Welke trucs gebruiken criminelen? En waar moet u op letten? NIEUWS 3 BLOEDPRIKBENDE BEROVINGEN De politie maakt zich ernstig zorgen nu criminelen zich zelfs voordoen als verpleegkundigen om bejaarden te beroven. ,,Er is echt een grens overschreden. Dit tast de lichamelijke integriteit van ouderen aan." Afgelopen dagen zijn er al 47 tips er binnenge komen na een uitzen ding van Opsporing Verzocht, maar de poli tie heeft ze nog niet te pakken: de bende die ouderen benadert met de smoes om bloed af te nemen, om hen vervolgens te beroven van pinpas of geld. De criminelen blijken op ver schillende plaatsen actief te zijn. Er kwamen aangiftes binnen uit Eind hoven, Delft, Ouderkerk aan de Am- stel, Amsterdam, Goirle en Zeven bergen. Gisteren volgde een melding uit Haaksbergen: een inwoonster kreeg bezoek van een circa 40-jarige vrouw die bij haar en haar buurvrouw bloed wilde prikken. De Haaksbergse kreeg na alle publiciteit argwaan en liet de onbekende vrouw niet binnen. Er is onderzoek ingesteld. Halverwege oktober werd de poli tie voor het eerst gealarmeerd over de bloedpriktruc. Twee bejaarden in de Utrechtse wijk Overvecht kregen te maken met nepverplegers die zich voordeden als medewerkers van een zorginstelling. Ze namen een drup peltje bloed af, stalen de pinpas en pincode en beroofden hun slachtof fers van duizenden euro's. Ook wer den een kluisje, een rollator en cash geld meegenomen. ,,We hebben hier niet te maken met brutale jongeren, maar met een georganiseerde bende", klonk het. De politie is extra alert omdat crimi nelen zich voordoen als medisch personeel. ,,Er is hier echt een grens over schreden", zegt Sybren van der Vel den van de landelijke politie. Hij doet al jaren onderzoek naar wo ningdiefstal, en vindt de 'bloedprik- trend' zeer zorgwekkend. ,,Crimine- len zoeken naar uitersten. Ouderen zijn door voorlichting en media-aan dacht steeds alerter op babbeltrucs. Ze laten zich niet meer in de maling nemen door iemand aan de deur die vertelt dat de waterleiding stuk is. Dus moeten ze iets nieuws verzin nen. En daarin gaan ze heel ver.'' De nieuwe manier van oplichten brengt niet alleen de veiligheid van de ouderen in gevaar, het draait ineens ook om de volksgezondheid. ,,Deze bloedprikbende tast de licha melijke integriteit van ouderen aan. Wat als de naalden waarmee ze prik ken zijn geïnfecteerd? Of als ze oude ren verkeerd prikken? We gaan er niet van uit dat deze criminelen op enige manier medisch geschoold zijn.'' Kwetsbaar Daarbij zijn slachtoffers extra kwets baar omdat het meestal om ouderen gaat. ,,Babbeltrucs zijn bijna altijd ge richt op 70-plussers'', zegt Van der Velden. ,,Zij zijn nog van de generatie die elkaar nog 'gewoon' kon vertrou wen. Ook hebben ze vaak een slech ter geheugen, waardoor slachtoffers bij een aangifte moeilijker een signa lement van de dader kunnen geven. Daar komt bij: er zijn steeds meer ou deren in Nederland. Ze worden steeds ouder en ze wonen langer thuis.'' De politie registreert zo'n duizend babbeltrucs per jaar. Dat aantal is al jaren constant. Het is niet zo dat er de laatste tijd meer meldingen zijn dan voorheen. Wel denkt de politie dat het werkelijke aantal slachtoffers veel hoger ligt. ,,Veel ouderen schamen zich als ze zijn opgelicht. Ze willen niet dat fa milie weet dat ze zijn bestolen, en doen dus ook geen aangifte. Nu we samen met de ouderenbonden meer aandacht geven aan babbeltrucs zien we dat mensen besluiten toch naar de politie te stappen. Dat helpt ons enorm om het probleem beter in kaart te krijgen.'' Over de identiteit van de crimine len achter de bloedprikbende doet de politie in het belang van het onder zoek nog geen uitspraken. Het gaat om meerdere personen, mannen en vrouwen, die opereren in wisselende samenstellingen. Wat als de naalden waarmee ze prikken zijn geïnfecteerd? Of als ze ouderen verkeerd prikken? PINTRUC BEZORGTRUC COLLECTETRUC Kunt u nog veilig geld geven aan collectes? Ja. Maar denk wél goed na. Controleer altijd of de collectant een collectan tenpas bij zich draagt. De vol gende informatie staat er altijd op: 1) naam en adresgegevens van de collectant 2) het logo van het goede doel 3) de datum van de collecteweek 4) het logo van Centraal Bureau Fondsenwerving (CBF). Vragen PLASTRUC Wat kunt u doen als er wordt aangebeld? donderdag 31 oktober 2019 'Ouderen zijn alert op babbeltrucs, steeds verder' Bonne Kerstens Utrecht De politie heeft beelden vrij gegeven van nepverplegers in Eindhoven. foto politie brabant - Sybren van der Velden, nationale politie Bij deze veelvoorkomende truc pint het slachtoffer bood schappen of neemt geld op. Ongemerkt kijkt de dader over de schouder mee naar de pin code. Daarna steelt de dader de pinpas met een smoesje, door bijvoorbeeld een briefje van tien te laten vallen en te vertellen dat dit van het slacht offer is. Deze opent dan de portemonnee, waarbij de dader de pinpas steelt. Onbekenden bellen aan en ge bruiken een smoes om binnen te komen. Dieven doen zich voor als meteropnemer, repa rateur of als iemand van de woningbouw. Of ze vragen om een glas water of een pen, ter wijl een handlanger het huis binnenglipt. Ze vragen te pin nen voor de 'dienst', waarmee ze pincode scannen. Vervol gens wordt de pas op een slinkse manier gestolen. ze u te pinnen? Betaal zo veel mogelijk contactloos en con troleer het bedrag. Laat de col lectant niet alleen in de deur opening staan. Een autosleutel of portemonnee is zó gejat. Sommige criminelen zetten zelfs hun kinderen in. Ze vra gen bijvoorbeeld of hun kind naar het toilet mag. Het kind gaat plassen, de crimineel kijkt ondertussen wat er te halen valt. Ook vragen dieven zelf of ze naar de wc mogen. Som mige vrouwen verzinnen daar bij dat zij zwanger zijn, en daarom hoge nood hebben. Vertrouwt u het niet? Laat ze dan gewoon niet binnen. Kijk voor u opendoet eerst wie heeft aangebeld. Kent u de persoon niet en vertrouwt u het niet? Vraag dan eerst wie hij of zij is en wat hij komt doen. Vertrouwt u het nog niet en willen ze niet vertrekken? Bel dan 112. Open de voordeur bij wonin gen met een centrale toegang alleen voor eigen bezoek. Kijk door het raam, de (digitale) deurspion of gebruik de inter com. Zorg dat u de deur op een kier kunt zetten, bijvoorbeeld met een deurketting of kierstand- houder. Babbeltrucs en overvallen vin den niet alleen 's avonds plaats. Blijf ook overdag alert.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3