Vroegboeksale 2020 korting tot 300pp 5 HISTORICUS FIETSPAD, BEELD EN PLAQUETTE Johan Huizinga publiceerde hon derd jaar geleden zijn nog altijd wereldberoemde Herfsttij der Middel eeuwen. Hoogste tijd om hem op 'zijn' Toorenviiedt in Mid delburg zichtbaar te maken. Leonhard kennen we. Door de olijke, inmiddels zwaar belegen tweeling Adriaan en Olivier. Via de pen van Leonhard Hui zinga maken ze Middelburg onvei lig. Of beter gezegd, Rittenburg, want zo heet de stad in de tien tus sen 1939 en 1980 verschenen schel menromans. In de openingsscène parkeren de broers hun Rolls- Royce steevast tegen het stadhuis bordes van het 'pittoreske stadje'. Die Leonhard Huizinga (1906 1980) heeft geen klagen. De nieuwe wijk Rittenburg is naar zijn boeken vernoemd. En de twee flats in die wijk heten Adriaan en Olivier. Karig Dat de vader van Leonhard, de his toricus Johan Huizinga (1872 1945), beroemder en belangrijker was, dat kun je in de Zeeuwse hoofdstad bijna nergens zien. Bijna: op het Molenwater is sinds 1988 de J. Huizingalaan. Beetje ka rig, vindt neerlandicus en histo risch letterkundige Rob Stufkens uit Middelburg. Zondag zal hij tij dens een speciale Huizingamiddag in de Middelburgse Kloveniers doelen een pleidooi houden voor het ware doordesemd van Toor- envliedt, hij heeft het er de hele tijd over." Stappenplan Stufkens presenteert zondag een in een brochure vervat stappen plan. Om te beginnen zou het fietspad tussen Park Toorenvliedt en Rittenburg het Huizingapad genoemd kunnen worden. Op het buitenverblijf zelf hoort volgens hem een plaquette, waarop duidelijk wordt gemaakt dat Huizinga daar aan zijn 'Herfst tij' werkte. En als stap drie wil hij een standbeeld in het park plaatsen. Hij ziet daarbij een groter project, waarin Middelburgse grootheden als de in de oorlog vermoorde Etty Hillesum en Hans Lipperhey, uit vinder van de verrekijker, worden opgenomen. Dat er een J. Huizingalaan is op het Molenwater kan een obstakel zijn, erkent Stufkens. Maar door variatie in de naamgeving voor het fietspad moet daar uit te komen zijn. En, zegt hij: ,,Als Johan Hui- zinga ergens thuishoort, dan is het op Toorenvliedt en niet op het Mo lenwater." THEMAMIDDAG Verankering' van de naam van Jo han Huizinga. Daar is volgens hem reden voor. De naam Johan Huizinga is voor altijd verbonden aan zijn nu pre cies honderd jaar geleden versche nen Herfsttij der Middeleeuwen, een studie van cultuur en mentaliteit in Frankrijk en de Nederlanden tussen 1300 en 1500. Huizinga is geboren in Groningen, was in die stad en later ook in Leiden hoogle raar. Stufkens wil Middelburg na Groningen en Leiden als derde Huizingastad op de kaart zetten. Johan Huizinga was in 1902 ge trouwd met jonkvrouw Mary Vin- centia Schorer, dochter van burge- meester Leonhard Schorer van Middelburg. Het burgemeesters gezin woonde op de Balans en had het buiten Toorenvliedt als zomer verblijf. Stufkens: ,,Het is zeker dat Johan Huizinga een deel van zijn 'Herfsttij' op Toorenvliedt heeft ge schreven. Hoe belangrijk dat buitenver blijf was, wordt ook duidelijk in Herinneringen aan mijn vader, het boek dat zoon Leonhard in 1963 publiceerde. Dat hele boek is als Boek vóór 6 november! donderdag 31 oktober 2019 GO Huizinga hoort op Toorenviiedt Jan van Damme Middelburg Johan Huizinga en Mary Schorer in de tuin van Toorenviiedt in Middel burg, begin twintigste eeuw. fotoa. bolle, zb, beeldbank zeeland, recordnr.2319 Zondag wordt vanaf 13.45 uur in de Kloveniersdoelen in Mid delburg een themamiddag ge houden rond 'Honderd jaar Herfsttij der Middeleeuwen'. Met lezingen van Huizinga- specialist Anton van der Lem en de Vlaamse auteur-confe rencier Bart Van Loo. Verder werken mee Arjan van Dix- hoorn (UCR) en Rob Stufkens. Vanaf 12.00 uur is er een Hui- zingalunch. Aanmelden kan via info@kloveniersdoelen.nl Rob Stufkens bij villa Toorenv liedt in Middelburg, foto dirk-jan gjel- TEMA Bekijk op nrv.nl al onze 290 wereldwijde groeps- en privêreizt Prijs inct. korting, exci reserveringskosten 25,- en calamiteitenfonds 2,50 per boeking. Kijk voor de voorwaarden op J Beste van Namibië (nieuw!) De Sossusvlei, het Etosha Nationaal Park, de Kalahari-woestijn en een bezoek aan de Himba's: Beleef Namibië! Groepsreis 14 dagen Inspirerend Israël (nieuw!) Een kennismaking met het Heilige Land met hoogtepunten als Jeruzalem, Haifa, Massada en de Dode Zee Groepsreis 10 dagen Hoogtepunten van Colombia U ziet alles wat Colombia zo bijzonder maakt, inclusief historisch Cartagena, de Cocora-vallei en de Tatacoa-woestijn Groepsreis 20 dagen Klassiek Bali Een individuele reis met uw eigen privéchauffeur langs tempels, traditionele dorpjes en het mooie binnenland Privéreis 15 dagen Het Beste van Patagonië (nieuw.1) Van wereldstad Buenos Aires tot het beroemde Vuurland, Ushuaia en Torres del Paine. Overweldigende schoonheid! Privéreis 17 dagen I2EZ3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 33