fPüKp 26.260 euro kostte haar cursus om beter leiding te geven aan de politie Dividend Evides laat jaren op zich wachten 14 ZEELAND Kwart Zeeuwse bedrijven heeft last van gebrek aan personeel Frank Balkenende Goes Nieuwe Zeeuwse cijfers van uitke ringsinstantie UWV geven aan dat de personeelsvijver waarin werkge vers kunnen vissen, blijft krimpen. En die krimp bereikte al in het tweede kwartaal een hoogtepunt. Het aantal vacatures liep op naar 6300, terwijl er maar 6000 mensen van de beroepsbevolking zoeken naar werk. Zeeland heeft met af stand de krapste arbeidsmarkt van Nederland. In bijna alle economi sche sectoren is gebrek aan geschikt personeel. Vooral in de horeca, techniek, ict, zorg en welzijn, trans port en logistiek, (commerciële) dienstverlening zijn amper handen en hersens te vinden. Ook econo misch en administratieve functies zijn moeilijk in te vullen. Het tekort spreidt zich van laag- tot hoogopge leide krachten. Vakantiehuisjes De schaarste aan vakmensen be lemmert bedrijven in hun produc tie en groeiplannen. Eén op de vier werkgevers rept nu al van produc tiebelemmeringen. Zo is een mon teur die industriële machines kan onderhouden en repareren een witte raaf. Ook hoveniers, mede werkers voor contacten met klan ten en ict-specialisten zijn nage noeg onvindbaar. Maar aan kop staan medewerkers in de horeca en de schoonmaak. Zo is het voor toe ristische bedrijven lastig om men- sen te vinden die vakantiehuisjes schoonmaken. Marktleider Room pot Vakanties moest afgelopen zo mer zelfs al kantoorpersoneel in schakelen om de vakantiebunga lows en -chalets te soppen. Pensioen Zeeuwse bedrijven zoeken vooral nieuw bloed als vervanging van personeel dat met pensioen gaat. Hoewel de economie volgend jaar minder hard groeit dan de afgelo pen jaren, is er dit en volgend jaar toch sprake van een bescheiden groei. UWV voorziet dat er in 2020 nog 2500 banen bijkomen. Zeeland telt dan 157.900 arbeidsplaatsen. Ook aan de aanbodkant zit een probleem. De werkloosheid (nu rond 3 procent) blijft dalen. Steeds meer mensen vinden uiteindelijk werk. Ook de doorstroom vanuit de WW naar de bijstand neemt af in Zeeland Toch vindt niet iedereen zijn weg Zeeland heeft met afstand de krapste arbeidsmarkt van Nederland naar een betaalde baan. In Zeeland zijn er bijna twintigduizend werk zoekenden (WW/bijstand/Wa- jong). Dat zijn voor een groot deel mensen die al jaren aan de kant staan. Voor kwetsbare werkzoeken den als lager opgeleiden, 50-plus- sers, mensen met een arbeidsbe- perking en statushouders blijft het moeilijk een betaalde baan te be machtigen op de arbeidsmarkt, zegt de UWV. '-4 - - mi I n.* De topvrouw nam deel aan een pro gramma van Call, het Centre for Authentic Leadership and Lear ning. Het betreft 'een leiderschaps programma voor de top van het be drijfsleven, de wetenschap, over heid en ngo's. Het heeft als doel de deelnemers uit te dagen tot meer authentiek, verantwoord en succes vol leiderschap', valt te lezen op de website van Call. De totaalprijs van de cursus, die meerdere dagen beslaat en een stu diebelasting van twintig dagen kent, bedraagt 19.500 euro, exclu sief btw. Inclusief de btw, 21%, komt daar een bedrag van 4.095 euro bovenop. De verblijfskosten, die los berekend worden, bedragen 3.025 euro. Dat komt neer op een to taalbedrag van 26.260 euro. Ekelmans werd in 2006 hoofdof ficier voor het regiokorps Brabant Ekelmans nam deel aan leiderschaps programma voor top van het bedrijfsleven Zuid-Oost. Vier jaar later trad Ekel- mans als directeur Opsporing en Informatie toe tot de regiopolitie Haaglanden. In 2013 werd ze be noemd tot hoofd Operatiën van de Eenheid Amsterdam. Sinds twee jaar is ze politiechef van de eenheid Zeeland-West-Bra bant. PZEM is voor de helft eigenaar van Evides. Al vele jaren koeste ren de Zeeuwse aandeelhouders van PZEM de wens om Evides onder de provincie en gemeenten te plaatsen. Reden: het waterbe drijf dient een publiek belang en moet uit een commercieel bedrijf worden gehaald. Bovendien ho- pen de overheden zo weer divi dend te beuren. Evides is jaarlijks goed voor zo'n 20 miljoen euro aan dividend. Een werkgroep van aandeel houders en PZEM heeft de afgelo pen maanden onderzocht of de Evides-aandelen uit PZEM recht streeks onder de provincie en ge meenten zijn te scharen. Provin cie en gemeenten zouden daar voor 350 miljoen euro moeten le nen. Ze incasseren dan wel het di vidend, maar zijn dat geld jaren lang kwijt aan rente en aflossing. Een tussenoplossing lijkt het meeste kans te maken. De aande len gaan juridisch over naar een BV van provincie en gemeenten. PZEM behoudt het economisch eigendom en daarmee het divi dend. Pas als PZEM weer gezond is, wordt het Evides-belang volle dig overgeheveld naar de BV. donderdag 31 oktober 2019 GO Vakmensen nog schaarser Zeeuwse bedrijven komen al moeilijk aan geschikt personeel, maar dat probleem wordt nog erger. Volgend jaar komen er 2500 nieuwe banen bij. Tegelij kertijd blijft het aantal werklo zen dalen. Een kwart van de Zeeuwse werkgevers merkt nu al dat personeelsgebrek de pro ductie en de groei belemmert. Technische mensen zijn las tig te vinden. foto rein geleijnse -«#- j: 26.260 euro. Dat is het bedrag dat de Nationale Politie neertelt voor een leiderschapstraining die Hanneke Ekelmans, sinds twee jaar politiechef van de een heid Zeeland-West-Brabant, on langs volgde. Dat blijkt uit een document van de politie, waarin de bestuurskosten van augustus 2019 opgetekend worden. Tilburg Hanneke Ekelmans Provincie en gemeenten krij gen voorlopig geen dividend uit waterbedrijf Evides. Nu gaat dat dividend in de grote pot van het nog verlies draai ende energiebedrijf PZEM. On derzoek wijst uit dat over dracht van het Evides-belang naar de aandeelhouders van PZEM, de provincie en ge meenten, gecompliceerd is. Frank Balkenende Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 42