Stengs voor eerste keer in voorselectie Oranje 23 Venus Williams (39) zit vandaag precies 25 jaar in het vak. Een rolmodel voor de sport, en toch het grootste deel van haar carrière in de schaduw van haar jongere zus Serena. Wat heeft Venus betekend voor het tennis? Elke keer als Ronald Koeman zijn eerste persconferentie geeft in een tiendaagse cyclus met Oranje valt de laatste tijd zijn naam. Dan vraagt iemand naar Calvin Stengs (20) en waarom hij er nog niet bij is. Bij de komende sessie kan het wellicht gaan over waarom het talent van AZ wél is geselecteerd. Want de kans daarop is flink vergroot nu Stengs voor het eerst onder Koe man in de voorselectie zit. Stengs is één van de 28 namen op de voorlo pige lijst voor interlands tegen Noord-Ierland (16 november in Belfast) en Estland (19 november in Amsterdam). In die twee duels kan Oranje zich plaatsen voor het EK. Stengs profiteert mogelijk van de blessure van Steven Bergwijn. De PSV'er liep vorige week een ham stringkwetsuur op en het feit dat hij niet in de voorselectie zit, betekent dat Koeman in principe geen reke ning met hem houdt. Een andere geblesseerde PSV'er, Donyell Ma len, staat wel op de lijst. Stengs is de enige nieuwe naam. Zoals bekend koos de potentiële Oranjeklant Ser- gino Dest deze week voor een inter landtoekomst bij de Verenigde Sta ten, terwijl Mohamed Ihattaren nog geen keuze heeft gemaakt. Davy Pröpper en Jeroen Zoet zullen tegen Noord-Ierland en Estland te rugkeren in de selectie. Zij ontbra ken de laatste twee interlands door blessures. Of Tonny Vilhena er bij is, is de vraag. Als Koeman er op nieuw voor kiest om één aanvaller extra te selecteren en één midden velder minder, kan het zijn dat Vil- hena opnieuw thuis blijft. Koeman maakt op 8 november zijn defini tieve spelersgroep bekend. SPELERSLIJST zich altijd optrekken aan haar grote zus. Maar voor Venus is dat misschien niet goed geweest. Ei genlijk heeft die zich onbedoeld opgeofferd. Zoals mijn oudere zus mij ook beter heeft gemaakt door met mij te trai nen.'' Waar Serena in de schijnwer pers stond en de klappen opving, gedijde Venus beter in de luwte. Ze gunt de sportwereld weinig inkijkjes in haar leven. Het verlie zen van haar vermoorde halfzus, het dodelijke auto-ongeluk waar ze twee jaar geleden bij betrok ken was, ze heeft er amper over verteld. Over haar topsportleven sinds ze aan de auto-immuun- ziekte Syndroom van Sjögren lijdt ietsje meer. Soms ziet Schultz leden van de familie dineren in het organi sche restaurant in North Palm Beach. ,,Venus is altijd met haar tijd meegegaan, nu ook weer als het gaat om voeding. Kijk: Serena heeft in het tennis haar eigen ei land, daarna komt Venus. Maar die is op haar manier ook een le gende.'' Als een ongeduldige bokser stond de 14- jarige Venus Willi ams tussen de game- wissels te dribbelen, wachtend op haar tegenstander Shaun Stafford. Wist zij veel dat het gebruikelijk is om die ander halve minuut uit te rusten op het bankje. Het was haar eerste seri euze partij, vader Richard had haar jarenlang gedrild, maar nooit toernooien laten spelen. Op 31 oktober 1994 maakte Williams in Oakland haar entree in het proftennis. Haar grote be lofte was haar vooruitgesneld, 252 geaccrediteerde journalisten wil den dat supertalent wel eens van dichtbij zien. CNN maakte een reportage en The New York Times schreef: ,,Venus Williams is de meest onorthodoxe tennisbelofte die de sport ooit heeft gehad. Een 14-jarig Afro-Amerikaans meisje uit een ghetto dat snel grand- slamtitels wil winnen en stopt als er zes nullen achter de komma van haar prijzengeld staan. Dan gaat ze studeren.'' Dat Williams haar debuutwed strijd won van Stafford, paste per fect in het sprookjesverhaal. Brenda Schultz (48) was niet verbaasd. De voormalig top 10- speelster uit Haarlem had een paar jaar eerder al kennisgemaakt met de familie Williams op de tennisclub in Delray Beach, Flo rida. Twee keer per dag trainde ze daar en op welk tijdstip ze ook kwam, altijd was één baan bezet. ,,Vijf uur trainen per dag was nor maal, maar zij deden altijd alles langer. Dat ze niet kapot zijn ge gaan komt alleen door de bood schap van hun vader. Die zei: wij hebben geen alternatief, jullie kunnen niet naar college, dit is voor ons de enige weg. Niet ie dereen kan dat volhouden, maar voor die twee heeft dat systeem gewerkt.'' Soms trof Schultz de zusjes na de training in de kleedkamer. Met de gitaar erbij zetten ze de boel op stelten. ,,Ze verschillen dag en nacht. Venus is niet zo grappig als Serena. Nog steeds is het meteen lachen als ik die ergens tegen kom.'' Twee jaar na haar debuut trof fen Venus Williams en Schultz elkaar, opnieuw in Oakland. ,,Ve- nus was de eerste speelster die het van mij won op power. Ik kreeg de ballen om mijn oren tot 6-1 3-1. Toen ging ik hoge spinbal- len spelen, die sloeg ze uit, en ik won alsnog.'' Wat Schultz betreft introdu ceerde Venus Williams het krachttennis. ,,En ze liet zien dat je niet rijk hoeft te zijn om het te maken in het tennis. Dat ook voor donkere meisjes uit een arm ge zin alles mogelijk is. Maar ook dat er wat mij betreft niet zoiets be staat als een natuurtalent. Die zussen Williams kunnen dat niet toevallig allebei zijn. Dat is ge woon het resultaat van een dui delijk plan van pa en van keihard werken.'' Opgeofferd Venus Williams won vroeg in haar carrière vier grandslamtoer- nooien, maar werd toen over vleugeld door de 466 dagen jon gere Serena. Schultz, stellig: ,,Zonder Serena was Venus de grootste sportvrouw ooit ge weest, niet andersom. Serena kon donderdag 31 oktober 2019 GO Calvin Stengs zit voor het eerst bij de voorselectie van Oranje. Als het talent van AZ definitief bij de groep komt voor de ko mende interlands tegen Noord- Ierland en Estland, kan dat zijn in plaats van de geblesseerde Steven Bergwijn. Maarten Wijffels Zeist De voorlopige selectie: Patrick van Aanholt (Crystal Palace), Nathan Aké (Bournemouth), Ryan Babel (Galatasaray), Donny van de Beek (Ajax), Steven Berghuis (Feyenoord), Marco Bizot (AZ), Daley Blind (Ajax), Jasper Cillessen (Valen cia), Memphis Depay (Olympi- que Lyon), Virgil van Dijk (Liver pool), Denzel Dumfries (PSV), Hans Hateboer (Atalanta Ber gamo), Frenkie de Jong (Barce lona), Luuk de Jong (Sevilla), Matthijs de Ligt (Juventus), Do nyell Malen (PSV), Quincy Pro mes (Ajax), Davy Pröpper (Brighton Hove Albion), Mar ten de Roon (Atalanta Ber gamo), Calvin Stengs (AZ), Kevin Strootman (Olym- pique Marseille), Joël Veltman (Ajax), Kenneth Vermeer (Fey enoord), Tonny Vilhena (Krasno dar), Stefan de Vrij (Inter), Wout Weghorst (VfL Wolfsburg), Ge- orginio Wijnaldum (Liverpool), Jeroen Zoet (PSV). Links: de 14-jarige Venus Williams bij haar eerste prof partij op 31 oktober 1994. Rechts: Venus een kwart eeuw later. fotos getty images, epa is een eaende Tekst: Rik Spekenbrink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 23