium kijkt Tuytel naar zijn telefoon. Daar komen de eerste berichten donderdag 31 oktober 2019 GO De situatie op de woningmarkt wordt met het kwartaal zorg wekkender. Dat blijkt uit cijfers die TU Delft vandaag bekend maakt. Natasja de Groot Delft In het tweede kwartaal zijn 6600 nieuwe huizen opgeleverd, het eerste kwartaal waren dat er nog 8500. 'Om dit te laten bezinken, heb ik wel even nodig' Niels Klaassen Den Haag Arnold Tuytel krijgt het golfkarretje aan de praat. foto frank jansen Op een bomvol Malieveld spreekt de actieleiding de betogers toe. foto frank jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4