Lewedorp dupe van verkeer Waterpark Zeeuwse 2-daagse in Den Haag: lobbyen voor en praten over Zeeland Scherpenissenaar achtervolgt inbreker 8 ZEELAND Dat blijkt uit onderzoeken naar de verkeersgevolgen van Waterpark Veerse Meer, ten noorden van Ar- nemuiden. Dat juist Lewedorp daar de meeste hinder van gaat ondervinden, komt doordat navi gatiesystemen auto's vooral bij Heinkenszand de A58 af sturen en via naar Lewedorp en vliegveld Midden-Zeeland naar het vakan tiepark sturen. Dat zou de kortste route zijn. In het hoogseizoen 3300voertuigen per etmaal bij Lewedorp, ruim vijf keer zoveel als nu het geval is Driestar wil voor Waterpark Veerse 950 vakantiehuizen en ap partementen bouwen. Er staan daar al zestig vakantiehuizen en die blijven er ook. Vanuit Arne- muiden wordt al jaren geklaagd over de grote verkeersdrukte in het dorp en de bouw van die va kantiehuizen doet bij inwoners het ergste vrezen. Daarom is een onderzoek gedaan naar de ver keersdrukte nu en de drukte die te verwachten is als Waterpark Veerse Meer is gebouwd. Het nieuwe park trekt 2844 ex tra voertuigen per 24 uur aan. Die nemen niet allemaal dezelfde route. De weg via Wolphaartsdijk is geen logische om naar het va kantiepark te rijden. Door andere toeristische ontwikkelingen ver driedubbelt de drukte daar al naar 2700 voertuigen per etmaal; Wa terpark is verantwoordelijk voor 300 voertuigen per 24 uur. Niet acceptabel De grootste problemen ontstaan in Lewedorp. Daar rijden over de route vanaf het dorp naar het va kantiepark nu 600 voertuigen per etmaal; dat worden er in het hoog seizoen ruim vijf keer zo veel, na melijk 3300. Dat is meer dan de ge meente Borsele voor die wegen acceptabel vindt. In dat geval moet er voor de vei ligheid van de fietsers op die route een apart fietspad komen. Ook no digt de Calandweg langs het vlieg veld vanwege zijn open karakter uit om harder te rijden dan de li miet van 60 kilometer per uur, waarschuwen de onderzoekers van Goudappel Coffeng. Krap en druk In Arnemuiden rijdt nu al meer verkeer dan het dorp aankan. Met die conclusie bevestigen de onder zoekers de klachten die vanuit het dorp al jaren klinken. De Nieuw- landseweg en Schutterhsof in het dorp zijn krap en druk. Op de Nieuwlandseweg rijden nu 8300 voertuigen per etmaal en dat wor den er straks in het hoogseizoen 10.800. Op het Schuttershof stijgt de drukte van 6000 naar 7000 voertuigen, op de aansluitende Van Cittersweg-Zuid (bij de scho len en sportvelden) groeit die van 3100 naar 4800 voertuigen per 24 uur. Dat is een combinatie van va kantieverkeer en een gewone toe name van autoverkeer. De gemeenten Middelburg, Goes, Borsele, Waterschap Schel- destromen en de provincie wer ken samen bij het zoeken van op lossingen. Zij willen daar ook Pro rail en Rijkswaterstaat bij betrek ken. CHRISTIAN BLAHA PROEFSCHRIFT Jeugd Muziek Zeeland en Nieuwe Muziek Zeeland gaven de provincie na de watersnood kleur. Met vooruitstrevende muziek, theater, beeldende kunst en film. Tot 2005. Nu is de geschiedenis van de Zeeuwse avant-garde geschreven. Twee keer zelfs. Het past naadloos bij het imago van de stichting Nieuwe Muziek Zee land. Precies deze week verschijnen er twee boeken over de geschiedenis van de in 2005 opgeheven 'rebellen club'. Een ruim geïllustreerd werk van musicoloog Loes Rusch in Am sterdam, getiteld Veerkracht. 35 jaar Nieuwe Muziek Zeeland. En een proefschrift van de Middelburgse componist Christian Blaha, dat hij de veelzeggende naam meegaf: Wat in Middelburg kan, dat kan niet. Beide auteurs werkten onafhan kelijk van elkaar en wisten niet wanneer de ander zou publiceren. Wie iets heeft meegekregen van de bloeiperiode van de vereniging Jeugd Muziek Zeeland en de stichting Nieuwe Muziek Zeeland in de jaren 60, 70 en 80 van de vo rige eeuw, zal niet gek staan kijken van de los van elkaar opererende auteurs. Nieuwe Muziek in Zeeland stond jarenlang garant voor kunst zinnig kabaal en oproer, vaak tot ontzetting van autoriteit en gezag. Dan lijkt het logisch dat de boek staving van die cultureel vooruit strevende jaren gebeurt zonder af- spraken en afstemming. We duiken in het boek van Chris tian Blaha. Hij biedt een uitput tende studie waarin de club van de roemruchte organisator Ad van 't Veer in zijn tijd wordt geplaatst. Maandag promoveert hij op zijn proefschrift aan de Universiteit van Utrecht. Blaha werd in 1972 in Middelburg geboren. In 1968, het jaar van de Praagse Lente, vluchtte zijn vader Karl uit Tsjecho-Slowakije. Hij was radioloog en tevens verdienstelijk amateur-violist en -pianist. Zee land, en dan speciaal Middelburg, leek hem een goede vestigings plaats. De jonge Christian kreeg thuis pianoles vanaf zijn zesde, op zijn zevende ging hij naar de mu ziekschool. Hij studeerde aan meer dere conservatoria: muziektechno logie in Utrecht en piano, directie en compositie in Tilburg. Naast vele andere muzikale activiteiten was hij van 2007 tot 2015 artistiek leider van Zeeuws Kamerorkest Ty. Hij zegt: ,,Ik ben vrijwel in de achter tuin van de Kloveniersdoelen opge groeid en maakte al vroeg kennis met Nieuwe Muziek. Vanaf 1985 zag ik er het visuele spektakel van pia- Net als voorgaande jaren heeft de provincie een Zeeuwse 2-daagse georganiseerd in Den Haag. Nieuwspoort wordt dan even over genomen, met Zeeuwse zaligheden op de menukaart en een Zeeuwse aankleding. Behalve enorme logo's van 'Zeeland, land in zee' hingen gisteren in de entreehal ook grote portretten die kunstenaar Rem van den Bosch uit Ellewoutsdijk heeft gemaakt van vrouwen in kleurige Zeeuwse dracht. Hij was zelf aan wezig om uitleg te geven over zijn project Zeeuws Meisje, dat gaat over gelijkheid en diversiteit. Dat is ook waar de Zeeuwse 2- daagse om draait: lobbyen voor en praten over Zeeland. Mediadebat Schrijver en PZC-columnist Özcan Akyol (Eus) leidde een redelijk goed bezocht debat tussen lande lijke (parlementaire) en regionale journalisten over de vraag of Haagse besluiten goed worden ver taald naar de regio en wiens taak dat eigenlijk is. In zijn tv-serie Eus in Medialand liet hij al zien dat de focus bij landelijke media wel erg op de Randstad ligt. Uit het debat bleek dat dit klopt, maar ook wel begrijpelijk is en lang niet altijd het gevolg van onwil. Landelijke media zoeken de regio wel degelijk op en er ontstaat steeds meer samenwer king met collega's in de provincie. Bij het Zeeuwse diner waren 's avonds veel Zeeuwse bestuurders aanwezig om te overleggen met Haagse ambtenaren en beleidsma kers. Zo'n zeventig personen geno ten van Zeeuwse gerechten. Vandaag gaat de Zeeuwse 2- daagse verder met een energiedebat waarvoor zich nog meer deelne mers hebben aangemeld. De eigenaar van het busje zag rond half drie dat iemand zijn voertuig had opengemaakt. Dat gebeurde aan de Poortvlietsedijk in Scherpenisse. Toen hij erheen wilde gaan, reed de inbreker weg met een auto. De buseigenaar ging erachteraan en belde ondertussen de politie. Tijdens zijn rit hield hij agenten op de hoogte van waar hij was. Het was voor surveillanten daardoor niet zo moeilijk om de inbreker op te sporen. Dat lukte uiteindelijk op de Eendrachtsweg in Tholen. De bestuurder bleek een 26-jarige man uit Den Haag. Hij is aangehouden. In de auto lag gereedschap dat afkomstig was uit het busje. Er bleek nog meer ge reedschap te liggen. De politie on derzoekt of dat ook gestolen is. De politie heeft de auto en alle spullen die erin lagen, in beslag genomen. donderdag 31 oktober 2019 Vooral Lewedorp wordt de dupe van de bouw van vakan tiepark Waterpark Veerse Meer. Zeker in dat dorp zullen veel meer auto's gaan rijden dan nu. De smalle Nieuwe Kraaijertsedijk wordt een nieuw knelpunt, met onveilig heid voor fietsers en schade aan bermen tot gevolg. Maurits Sep Lewedorp Nieuwe Muziek ma; Jan van Damme Middelburg Nieuwjaarsconcert Willem Breuker in Vlissingen, 1977. foto uitgeve rij DE BOVENKAMER Twee dagen lang is perscentrum Nieuwspoort in Den Haag Zeeuws gekleurd. Dit keer zelfs letterlijk door de foto's van kun stenaar Rem van den Bosch. Ernst Jan Rozendaal Den Haag Een inwoner van Scherpenisse heeft er in de nacht naar woensdag voor gezorgd dat een auto-inbreker kon worden opgepakt. De man kwam in actie toen een dief gereed schap uit zijn bedrijfsbusje meenam. De dader, een man uit Den Haag, zit vast. Martijn de Koning Scherpenisse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 36