het gezelligste winterfeest! EUWS 11 Koningin Maxima hoort op werkbezoek: knappe koppen willen samenwerken KORTING Kom naar,. Brengt de brexit schade toe aan de weten schap? Deze brandende vraag staat centraal bij een werkbezoek van koningin Maxima aan top- wetenschappers. De ontvangst laat er geen twijfel over bestaan. Koningin Maxima betreedt in het Trippenhuis aan de Kloveniers burgwal in Amsterdam een bolwerk van de wetenschap. Robot Leolani heet de vorstin welkom op de Konink lijke Nederlandse Akademie van We tenschappen (KNAW), waar ook we tenschappers zoals Albert Einstein de traptreden hebben betreden en uitge sleten. Koningin en robot gaan in ge sprek over de internationale uitwisse ling van kennis en samenwerking. De blikken computerstem van de een maakt de stem van de ander nog char manter. Maar Leolani slaat de spijker wel 'op zijn robots' meteen op zijn kop. De ko ningin bezoekt de KNAW voor een uitgebreid werkbezoek om er te wor den bijgepraat over de gevolgen van de brexit voor wetenschappers en stu denten aan beide kanten van het Ka naal. Kunnen universiteiten na een vertrek van het Verenigd Ko ninkrijk uit de Europese Unie nog sa menwerken? En wat zijn de persoon lijke gevolgen voor professoren en stu denten? Voor een antwoord schuiven Ne derlandse en Britse gesprekpartners aan. Dr. Y. Kyratsis, bijzonder hoogle raar in Organisatietheorie, windt er geen doekjes om. De Brit is met zijn vrouw naar Nederland verhuisd om een einde te maken aan alle onzeker heid. „Wij voelen ons hier welkom. Er zijn goede universiteiten.'' Charlotte Smedley, een Britse studente, is het voorbeeld van Kyratsis gevolgd. ,,Ik heb hier meer mogelijkheden om te studeren, om onderzoek te doen. Veel van mijn studerende vriendinnen willen ook naar Nederland komen.'' Smedley stipt een groeiend probleem aan: als Europeanen vertrekken naar het vasteland, slaat dat gaten in Brits onderzoek. Schizofreen Sir Venki Ramakrishnan, president van de Royal Society, de Britse even knie van de KNAW, onderstreept de onvrede van de Britse wetenschap over de brexit en de aanhoudende on duidelijkheid erover, met een 'dode lijk' cijfer. ,,95 procent van de Britse wetenschappers is voor Remain." Hij noemt de Britse houding jegens Eu ropa schizofreen. ,,Er ontstaat een ge vaarlijke tweedeling tussen Europea nen. Er klinkt meer 'go home'." Britse studenten zijn bij een brexit ook niet meer zeker van hun positie op de Europese arbeidsmarkt. En wat te denken van het reizen over en weer? Het automatische visumbeleid zal verdwijnen. Zal dat de contacten be lemmeren? Britse wetenschappers maken zich ook grote zorgen over hun fondsen voor onafhankelijk onderzoek: ze put ten stevig uit de Europese potten. Alle gasten aan tafel zijn het eens dat een blijvend lidmaatschap van de Britten aan Europees wetenschappe lijk onderzoek het beste is. ,,Onze re latie is de beste in Europa, we kunnen bogen op een lange traditie'', zegt KNAW-president Wim van Saarloos. ,,De wetenschap heeft ook altijd brug gen geslagen.'' De positieve houding van iedereen aan tafel is ook koningin Maxima niet ontgaan. De wetenschappers doen al les om de schade te beperken. Zij heb ben een hekel aan (politiek) negati visme, aan het trekken van grenzen, zeker op wetenschappelijk gebied. Wetenschappers hebben niets met grenzen, hun blik reikt altijd tot ver in Onze relatie is de beste in Europa. De wetenschap heeft altijd bruggen geslagen de horizon. De les van Maxima's werkbezoek? De wetenschap kan te gen een stootje en laat zich niet kete nen. Maar aan lijfsbehoud, vooral nu, moet keihard worden gewerkt. Bij het vertrek uit het Trippenhuis zit Leolani al lang in de koffer. Robots hebben duidelijk minder uithou dingsvermogen dan een leergierige vorstin en gedreven wetenschappers en studenten. Margriet 22 t/m 28 november 2019 Brabanthallen 's-Hertogenbosch margrietwinterfair.nl donderdag 31 oktober 2019 Brexit is nachtmerrie voor de wetenschap Hans van Zon Amsterdam Koningin Maxima wordt bij de wetenschap pers in Amster dam welkom ge heten door robot Leolani. foto anp -Wim van Saarloos, KNAW Beleef het feestdagengevoel en kom samen met je moeder, vriendin, dochter of collega naar Margriet Winterfair voor een heerlijk dagje shoppen, cadeautjes kopen, proeven, verrassende workshops volgen, meezingen met artiesten en inspiratie opdoen bij feestelijke modeshows. Laat die feestmaand maar komen! Bestel nu kaarten voor Margriet Winterfair op margrietwinterfair.nl voor 16,50 per stuk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11