Woontrend Koudekerke sluit de deuren Paravaan gevonden in Schouwse duinen 4 Emile Calon Koudekerke ,,Er is geen opvolging. We zijn volop aan het zoeken geweest. Maar helaas wilde niemand het bedrijf overnemen", aldus De Wee. CNV-vakbondsbestuurder René J ongen vindt het vreemd dat het bedrijf stopt en dat er geen overnamekandidaten zijn. ,,Woontrend draait erg goed. Er is geen enkele goede reden het be n drijf nu te sluiten." Volgens hem heeft de directeur/eigenaar er ge woon geen zin meer in het bedrijf voort te zetten. Dat bevestigt ook oud-werknemer Andy van Deurse. ,,Hij heeft zijn schaapjes op het droge, het is voor hem niet meer nodig het bedrijf voort te zetten." De CNV'er spreekt van slecht werkgeverschap door een goed lo pend bedrijf op te heffen en het personeel te laten vertrekken met alleen een transitievergoeding. ,,Dat is ongeveer eenderde maandsalaris per gewerkt jaar." Volgens hem is dat veel te weinig voor mensen die zich zo ingezet hebben voor Woontrend. ,,Die er zo'n succesvol bedrijf van hebben gemaakt." Hij denkt dat het perso neel meer kan krijgen als het naar de rechter stapt. ,,Want er is geen economische reden te stoppen." Dat het goed gaat met het be drijf blijkt ook uit de jaarrekenin gen die zijn gedeponeerd bij de Kamer van Koophandel. Die over 2017 is zeer gunstig. De stukken over 2018 zijn nog niet gedepo neerd maar volgens Van Deurse ging het tot hij enkele maanden geleden vertrok 'fantastisch'. ,,We maakten omzetten van 20.000 euro per dag." Hij vertrok enkele maanden geleden bij Woontrend. ,,Ik kreeg een leuk aanbod van een andere werkgever." De werknemers die nog in dienst zijn, mogen niet praten over de sluiting. Ze hebben er vol gens een van hen voor getekend dat ze zich niet negatief uitlaten. De CNV'er vindt dat vreemd. ,,We leven toch niet in een dictatuur." Het bedrijf bestaat sinds 1928 en is opgericht door de familie Van Dongen. De Wee senior nam het in 1983 over en bouwde het uit tot een toonaangevende Walcherse interieurspeciaalzaak. Volgens Erik de Wee ligt het in de bedoeling het bedrijfspand aan de Duinstraat te herontwikkelen. Wat er komt, is volgens hem nog niet bekend. Van Deurse weet dat een supermarkt vorig jaar belang stelling toonde. ,,Maar het pand was te groot zodat overname niet doorging." Het was op het Malieveld in Den Haag een beetje zoeken naar de Zeeuwen. Als bouwbedrijven uit de provincie al meededen aan de de monstratie tegen de stikstof en PFAS-regels die hun werk bedrei gen, dan hadden ze kleine delega ties afgevaardigd. Behalve H4A. Het bouw- en infrabedrijf uit Sas van Gent had een bus geregeld voor ruim veertig werknemers. De grootste groep stapte 's morgens om half zeven bij Sluiskil in, de rest werd opgepikt in Goes. Dit is een vriendelijke betoging. Heel anders dan bij de boeren Door een ongeluk in de buurt van Rotterdam waren ze een stuk later in Den Haag dan gepland. Daardoor misten ze de toespraken van de or ganisatoren, onder wie Hans de Boer van werkgeversorganisatie VNO-NCW. Die sprak van een 'wereldrecord.' ,,Het is nog nooit eerder voorgekomen dat de voorzit ter van de werkgevers staakt en de monstreert." Hoe je dat dan doet? In ieder geval netjes. Na hem betraden de ministers Eric Wiebes en Carola Schouten en de staatssecretarissen Raymond Knops en Stientje van Veldhoven het podium om het ka- binetsverhaal uit te leggen. ,,We zijn boos", zei De Boer, ,,maar ik vraag jullie ook respect voor hen te hebben." Scheldwoorden Boegeroep en scheldwoorden ble ven niet helemaal achterwege, maar de ontvangst door de bouw vakkers leek in de verste verte niet op de bejegening door de boeren, enkele weken geleden. De schuch terheid straalde ook af van de werk nemers van H4A die het door grote vrachtwagens en hijsinstallaties omzoomde Malieveld betraden toen de bewindslieden bijna waren uitgesproken. 'NL staat op slot, po litiek trek het vlot' stond er op de achterkant van hun oranje werk- hesjes en daaronder het logo van hun bedrijf. De meesten hadden hun gele veiligheidshelmen op, een enkeling - zoals algemeen directeur Eric de Ruijsscher - had daarop nog zijn gehoorbeschermers, als een soort Mickey Mouse-oren. Het zou een prima gevechtsuit rusting zijn, maar rellen waren wel het laatste waar de Zeeuwse bouw vakkers voor kwamen. ,,Dit is een vriendelijke betoging", aldus Peter de Maesschalck. ,,Heel anders dan bij de boeren." De voorzitter van de ondernemingsraad van H4A gaf aan dat hij de gebeurtenissen maar op zich af zou laten komen. ,,We willen gewoon eens kijken hoe al les hier is." Ook directielid Wim Deveneyns had nog nooit in zijn leven gede monstreerd ,,Iemand zei al, we zou den eigenlijk het boek Actievoeren voor dummies moeten doorlezen, om te kijken hoe je dat doet", zei hij lachend. De H4A-delegatie bevatte grondwerkers, timmermannen, machinisten, calculators, chauf feurs, werkvoorbereiders, bedrijfs leiders en directieleden. ,,Een dwarsdoorsnede van het bedrijf", aldus Deveneyns. ,,Ik denk dat 95 procent van ons nog nooit heeft ge staakt." Dat geeft meteen de nood zaak aan, wilde hij maar zeggen. ,,Als we niks doen, is er over een paar maanden geen werk meer. De problemen zitten nu bij de grond- verzetbedrijven. Bij ons liggen geen projecten stil. Maar wij zijn de vol gende in de keten. We willen niet dat de trein stil komt te staan en Nederland straks op slot gaat." Van Veldhoven mag dan hoopge vende woorden hebben gezegd over de normen voor de PFAS, de grondvervuiling die bouwprojec- Als we niks doen, is er over een paar maanden geen werk meer ten stil heeft gelegd, zelfs wachten tot 1 december voor een mogelijke versoepeling duurt te lang. Deve neyns: ,,Het moet echt nu." Nu, nu, nu Nu, nu, nu, dat was de kreet waar mee sprekers als De Boer en Doekle Terpstra de menigte probeerde op te jutten. Maar het klonk vanaf het podium beduidend harder dan vanaf het veld. Want ja, het boek Actievoeren voor dummies, dat had dus niemand gelezen. NIEUW-HAAMSTEDE Wat je al niet tegenkomt in de duinen als je vogelkers wilt verwijde ren. Medewerkers van een de- tectiebedrijf deden in de Schouwe Verklikkerduinen een bijzondere vondst: ze trof fen een paravaan aan. Een paravaan is een stuk me taal in de vorm van een sigaar, van on geveer een meter lang. Paravanen werden onder meer gebruikt in de Tweede Wereldoorlog. Er werden scharen of messen aan vast ge maakt, waarmee de kabels van vastgemaakte zeemijnen door gesneden konden worden. Die konden daarna gemakkelijker onschadelijk gemaakt worden. De vondst werd gedaan door detectiebedrijf Armaex. Die deed onderzoekswerk als voorbereiding op de verwijde ring van Amerikaanse vogel kers in het duingebied. Omdat daarbij gegraven moet worden, wordt eerst gekeken of er ex plosieven in de grond zitten. De paravaan bleek overigens on gevaarlijk. Paravanen worden niet vaak gevonden in Zee land. Voor zover bekend was het twaalf jaar geleden: toen kwam er tijdens een viswed strijd op het strandje De Ka- loot bij Borssele één boven water. Die is nu te zien in het Bevrijdingsmuseum in Nieuwdorp. donderdag 31 oktober 2019 GO Werknemers van H4A demonstreren in Den Haag met vlnr Gert Post, Tom Willaert, Mariska Janssen, Johan Uytdehaag, Wim Deveneyns en Peter de Maesschalck. foto ernst jan rozendaal Actievoeren? Hoe doe je dat eigenlijk? Woontrend Koudekerke sluit eind december de deuren en al het personeel moet op zoek naar ander werk. Een deel van de dertien personeelsleden van de woonwinkel verliest al een maand eerder zijn werk. Direc teur/eigenaar Erik de Wee geeft aan dat het hem niet lukt een overnamekandidaat te vinden. Woontrend Koudekerke be staat al sinds 1928 en is opge richt door de familie Van Don gen. Als de bouw gaat demonstreren, is er wel iets aan de hand. Vrij wel alle Zeeuwen die gisteren naar Den Haag gingen, namen voor het eerst deel aan een pro testactie. ,,We zouden eigenlijk het boek Actievoeren voor dum mies moeten hebben, om te kij ken hoe je dat doet." Ernst Jan Rozendaal Den Haag - Peter de Maesschalk, voorzitter ondernemingsraad H4A - Wim Deveneyns, directielid H4A Kijk op de site bij /video Zeeuwse bouwvakkers demonstreren mee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 32