Minister in tranen bij excuses voor Stint-drama in Oss JAMIE OLIMEF NIEUWS 13 EEN NIEUME SERIE ME Kees Driehuis 1951-2019 Op de buis was hij een baken van rust en ratio, achter de schermen een journalist die vocht voor de underdog. Kees Driehuis (67) overleed dinsdag. ,,Ik herinner me dat Per Seconde Wijzer in de begindagen ineens 2 miljoen kijkers trok. Toen ik Kees wilde feliciteren, trof ik hem op zijn sokken. 'Vandaag ga ik de hele dag naast mijn schoenen lo pen', riep hij. Die man was naast intelligent ook altijd zó grappig'', weet de succesvolle tv-producent Dan Blazer Hello Goodbye, Toren C) die zijn mediacarrière begon als redacteur van de quizklassie- ker, die liefst dertig jaar lang door Driehuis werd gepresenteerd. Zijn tante, de vermaarde tv-maker en Per Seconde Wijzer- bedenker Ellen Blazer, werkte veelvuldig met Driehuis samen. ,,Hij bereidde zich altijd onge looflijk goed voor, wilde over elke vraag alles weten en kwam bij mijn tante thuis om elke afleve ring uitvoerig door te spreken.'' Bijzonder Blazer stelde hem, jaren later, voor om een jeugdversie van het spelletje te lanceren. „De Kleine Wijzer deed hij heel bijzonder, met precies dezelfde toon. Jonge kandidaten even serieus nemen, zó moet je dus met kinderen om gaan. Dat zag en zie je nog steeds zelden gebeuren in andere jeugd- programma's.'' Driehuis' laatste woorden in zijn laatste (en 794ste!) aflevering van de quiz op 1 maart 2018: 'Niets is blijvend'. Zelf was hij er nog graag jaren mee doorgegaan. ,,De omroep heeft de behoefte een nieuwe ge neratie de kans te geven, zoals dat formeel klinkt. Dat snap ik ook best, maar als je het al 29 jaar pre senteert, is het wel wat zuur'', al dus de presentator kort daarna in Tijd voor MAX. Per Seconde Wijzer betekende zijn doorbraak bij het grote pu bliek, maar Driehuis was al veel langer in medialand actief. In 1974 begon hij zijn carrière bij de Vara. Bij de radio was hij redac teur, eindredacteur en presenta tor van actualiteitenprogramma's als Dingen van de Dag, Radioweek blad en Onder Vuur. Ook presen teerde hij Nova en Buitenhof, was hij initiatiefnemer en eindredac teur van Zembla en jarenlang de stem van het Sinterklaasjournaal. Han Peekel, chroniqueur van de Nederlandse televisiegeschiede nis: ,,We moeten niet vergeten hoe belangrijk hij is geweest voor de professionalisering van de nieuwsrubrieken. Hij heeft ge zorgd voor meer diepgang, een belangrijke vinger aan de pols van de democratie, een kwalitatief hoger journalistiek niveau. Daar had hij wel een koninklijke on derscheiding voor verdiend'', zegt Peekel. ,,Al had hij die zomaar kunnen weigeren. Kees was een Vara-man pur sang, voor de ar beiders en van de gestampte pot.'' Goede vriendin Hanneke Groenteman zal zich Driehuis eveneens herinneren als een 'geëngageerde, zachtmoedige en tegelijk vasthoudende' journalist. ,,Hij was bovendien een heel goede klaverjasser. Kees was er dol op. Hij heeft zelfs een aantal jaren zijn verjaardag gevierd door allemaal kaartvrienden uit te no digen. Zat de hele kamer te kla verjassen.'' Groenteman wist dat Driehuis ziek was. ,,Alleen intimi wisten dat hij al een paar jaar aan het worstelen was met kanker.'' Hij bleef, langer dan zij verwacht te, samen met zijn zoon voetbal wedstrijden bezoeken. ,,Hij was ongelooflijk Ajax-fan.'' Droom Erik Dijkstra volgde vorig jaar september Driehuis op als pre sentator van Per Seconde Wijzer. Eerder werkten ze nauw samen voor De Strijd, over de historie van de arbeider. ,,Het maken van dat tv-programma was een lang gekoesterde droom van Kees. Hij kwam altijd op voor mensen die écht vochten om de wereld een stukje beter te maken. Kees was daarin ook charmant ouderwets. Veel mensen in tv-land durven het tegenwoordig niet meer hard op te roepen, maar Kees was Links met een hoofdletter 'L'. Knetterrood. Achter de schermen kon hij ook legendarisch kwaad worden en met zijn vuist op tafel slaan.'' Dat laatste beaamt programma maker Sinan Can die lang met Driehuis werkte voor Zembla. ,,Kees kon ineens boos binnenko men. Dan vond hij het schandalig hoe onderbetaald postbezorgers worden, of hoe mensen in de zorg werden uitgeknepen. En nadat de schoonmakers al weken staakten: 'Waarom maken we verdorie geen uitzending over die mensen. Dit is een schandvlek voor dit land!' Kees kwam altijd op voor de underdog. Als een item goed gelukt was, gaf hij de eer aan een ander. Als het misging, nam hij alle schuld op zich. Zulke mensen zijn zo zeldzaam.'' De minister van Infrastructuur en Waterstaat bood meermaals ge- emotioneerd haar excuses aan voor het feit dat de falende elektrische bolderkar ooit op de weg kon ko men. ,,Ik ben verantwoordelijk voor het handelen van mijn ministerie destijds. Er zijn fouten gemaakt. Dat vind ik heel pijnlijk en dat spijt me ook heel erg. Ik bied daarom op deze plek graag in het openbaar mijn excuses aan voor het tekort schieten van mijn ministerie.'' De minister schoot helemaal vol toen de vader van een van de slachtoffertjes, die het debat bij woonde, haar vanaf de publieke tri bune hardop bedankte voor haar excuses. De man vindt het nog te vroeg om de media te woord te staan, daar is hij nog te emotioneel voor. De vader gaf in de wandelgan gen wel aan het Stint-debat steeds op de voet te volgen. Bij het ongeluk kwamen op 20 september vorig jaar vier kinderen (4, 4, 6 en 8 jaar) uit Oss om het le ven. Een vijfde kind (11 jaar) uit Oss en de begeleidster (32 jaar) uit Heesch raakten zwaargewond. In middels hebben verschillende in stanties zich over het ongeluk en over de oorzaak gebogen. Het debat gisteravond ging over het recente rapport van de Onder zoeksraad voor Veiligheid. Daaruit bleek dat in de tijd van de toelating, in 2011, de nadruk veel te veel lag op het goedkeuren van innovatieve voertuigen en niet op (verkeers-) veiligheid. De Stint had volgens de Onderzoeksraad helemaal niet de weg op gemogen, ook omdat de ge bruikte criteria niet klopten. De minister is het daarmee ach teraf totaal eens: ,,De Stint had in die vorm nooit mogen worden toe gelaten.'' Vervolgens werd ook niet in de gaten gehouden wat de effec ten waren, constateert ze. ,,Er is destijds onvoldoende stilgestaan bij de veiligheid. Alle genoemde fou ten zijn gemaakt. Dat is hard, maar ook heel duidelijk.'' Van Nieuwen- huizen neemt de aanbevelingen van de onderzoeksraad integraal en onverkort over. ,,Ik voel het als een diepe verantwoordelijkheid om hieruit lessen uit te trekken.'' donderdag 31 oktober 2019 Kees Driehuis bond miljoenen kijkers aan zich met Per Seconde Wijzer. foto anp Kees Driehuis, scherp journalist met warm hart voor de underdog Gudo Tienhooven Hilversum Minister Cora van Nieuwenhui- zen is gisteravond tijdens een debat over het Stint-ongeval in Oss, ruim een jaar geleden, in tranen door het stof gegaan. Edwin van der Aa Den Haag Kitchen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13