Schuurmans speelt Dijsselbloem in Grote schoonmaak bij Feyenoord Kabinet wil snel stikstofruimte vrijmaken voor woningbouw JOL Vandaag bij deze krant Uit Thuis Assistenten zonder pardon weggestuurd P20 Walcheren BEKIR KOLIC SPEELT THUIS De blik, de houding, de gebaren. Het lijkt politicus Jeroen Dijsselbloem. Maar het is toch echt Daan Schuurmans die in een film over de eurocrisis en de grexit overhoop ligt met de Griekse oud-minister Yanis Varoufakis. Zelf vindt Dijsselbloem Adults in the room vooral 'erg fantasierijk'. P7 Op dit moment laat het kabinet spoedmaatregelen in het verkeer, de landbouw en de industrie door rekenen. Die maatregelen moeten - al op zeer korte termijn - voorko men dat de woningbouw vastloopt. Een verlaging van de snelheid op snelwegen en provinciale wegen heeft het meeste effect, melden Haagse bronnen. Nood is hoog Dat de maximumsnelheid omlaag moet om de stikstofcrisis te beteu gelen, was al bekend. Maar het ka binet zei eerder daar pas begin vol gend jaar besluiten over te nemen. Dat moment wordt nu vervroegd, want de nood op de woningmarkt is hoog. Voor een andere stikstof maatregel - het uitkopen van boe ren - is veel meer tijd nodig. ,,Waar de nood het hoogst is, gaan we die nood lenigen'', zei stik stofminister Carola Schouten giste ren op het Malieveld. Ze kondigde een zogenoemde drempelwaarde aan voor stikstofuitstoot in de wo ningbouw. Daardoor kunnen kleine en middelgrote bouwprojec ten - 'tot tweehonderd woningen' - Waar de nood het hoogst is, gaan we die nood lenigen weer doorgaan. Maar zo'n drempel waarde kan alleen worden inge voerd als daar direct stikstofbespa- rende maatregelen tegenover staan. Zonder die maatregelen veegt de rechter bouwvergunningen met een van tafel. ,,Je realiseert eerst stikstofruimte, en die geef je ver volgens uit'', zegt een Haagse bron. ,,Een deel gaat naar woningbouw. En een deel wordt niet gebruikt, want de stikstofneerslag in de na tuur moet uiteindelijk omlaag.'' Boeren gaan mogelijk ook een bijdrage leveren aan de maatrege len om de woningbouw vlot te trekken. Als veehouders stikstof- arm veevoer gaan gebruiken, zou de uitstoot van ammoniak op korte termijn verlaagd kunnen worden. Ook deze optie wordt bekeken. Raad van State De snelle maatregelen leveren geen enorme stikstofwinst op, maar de opbrengst is wel genoeg om een deel van de woningbouwprojecten door te laten gaan. Voor alle andere projecten is het wachten op een ad vies van de Raad van State, die be kijkt of er een algemene drempel waarde voor stikstofuitstoot kan komen. Dat wordt half december verwacht. Nieuwsmedia Over uitgaan, lezen, luisterenen kijken Griekse tragedie Maximumsnelheid nu al omlaag Het kabinet wil al in november de maximumsnelheid op wegen verlagen om met spoed de wo ningbouw vlot te trekken. De stikstofruimte die zo vrijkomt, wordt gebruikt om nieuwbouw projecten door te laten gaan. Peter Winterman Den Haag -Carola Schouten, minister donderdag 31 oktober 2019 morgen regen pzc.nl Ook voor het laatste cfk regionale nieuws Jaargang 261 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,60 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 8 711688 555530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 1