Zeeuwen voelen geldzorgen gemeenten in hun portemonnee ZEELAND 3 T*'star Zijn Middelburgse collega Johan Aalberts luidt met andere CDA- wethouders in het land de nood klok. De wethouders van financiën doen een dringend beroep op hun partijgenoten in de Tweede Kamer nu al meer geld naar de gemeenten over te maken. Alleen al voor dit jaar, 2019, is 600 miljoen euro nodig om de ergste nood te lenigen. Met alleen bezuinigingen binnen het sociaal domein zelf redt Middel burg het niet. Een eenmalige zorg- taks in de vorm van een extra ozb- verhoging van 2,5 procent moet het gat helpen dichten. De gemeente haalt volgend jaar ook 3,75 miljoen euro weg uit allerlei potjes en reser ves. Dat betekent dat er geen geld meer is voor investeringen onder meer in de binnenstad en in de wijk Dauwendaele. Oplossing De echte oplossing moet uit Den Haag komen. Aalberts: „Financieel lopen we helemaal uit de pas. We kunnen geen twee jaar wachten. We moeten nu overal op inboeten, alle reserves aanspreken en we gaan de ozb verhogen. En dat allemaal omdat we geld tekortkomen voor onze taken in het sociaal domein." Aalberts en zijn collega's hopen dat het kabinet ook voor 2020 en 2021 met extra geld komt. ,,We gaan de lasten verhogen en bezuinigen op het sociale domein. Mensen gaan meer betalen en minder krij gen. We vragen nu eigenlijk te veel van onze inwoners." Ook de Zeeuwse huishoudens gaan merken dat de gemeenten de broekriem moeten aanhalen. De belastingaanslag die begin 2020 in de bus valt, zal opnieuw hoger uitvallen dan dit jaar. Voor een gemiddeld gezin gaat het al snel om 25 tot 30 euro extra. Veel gemeenten staan financi eel met de rug tegen de muur, vooral door de miljoenente korten op zorg gebied. Mede daardoor gaan de tarieven voor de belangrijkste lokale belastin gen vrijwel alle maal omhoog. En vaak met meer dan alleen een aanpassing voor de inflatie, zo blijkt uit de begrotingen die nu bij de gemeentera den op tafel liggen. Zeker voor inwoners van Bor- sele zal het even slikken zijn. De gemeente krijgt de begroting niet sluitend, door een tekort van 1,7 miljoen euro op het 'sociaal domein'. De belastingen gaan omhoog: de afvalstoffenheffing met 2,5 procent, de onroerende- zaakbelasting (ozb) met 6 pro cent en de rioolheffing zelfs met ruim 10 procent. Voor een gezin betekent dat gemiddeld zo'n 40 euro aan extra woonlasten. Laagste woonlasten In de meeste andere gemeenten is de situatie niet heel veel roos kleuriger. Ook bijvoorbeeld Veere, dat al jarenlang de laagste woonlasten in Zeeland kent, ont- komt niet aan een flinke stijging. Gemiddeld gaat het om 5 pro cent. Dat komt vooral door de ri oolheffing, die met bijna 10 pro cent omhoog gaat. Fikse stijging Middelburgers gaan volgend jaar zo'n 4,5 procent meer betalen. Dat is onder meer het gevolg van de 'zorgtaks', de eenmalige extra verhoging van de ozb. In Goes zorgt vooral de fikse stijging van de afvalstof fenheffing (7,8 procent) voor een hogere aanslag: onge veer 4,5 pro cent meer. Reimerswaal houdt de 'schade' be perkt tot 2 procent, on der meer doordat de ri oolheffing vrijwel gelijk blijft. Voor twee gemeenten is nog onduidelijk wat er gaat gebeuren. Het college van Noord-Beveland heeft geen concrete voorstellen gedaan voor de verhoging van de diverse be lastingen. Het laat de gemeente raad op 7 november bepalen hoe de begroting sluitend moet wor den gemaakt. Onder curatele Vlissingen, dat al de duurste ge meente van Zeeland is, staat van wege haar armlastige positie on der curatele van het Rijk. Dat eist dat de gemeente de onroerende- zaakbelasting maximaal ver hoogt. Vlissingen wil dat beper ken, om de inwoners niet nog zwaarder te belasten. Daarover loopt nog overleg. Verwachte stijging lokale lasten in 2020 donderdag 31 oktober 2019 te veel van onze inwoners Het opknappen van het pleintje bij de Campveerse Toren staat op de lijst van bezui nigingen. FOTO LEX DE MEESTER komen. ,,Het uitvoeringspro gramma is nog niet af, dus u zult mij inderdaad op mijn blauwe ogen moeten vertrouwen." Rolf Bosboom Vlissingen Naar verwachting is een huishouden volgend jaar gemiddeld 25 euro meer kwijt aan lokale lasten (voor gezin met koopwoning met WOZ-waarde van 200.000 euro) Gemeente Percentage Bedrag (euro) Borsele 5,5 40 Veere 5,0 30 Goes 4,5 30 Middelburg 4,5 35 Schouwen-Duiveland 3,5 30 Hulst 3,0 25 Kapelle 3,0 25 Sluis 3,0 20 Terneuzen 2,5 20 Tholen Reimerswaal Noord-Beveland 2,5 2,0 niet bekend niet bekend r -- Vlissingen niet bekend niet bekend r~-7 Percentages en cijfers zijn indicatief, afgerond en onder voorbehoud fSiëtrF"' BUFFETWARMFR CHAUFFé Jeanne Sprengers (links) en Sas- kia Jong zetten de prijzen klaar voor de bingo in buurthuis Dauwendaele. De gemeente Middelburg heeft voorlopig geen geld voor investeringen in hun wijk. FOTO LEX DE MEESTER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 31