Geef gemeente veel meer geld Pleegzorg heeft 280 nieuwe gezinnen nodig Meridiaan, of zoiets II 2 JEUGDZORG STIJGENDE KOSTEN Van het heffen van een zorgtaks tot het schrappen van werklunches. Elke Zeeuwse gemeente zoekt naar grote en kleine bedragen om de stijgende kosten van de jeugdzorg te kunnen opvangen. Commentaar Het water staat de Zeeuwse gemeenten aan de lippen. De kosten van de sociale voorzieningen lopen zo hoog op dat veel gemeenten hun begroting bijna niet rond kun nen krijgen. Ze grijpen in met allerlei bezuinigingsmaatregelen. Van minder bloembollen op de begraafplaats tot verhoging van de onroerendezaakbelasting. En zelfs direct korten op de zorg. Sinds de decentralisatie van de bekostiging van allerlei voorzieningen, onder meer de jeugdzorg en de thuishulp, klin ken er noodkreten. Het was de bedoeling dat de gemeenten maatwerk zouden leveren en dat ze zo de kosten zouden druk ken. Dat gebeurt niet, integendeel. Een gestaag groeiende vraag zorgt juist voor hogere uitgaven. En het maatwerk ont aardt hier en daar in willekeur. In vergelijkbare gevallen geeft de ene gemeente wel een traplift of een hulphond, maar de an dere gemeente niet. Ondertussen krabt Den Haag zich achter de oren over de begrotingsruimte. Waar moeten we met al het geld naartoe? Dit contrast met de financiële nood van gemeen ten is zeer pijnlijk. De decentralisatie van de uitvoering van de sociale voorzie ningen is niet onlogisch. Maar Den Haag blijft natuurlijk verant woordelijk. Dat stopt niet bij het toekennen van een tamelijk willekeurig budget. Kabinet en Kamer lijken niet te beseffen dat het moet passen. Het wrange is dat de gemeenten nu als geen ander kunnen beoordelen of de budgetten toereikend zijn, maar dat zij niet over het geld gaan. Deze grove weeffout moet snel worden hersteld. Begrotingsoverschot van Rijk staat in schril contrast met tekorten bij de gemeenten Daarvoor moeten er idealiter altijd méér gezinnen zijn dan pleegkin deren die een plekje zoeken. Het aantal nieuwe pleegouders neemt al jaren af. Landelijk waren er eind 2018 al bijna duizend te weinig (2566). Jaarlijks moeten er 3500 bij komen om een goede koppeling te kunnen maken. De beste match is nu niet altijd mogelijk. Pleegzorg Nederland begint daarom deze week, de Week van de Pleegzorg, de campagne Open je We- ALMANAK reld om pleegouders te werven. In de zaterdagbijlage van deze krant beschrijven twee Zeeuwse gastge zinnen hoe het is om pleegouder te zijn. ,,Je krijgt er zoveel voor terug": het cliché blijkt waar te zijn. Maar valkuilen zijn er ook: „Vergeet niet Vergeet niet dat je de biologische ouders van het kind er ook altijd bij krijgt dat je de biologische ouders van het kind er ook altijd bij krijgt. Daar voor geldt, net als voor je schoonfa milie: die heb je niet voor het uitkie zen!" Hij had er maanden naar uitge keken, die Middelburgse scho lier: het reisje naar het buiten land. Speciaal voor het thuis front, dat nagelbijtend het mo ment van vertrek naderbij zag komen, kreeg hij een nieuwe smartphone. ,,En wel appen! En foto's sturen!", drukte zijn over- bezorgde moeder hem op het hart. Vooral dat laatste lukte goed. De foto's waren zelfs voor zien van korte bijschriften: 'Foto van de boot'. 'Bigben'. 'Stand beeld'. 'Westminster Abbey'. Glashelder. Behalve dan die bij een foto van een streep over het wegdek: 'De mediterraan.' Trailerhelling is toe aan nieuwe stek Diesel op de weg door trucker Een stuurfoutje van een vrachtwagenchauffeur heeft gistermiddag heel wat mensen werk be zorgd in Goes. De trucker reed zijn brandstoftank lek, waardoor diesel op de weg en in de berm liep. De chauffeur van de Duitse vrachtwagen reed aan het begin van de middag over een beton blok in de berm van de Scottweg op bedrijven terrein De Poel. Daardoor raakte zijn brandstoftank lek, die liep leeg. De brandweer, een monteur van een vrachtwagenga rage en gespecialiseerde schoonmaakbedrijven werden ingeschakeld. De vrachtwagen is uiteinde lijk door het garagebedrijf opgehaald. KLOETINGE Indigo Zeeland gaat op in Emergis Steeds meer Zeeuwse jongeren krijgen een of andere vorm van jeugdzorg. In de gemeenteraden is het 'sociaal domein' en dan vooral de jeugdzorg hét alles overheer sende thema bij het bespreken van de plannen voor volgend jaar. Sinds 2015 zijn gemeenten verantwoor delijk voor alle vormen van hulp aan minderjarigen. Dat varieert van hulp bij de opvoeding van jonge kinderen tot de jeugdreclassering. Gemeenten krijgen hiervoor geld van de regering, maar niet genoeg om alle taken uit te kunnen voeren. Den Haag wil over twee jaar het systeem tegen het licht houden. Dan komt er een nieuwe bereke ning van de kosten. De meeste ge meenten hebben een spaarpotje om de tegenvallers in het sociaal domein op te vangen, maar met het geld dat daar in zit kunnen ze het niet tot 2022 uitzingen. Het gaat in het sociaal domein naast de jeugdzorg ook om de Wet maatschappelijke ondersteuning en de (arbeids)participatie. Ge meenten komen steeds meer geld tekort, hoewel het kabinet in totaal 1 miljard euro extra voor de jeugd zorg heeft vrijgemaakt. Neem de gemeente Veere. De ge meenteraad praat volgende week over de voorgestelde bezuinigingen voor een bedrag van 550.000 euro. Het gaat om veel kleine bedragen. Het schrappen van werklunches bij vergaderingen en cursussen (5000 euro), wachten met opknappen van het pleintje voor de Campveerse Toren (6000 euro) en de boom feestdag moet er aan geloven (2000 euro). De abonnementen op vak tijdschriften worden opgezegd (6000 euro), met uitzondering van juridische vakliteratuur. Maar de gemeente wil vanaf 2021 ook 2 pro cent korten op de jeugdzorg zelf (80.000 euro). Spaarpot omkeren Er zijn ook gemeenten die ervoor kiezen om de spaarpot voor het so ciaal domein om te keren. De ge meente Terneuzen dekt hiermee het voor volgend jaar voorziene te kort van 2,5 miljoen af. Maar die pot zal halverwege 2021 leeg zijn. Daarom wil de gemeente nu al kij ken wat er op dit gebied aan bespa ringen mogelijk is, zonder hierbij concrete bedragen te noemen. An der voorbeeld is Reimerswaal. Deze gemeente zoekt het geld bij de zorg zelf. De broekriem wordt aange trokken. In 2023 moet er 750.000 euro op de jeugdzorg zijn bezui nigd. Wethouder Kees Verburg (PvdA) zei dinsdagavond tegen de gemeenteraad er heilig in te gelo ven dat dit op een verantwoorde manier mogelijk moet zijn, zonder al met uitgewerkte voorstellen te We moeten nu overal op inboeten, alle reserves aanspreken en we gaan de ozb verhogen donderdag 31 oktober 2019 II In Zeeland zijn 280 nieuwe ge zinnen nodig om kinderen op te vangen die (tijdelijk) niet bij hun eigen ouders kunnen wonen. Met de 447 die er nu in Zeeland zijn, is het steeds moeilijker de ideale match te vinden tussen pleeggezin en kind. Ondine van der Vleuten Vlissingen - gastgezin O Zie ook het Z-katern van de PZC op zaterdag Tip? redactie@pzc.nl THOLEN De trailerhelling aan de Contre Escarpe in de Thoolse haven krijgt in de toekomst een nieuwe plek. De helling is afgelopen zomer zoveel gebruikt dat er klachten ontston den over parkeeroverlast door auto's met trailers. Ook werd er te hard ge varen in de haven. Een goed alternatief in de buurt wordt daarom door de gemeente ge zocht. Daar moeten in elk geval genoeg parkeermo- gelijkheden zijn en ook moet dat leiden tot min der vaarbewegingen in de haven. GOES Indigo Zeeland, dat mensen met psychische problemen en/of een verslaving ondersteunde en voorlichting daarover gaf, gaat verder als on derdeel van Emergis. In digo viel al wel onder Emergis, maar gaat nu echt op in de zorgorga nisatie voor mensen met psychische proble men. Het team dat zich bij Emergis bezighoudt met jongerenvoorlich- ting en -preventie krijgt wel een aparte naam: 1NUL1. Onder die naam wil Emergis zich laten zien op onder meer jon- gerenfeesten, uitgaans centra en scholen. We vragen Theo Giele Middelburg «"JISHN ,otU NMH.TOONCTIONS -Johan Aalberts, wethouder van Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 30