Goes en Hoek Verschil met aardgas nog groter: twee zoveel stikstofuitstoot JOL Rouw verwerken stranden in de KNVB-beker Walcheren Herten hebben een hoog knuffelgehalte, maar ze zijn er ook om op te eten. Het hertenvlees van Henk en Boris Noordhoek uit Wolphaartsdijk is zelfs een erkend Zeeuws streekproduct. Vader en zoon runnen de enige hertenfarm in Zuidwest-Nederland. »zeeland 2 Hoe doe je dat? Lees het in de Uitvaartbijlage bij deze krant Z Elektriciteit opwekken door hout te verbranden in een biomassacen trale levert 20 procent meer stik stof, fijnstof en broeikasgas op dan stroom uit een kolencentrale. De verschillen met aardgas zijn nog groter. Zo levert het opwekken van warmte met biomassa (in de praktijk: het verbranden van hout) ongeveer twee keer zoveel stikstof op als het verbranden van gas, be cijferde adviesbureau DNV GL in opdracht van het ministerie van In frastructuur en Waterstaat. Omdat de zorgen toenemen over de effec ten van biomassa op de luchtkwa liteit, de volksgezondheid en de na tuur, pleitten het RIVM en de GGD eerder voor meer onderzoek. Het vervangen van kolen door biomassa in de grote kolencentrales leidt tot ongeveer 5 procent meer uitstoot, blijkt uit het nog niet ge publiceerde onderzoek. De kolen centrales in Geertruidenberg en Eemshaven branden sinds kort deels op houtpellets. Uiteindelijk moeten ze voor 100 procent op bio massa gaan draaien. Daarnaast worden in Nederland komende jaren meer dan 600 klei- W Rendement van de centrales daalt, omdat hout geen efficiënte brandstof is nere biomassacentrales en -instal laties gebouwd, bleek onlangs uit een inventarisatie van deze krant. Het kabinet beschouwt biomassa als een belangrijke duurzame ener giebron die nodig is om de klimaat doelen te halen en de gaskraan in Groningen dicht te draaien. Daar voor is liefst 11,4 miljard euro subsi die gereserveerd. De stikstofcommissie van Johan Remkes adviseerde het kabinet vo rige maand om te stoppen met die subsidies voor het bijstoken van biomassa. Energiebedrijf RWE (dat 2,6 miljard euro subsidie ontvangt om biomassa te verbranden in zijn kolencentrales) noemde dat advies 'bizar en onjuist' omdat biomassa niet voor meer stikstof zou zorgen. De energiecentrales zijn uitge rust met filters die stikstof deels uit de rookgassen zuiveren voor ze de schoorsteen uit gaan. Daar valt ech ter wel wat op af te dingen, blijkt uit het nieuwe onderzoek. Het rende ment van de centrales daalt omdat hout geen efficiënte brandstof is. Daardoor komt er volgens de on derzoekers meer uitstoot vrij om dezelfde hoeveelheid elektriciteit op te wekken. P4 Nieuwsmedia Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 8 711688 555530 FOTO MARCELLE DAVIDSE Om op te eten Biomassa is vuiler dan kolen De 'duurzame' brandstof bio massa leidt zelfs tot meer uit stoot dan het vervuilende steen kool. Dat blijkt uit nieuw onder zoek in opdracht van het kabi net. Annemieke van Dongen Den Haag Veel zon woensdag 30 oktober 2019 10°C pzc.nl Ook voor het laatste cfk regionale nieuws Jaargang 261 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,60

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 1