II Mario Maas krijgt hoge Poolse onderscheiding voor Gdynia 50Plus: flats snel in gft-routes opnemen 7 ALLES LOKAAL STREEKPRODUCTENWINKEL IN HULST Een handel in tweedehands bouwmaterialen, dat moest het worden. Maar het werd voor Maarten de Ridder uit Sint Jansteen een streekproducten winkel in de Gentsestraat in Hulst. Alles Lokaal opent zaterdag. Gentsestraat 31, een pand met een verhaal. Ritel zat er tot een paar jaar geleden. Nadat de tele foonwinkel was verhuisd, bleef het stil. Heel stil. Zo stil, dat de in middels vertrokken centrumma nager Henk Huisman een wed strijd uitschreef. Wie een goed be drijfsplan had, mocht het pand een halfjaar gratis huren. De uit komst was teleurstellend. Er kwa men nul aanmeldingen binnen. Maarten de Ridder had nooit van de wedstrijd gehoord, anders had de Vlaming van oorsprong meegedaan. ,,Op 8 september be sloot ik dat ik het pand wilde, op 20 september was alles rond. Tus sen de handtekening en de ope ning 2 november zit anderhalve maand." De 32-jarige De Ridder is zo het ondernemersvak ingerold. Hij is een Handige Harry die twee verbouwingen achter de rug heeft. ,,Ik had altijd materiaal over. Daar wilde ik iets mee, een zaak in tweedehands bouwmaterialen. Daar had ik echter duizend vier- kante meter voor nodig en dat ging niet. Bovendien zou ik dan naar het buitengebied moeten gaan en de gemeente wilde me graag in de binnenstad hebben." Duurzaamheid bleef echter trek ken. Hij legde zich toe op voeding. ,,Ik heb op één dag beslist dat het een winkel met streekproducten zou worden. Ik heb snel een BV opgericht." Prijskaartjes De Ridder huurt het pand tot fe bruari. In januari beslist hij of hij verder wil. De inwoner van Sint Jansteen is nu de laatste schappen aan het inrichten. De producten moeten nog prijskaartjes krijgen, de kassa is geïnstalleerd. ,,Ik kan er een gebruiken van brouwerij De Kip in Ossenisse. Dat hebben ze Ik was bang dat ik niet genoeg producten had om de winkel te vullen, maar ik heb zelfs te veel me gewoon aangeboden, echt heel tof." Het assortiment bestaat zo veel mogelijk uit Zeeuws-Vlaamse producten. Bier van de brouwe rijen Dutch Bargain in Groede, Vermeersen in Hulst en ook Bar bier, gebrouwen in Biervliet, is te koop. Uit Axel komt chocolade van Mauritsz, Zuiddorpe is vertegen woordigd met thee van Bloomz, het bedrijf dat nu ook koffie heeft. Dan is er nog kaas van De Vos in Biervliet en drie Zeeuwse appel sappen. Ook uit het Waasland en de overkant van de Westerschelde komen voedingswaren. ,,Ik was bang dat ik niet genoeg producten had om de winkel vol te krijgen, maar ik heb zelfs te veel." Lokaal vlees ,,Ik verkoop diverse mandjes waar mee klanten hun eigen cadeau- pakket kunnen samenstellen. Met bijvoorbeeld drop van de Zeeuwse knoop, huttentutolie en speculaas uit Lokeren. Alles is mogelijk", vertelt De Ridder. En de ondernemer uit Sint Jans teen, die overigens zelf niet in de winkel zal staan, droomt stiekem al verder. Hij hoopt ruimte te scheppen voor een koelinstallatie, zodat hij vlees van lokale boeren kan verkopen. „Tegenwoordig kij ken we meer naar wat we in de ei gen buurt kunnen krijgen. Dat leeft heel erg in Nederland. En het moet ook, we moeten met z'n al len veranderen. Ik hoop daar met mijn winkel aan te kunnen bijdra gen." Dat gebeurde gisteren in Breda, waar 75 jaar vrijheid werd gevierd. Ook werd herdacht dat eenheden van de Eerste Poolse Pantserdivisie de stad bevrijdden. Naast de Poolse president was koning Willem- Alexander aanwezig bij de herden- king. Mario Maas was uitgenodigd voor de officiële receptie in het Chassé theater. Maas werd ge roemd vanwege zijn inzet voor Po len en het Poolse volk. Hij opende vijftien jaar geleden Oorlogsmu seum Gdynia, waarin veel aan dacht is voor de rol van de Polen tijdens de bevrijding van Axel en Oost-Zeeuws-Vlaanderen. Naast het museum is Maas op veel andere vlakken actief. Zo kwam er mede door zijn inzet een monument voor kolonel Szydlowski en werkte hij mee aan de bevrijdingsroute door Axel. De werkgroep van het museum nam onlangs ook het ini tiatief voor bevrijdingsmonument De Brug naar de Vrijheid. Hij vindt het een gemiste kans dat Terneuzen groenafval niet geschei den ophaalt bij de vele flatgebou wen in de gemeente. Volgens hem komt er daardoor jaarlijks zo'n twee miljoen kilo gft-afval bij het restaf val, terwijl de rijksoverheid de ge meenten verplicht de hoeveelheid restafval te beperken en dat pro- beert af te dwingen met een afval- belasting. Wethouder Jurgen Vervaet voelt er evenwel weinig voor overhaast over te gaan tot het gescheiden in zamelen van groenafval bij hoog bouw. Hij verwacht tegen het einde van het eerste kwartaal van 2020 met een uitgewerkt plan te komen. ,,Dat is toch een redelijke termijn." Crouwel neemt daar geen genoe gen mee. Hij kondigt aan dat zijn partij 50Plus in de eerstvolgende gemeenteraad, donderdag 7 no vember, een motie zal indienen om het college van B en W in actie te la ten komen. Vervaet: ,,Dat is overbodig, ik ben al in beweging." woensdag 30 oktober 2019 Axelse chocolade en bier uit Groede Bob Maes Hulst Maarten de Ridder verkoopt cadeaupakketten die klanten zelf kunnen samenstellen. foto peter nicolai -Maarten de Ridder Mario Maas van Oorlogsmu seum Gdynia in Axel heeft een bijzondere onderscheiding ge kregen. De Poolse president Andrzej Duda speldde hem het Ridderkruis van de Orde van Verdienste van de Republiek Polen op. Sophie Stockman Axel Mario Maas met een eerdere Poolse onderscheiding. Terneuzen moet snel beginnen met het apart inzamelen van groente-, fruit- en tuinafval (gft) bij de vele hoogbouw. Dat be pleit 50Plus-fractievolger Frans Crouwel. Harmen van der Werf Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 70