Serooskerke boft met een bedrijf als OOS 9 nist Geoffrey Madge. Werk van Karlheinz Stockhausen was live ook een gebeurtenis, omdat er piano werd gespeeld met de elleboog. De jazzoptredens van Willem Breuker en Leo Cuypers waren heel thea traal. Op de muziekschool kwam ik in aanraking met nieuwe muziek, leraar Gé Audenaert zette rustig werk van de Russen Majewski en Sjostakovitsj op de lessenaar. Als kind ben je nog niet voorgepro grammeerd, ik vond die muziek al tijd spannend en avontuurlijk." In 2014 kreeg hij van de provincie, Muziek Podium Zeeland en het University College Roosevelt de op dracht om het archief van Nieuwe Muziek Zeeland te ontsluiten. In to- taal ging het om honderdvijftig ver huisdozen met partituren, corres pondentie en allerhande soorten geluidsdragers waarop concerten waren opgenomen. De intrigerendste vraag is: hoe kan het dat een organisatie als Jeugd Muziek van Middelburg, eigen lijk van heel Zeeland, een vooruit strevend cultuurcentrum maakte waar heel Nederland naar keek. Blaha noemt het politieke klimaat eind jaren 60 als belangrijkste pijler. De provincie richtte een cultureel experimentenfonds op. Zeeland was op dat moment blanco, er ge beurde vrijwel niets. Voor intellec tuelen en kunstenaars uit de Rand stad was dat, in combinatie met de lage huizenprijzen, aantrekkelijk. Beeldend kunstenaars als Willem Buijs en de gebroeders Nico en Ma- rinus van den Boezem vestigden zich, Henk Koch werd directeur van de Culturele Raad. Op het gebied van hedendaagse muziek kon Zeeland het voortouw nemen. Zelfs breder dan dat. Blaha: „Middelburg kon een podium bieden aan wereldbe roemde Ameri kaanse componis ten als Morton Feldman en John Cage. Door de inzet van Geoffrey Madge Ik ben vrijwel in de achtertuin van de Kloveniersdoelen opgegroeid klonk het werk van Russische avant-gardisten uit de jaren 1930 1960. Nauwe banden met kunste naars als Iannis Xenakis, Willem Breuker, Leo Cuypers en Louis An- driessen maakten van Middelburg dé voortrekker van gecomponeerde en geïmproviseerde muziek. En er was meer: beeldende kunst, straat theater, muziektheater, cultfilm. Alles wat er in Zeeland niet was, werd door Jeugd Mu ziek en later door Nieuwe Muziek ingebracht." Natuurlijk was er con sternatie. Progressieve poli tici applaudisseerden, de be houdender collega's spraken schande. Toen de Belgische groep Mass Moving door heel Middelburg de Venus van Milo printte, spraken stadsbestuurders en middenstan ders schande: de straten werden volgens hen besmeurd met subsi diegeld. Overigens nam Mass Mo ving in 1975 het initiatief voor het Windorgel in Vlissingen. Langs heel de Europese en Afrikaanse kust werden er in die tijd dergelijke uit bamboepalen gemaakte installa ties neergezet. Het Vlissingse over leefde tot nu toe als enige. Promovendus Blaha wil met zijn proefschrift een volgens hem ge wichtig stuk Zeeuwse geschiedenis vastleggen. Omdat te snel vergeten wordt hoe cultureel vooraanstaand Zeeland was. En om te laten zien dat evenementen als Zeeland Nazo merfestival, het Vlissingse Onder stroom en Film by the Sea schat plichtig zijn aan Nieuwe Muziek. Een festival als Nieuwe Muziek ziet hij niet snel terugkeren, de concur rentie is met negen podia in Neder land te groot. Maar - weet hij zeker - de creativiteit en durf van manager Ad van 't Veer en zijn muziekvrien- den kan ook nu nog het Zeeuwse muziekleven inspireren. Izaak Geschiere (dorpsraad Seroos kerke) werd na afloop aangespro ken door inwoners van de andere dorpen. ,,Ja, zij willen ook graag een bedrijf dat zo betrokken is." Kosteloos OOS International is op vele terrei nen actief om ervoor te zorgen dat Serooskerke een aantrekkelijke plaats is. Dat gaat van het opknap pen van het plein van basisschool De Wegwijzer en financiering van de naschoolse opvang tot en met het plan de Petruskerk te verbou wen tot een dorpshuis. De kosten daarvan komen helemaal voor re kening van OOS. „Daarna komt het kosteloos ter beschikking van de verenigingen", aldus Inge Bostelaar van OOS. Zekerheid Zij geeft ook aan dat het bedrijf het zo wil regelen dat bij eventuele pro- blemen in de offshore, zwembad en dorpshuis niet moeten sluiten. Want de dorpsraad vindt de be trokkenheid van OOS mooi, heel We moeten wel personeel verleiden naar Serooskerke te komen mooi, maar wil wel de zekerheid dat bij een eventueel faillissement er niet plotseling overal in Seroos- kerke de deuren van dorpsvoorzie ningen potdicht zitten. Geschiere: ,,Want in de oliebusiness weet je het nooit." De recentste bijdrage van OOS aan de leefbaarheid van Serooskerke is de verbouwing van de oude soos tot brasserie De Lin deboom zodat er weer wat meer horeca is in het dorp. Zij opende een week geleden en Geschiere hoort van meerdere dorpsgenoten dat ze daar heel blij mee zijn. ,,Heb- ben we weer een plek om samen wat te drinken." De brasserie wordt, aldus Bostelaar, 'ook de plaats waar we een keer per week de eenzame ouderen van Serooskerke willen ontvangen'. ,,We halen ze op en zorgen dat ze hier telkens een gezellige middag hebben." Aantrekkelijk Dat past volgens haar bij het streven van OOS-oprichter en directeur Leon Overdulve om maatschappe lijk betrokken te zijn. Maar het is ook een manier om ervoor te zor gen dat Serooskerke aantrekkelijk is als vestigingsplaats voor werkne mers. ,,Want we moeten wel perso neel verleiden naar Serooskerke te komen." Bedrijfswoningen Om hen daarbij te helpen wil het bedrijf twintig bedrijfswoningen in Serooskerke bouwen. ,,Zodat we ook op dat vlak iets te bieden heb ben." Daar profiteert het dorp ook weer van want meer inwoners is meer levendigheid en meer omzet. Bostelaar: ,,We willen de leefbaar heid en het woongenot in Seroos- kerke verhogen." donderdag 31 oktober 2019 GO akte Zeeland spraakmakend Manager Ad van 't Veer en componist Michael Nyman, begin jaren 90. foto uitgeverij de bovenkamer -Christian Blaha, componist Christian Blaha: Wat in Middelburg kan, dat kan niet - Proefschrift, in totaal zo'n 560 pagina's met tekst en 120 foto's, prijs circa 40 euro. Intekenen kan via c.blaha@ucr.nl Zo'n betrokken bedrijf als OOS International willen ze in Aagte- kerke, Oost- en Westkapelle ook wel hebben. Vertegenwoordi gers uit die dorpen hoorden dinsdagavond tijdens een speci ale commissievergadering dat het offshorebedrijf uit Seroos- kerke meebetaalt en meedenkt om ervoor te zorgen dat er in het eigen dorp een nieuw zwem bad en een nieuw dorpshuis komen. Emile Calon Serooskerke (W) -Inge Bostelaar, OOS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 37