WERK Zit je in een sleur? Helemaal niet erg Functioneel beheerder Vier lessen voor ondernemers 1 Isa mÊÊÈm I 1 NRsspS 18 Je brein op het werk WAT DOET EEN... Niks is onmogelijk, als je er maar hard voor werkt. Dat is het levensmotto van Rahma el Mouden (60), die zich opwerkte van schoonmaakster tot eigenaresse van een bedrijf met vijfhonderd man personeel. 1111 Neuropsycholoog Chantal van der Leest bekijkt onze gedragingen op de werkvloer: wie of wat bepaalt onze dagelijkse beslissingen? Collega Kees houdt van rituelen. Elke dag luncht hij om 12.20 uur, aan zijn vaste tafel bij het raam. Hij eet twee koppen soep en twee boterhammen: een met kaas, een met jam. Hij draagt altijd een overhemd, spijkerbroek en sandalen. Pas als het vriest draagt hij dichte schoenen. Je kan er een klok op gelijk zetten. Natuurlijk deed ik daar lache rig over. Maar sinds ik eigen baas ben en de vrijheid heb om elke dag anders in te rich ten, realiseer ik me dat mijn oud-collega het misschien bij het rechte eind heeft. Hij verspilt geen enkele energie aan onbelangrijke beslissin gen, zoals wat je op je brood doet, en houdt daardoor denkruimte over voor wat echt belangrijk is. Die sleur is zo gek nog niet. Keuzemoeheid ligt in onze maatschappij op de loer, ook in een vaste baan. Ga ik nu mail beantwoorden, werken aan een langlopende klus of een vergadering plannen? Onze wilskracht raakt hier door uitgeput, iets wat psychologen 'egodepletie' noemen. Vooral aan het einde van de dag is dit merkbaar. Dan eten we in het geniep de rest van de verjaardagstaart op die we eerder hebben afgesla gen en nemen we haastige beslissingen. En hebben we minder energie om ons vast te bijten in een lastig vraagstuk. Een goede reden om belang rijke beslissingen naar het begin van de werkdag te verplaatsen. En om sleur te omarmen: wanneer je elke dag hetzelfde doet, hoef je minder keuzes te maken. Wat zijn beslissingen die je straffeloos uit je werkdag kan halen? Mis schien kun je jezelf een Steve Jobs-look aanmeten: elke dag een zwarte coltrui en spijker broek. Maak stappenplannen voor terugkerende activitei ten, zodat je niet hoeft na te denken over de volgende stap. Geen zin om een Kees te worden? Vergeet dan alles wat ik hiervoor heb gezegd. Egode- pletie lijkt namelijk alleen te bestaan bij mensen die gelo ven dat wilskracht uitgeput kan raken. In werkelijkheid is onze energievoorraad groter dan we denken. De keuze tus sen een broodje brie of tonijn kan er vast nog wel vanaf. n mijn eigen land was ik nooit gaan schoonmaken, never", zegt Rahma el Mouden, zittend op de leren bank in haar kantoor in Amsterdam Zuidoost. Ze werd geboren in Tanger, Marokko, en kwam op haar 16de naar Nederland. ,,Ik moest de taal leren en mijn weg vinden in een nieuwe cultuur, dus schoonmaken was een logische keuze. Maar ik ben een vrouw met een stel hersens. Als ik in Marokko had kunnen studeren, was ik iets met psychologie gaan doen, of de politiek ingegaan. Het liefste was ik minister president geworden van Marokko.'' Als de verslaggever lacht om haar enthousiasme, zegt El Mouden streng: ,,Ik maak geen grap. Ik was zeker in de politiek terechtgekomen. Én ik was als vrijgezel door het leven gegaan, want ik geloof niet dat de mannen daar mij kunnen accepte ren.'' Wie de 60-jarige zakenvrouw El Mouden ontmoet, kan niet om haar gepassioneerde karakter heen. Klein van stuk en met een piekfijn ver zorgd uiterlijk, praat ze snel en veel, met drukke handgebaren en achter iedere zin een 'ja?', om de toehoorder bij de les te houden. Zeker als het gaat om thema's die haar aan het hart gaan - ongelijkheid, vrouwenrechten - lijken haar woorden nóg iets sneller uit haar mond te rollen. ,,WMr staat geschreven dat een vrouw thuis moet blijven als er kinderen komen? Ner gens!'' In 1997 richtte El Mouden schoon maakbedrijf MAS Dienstverleners op, waarbij MAS staat voor Multicul tureel Amsterdams Schoonmaak bedrijf. Ondertussen heeft het bedrijf vijfhonderd man personeel in dienst en klanten als Endemol en het Rijksmuseum. Twee jaar geleden droeg ze de dagelijkse leiding over aan haar dochter Oumaima en kreeg El Mouden tijd voor andere zaken: een boek schrijven bijvoorbeeld. Ze is nu druk met de vertaling van haar autobiografie De weg naar mijn vrijheid in het Arabisch en Frans, begeleidt jongeren met een afstand tot de arbeidsmarkt in Amsterdam en houdt lezingen door het hele land. De kern van haar verhaal is: niks is onmogelijk, als je er maar hard voor werkt. Ter inspiratie voor andere jonge ondernemers deelt El Mouden vier van de lessen die haar hebben gebracht waar ze nu is. Heb altijd een plan B Ww? 1 4a- zich focussen op één droom. Tien jaar zijn ze ermee bezig, maar als het dan niet lukt, heb je niks en sta je met lege handen.'' El Mouden adviseert daarom altijd een top drie aan onder nemingsplannen te maken. ,,Ik wilde zelf bijvoorbeeld als jonge vrouw een onderneming starten. Op nummer één stond een schoonmaakbedrijf, want daar had ik het meeste verstand van. Optie twee was om sieraden te verkopen en het derde plan was een taxibedrijf op te richten. Mijn filoso fie is: als er een plan B is, ben je nooit bang.'' Even later: ,,Al ben ik wel blij dat ik geen taxibedrijf heb, hoor. Al 'Mijn filosofie is: als er een plan B is, ben je nooit bang' donderdag 31 oktober 2019 GO MAXIME BARRETTAPIANA (32) is functio neel beheerder bij IV-experts.com in Arnhem. Wat houdt je werk in? ,,Ik zorg er bij bedrijven voor dat hun digitale informatievoorziening - alles waarbij je een computer nodig hebt - goed werkt.'' Wilde je dit altijd al worden? ,,Ik ben bestuurskundige, maar vond het traineeship functioneel beheerder heel leuk.'' In samenwerking met Nationale Vacaturebank Lijkt dit je wat? Kijk voor vaca tures op de site van deze krant bij /werkt Doe iets waar je verstand van hebt JETTE PELLEMANS WmiSÊÊÊmSmêêÊÊÊB Rahma el Mouden wilde als jonge vrouw een onderneming starten en bedacht drie plannen daarvoor, mocht plan A misluk ken. FOTO JEAN-PIERRE JANS ,,Ik merk dat veel ondernemers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 18