'We beseffen dat we een luxe leven hebben' 19 Hoeveel verdien je? Verdiende Chris genoeg? die uren 's nachts werken, nee, niks voor mij.'' 2 Kies een vak waar je verstand van hebt El Mouden spreekt veel met jonge ren die als droom hebben: rijk wor den met een eigen bedrijf. Ze willen bijvoorbeeld een eigen kledinglijn beginnen, net als beroemde voetbal lers of vloggers. ,,Dan zeg ik: eh, een kledinglijn? Heb je ervaring daarin dan? Weet je welke stoffen je wilt gebruiken? Waar koop je die in? Vaak hebben ze geen idee. Terwijl: als jij ergens geen verstand van hebt, prik ik daar zo doorheen en koop ik écht geen kleding bij jou.'' El Mouden heeft veel voordeel van haar ervaring als schoonmaakster: ze weet hoe het voelt om wc's te poet sen en dat vijf minuten te weinig is om een hele gymzaal te dweilen. ,,Als jongeren zelf al ergens goed in zijn, geloof ik daar in. En online kun je veel opzoeken. Maar jongeren die zeggen 'even' een restaurant, kle dinglijn of wat dan ook te willen be ginnen - pff, nee zeg. Je moet weten 'Je medewerkers zijn je pilaren. Als mijn schoonmakers rondlopen met een sikkeneurig gezicht, dan is de klant ook niet blij' wat je aan de man brengt.'' 3 De klant is koning, de medewerker keizer De klant is koning, luidt het beken de gezegde. In het bedrijf van El Mouden zijn klanten ook heus be langrijk, maar medewerkers nog nét ietsje belangrijker. ,,Je medewerkers zijn je pilaren. Als mijn schoonma kers rondlopen met een sikkeneurig gezicht, dan is de klant ook niet blij.'' Dus krijgen de medewerkers van MAS trainingen, feestjes en hulp als ze financiële problemen hebben. En zo af en toe een knuffel van El Mou- den. ,,Ik houd echt van mijn mensen hè? Ik knuffel ze, kus ze, maar ben ook duidelijk als dat nodig is. Toen ik nog op de werkvloer kwam en zag dat een toilet niet goed was schoon gemaakt, pakte ik zelf een doekje om te laten zien hoe het wél moet.'' 4 Slaap er eens een nachtje over ,,Zelfs Rahma is geen wonder- vrouw'', zegt El Mouden met gevoel voor zelfspot. Ze vertelt over een periode waarin haar bedrijf in finan ciële problemen dreigde te komen. ,,Ik zat op kantoor met iemand van de bank en onze financiële man. Het was duidelijk dat ik in een benauwde situatie zat. Ondertussen weet ik: hoe benauwder de situatie, hoe bril janter mijn hersens werken.'' Na een nachtje slapen besloot El Mouden haar opdrachtgevers meer te sprei den en keihard te snijden in de kos ten. Als het moest, had ze haar huis nog willen verkopen. ,,Niet leuk, maar geen reden om een risico uit de weg te gaan, vind ik. Na een nachtje slapen, komt er altijd een oplossing bovendrijven.'' ,,Omdat ik drie cursussen aan het ontwikkelen ben op het gebied van duurzaamheid, komen de inkomsten dit jaar alleen van ons pensioen en onze AOW. Het inkomen van mijn vrouw en mij samen is netto 4000 euro in de maand. We zijn getrouwd op huwelijkse voorwaarden." Met een knipoog: ,,We hebben de afspraak dat wanneer we geld nodig hebben degene die het dichtst bij een muur is, het eruit moet trekken.'' Blij mee? ,,Razend tevreden. We beseffen dat we een uiterst luxe leven hebben. Het enige wat we in de gaten houden, is liquiditeit. Onlangs waren we vijftig jaar getrouwd en hebben we een paar feesten gegeven die er fors hebben ingehakt, maar dat mag ook als je al zo lang samen bent.'' ,,We hebben altijd aan de toekomst gedacht. We hebben ons huis zo snel mogelijk afbetaald, dus we hebben geen hypotheek of huurlasten. En we hebben ons huis laten verduurzamen. Ons energieverbruik hebben we tot een derde terug gebracht. Zonder airco of warmtepomp. Met de hittegolf zaten we in een heerlijk koele woning, zonder dat het een cent extra kostte.'' ,,Beiden hebben we dat van huis uit meegekre gen. Je hebt zeven vette jaren en zeven magere jaren. Zorg dat je door die magere jaren heen- komt, werd ons verteld. Dat raak je je leven lang niet kwijt. Toen we begin 20 waren, kochten we een huisje van 10.000 gulden. Als kind zat ik al te sparen en te rekenen hoe ik dat later wilde doen." ,,We zijn nu aan het verkennen wat de mogelijk heden zijn. We hebben bewust geen kinderen, onder andere uit milieuoverwegingen. Ik zou niet willen dat ons geld naar een verre neef gaat, of naar de staat. Daarom zijn we nu serieus aan het kijken naar goede doelen, zodat we deze kunnen laten opnemen in een testament." donderdag 31 oktober 2019 GO Vandaag: Chris (74) is gepensioneerd wethou der ruimtelijke ordening, maar werkt nog steeds. Als consultant geeft hij advies over duurzaam heid in organisaties. Wat verdient u? Hoe komt het dat u luxueus kunt leven? Hoe komt u zo financieel bewust? Wat als jullie je geld niet op krijgen? BABETTE RIJKHOFF Opleidingsniveauwo Brancheenergie Werkervaring: twintig jaar Budget: verantwoordelijk voor budgetten groter dan 1 miljoen euro Volgens de Salariswijzer is het gemiddelde salaris voor zijn functie 7087 euro bruto voor 40 uur. ,,Dat was bij mij tot een paar jaar terug tussen de 8000 en 10.000 euro. Ik werkte ook heel veel." Hoe zit het met jouw salaris? nationalevacaturebank.nl/salariswijzer Meedoen met deze rubriek? Stuur een mailtje! werk@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 19