Namenstrijd voor plein Amsterdam eindigt in grote sof 5 dgn Duitsland 8 NIEUWS Ontheemde bevolking op Molukken snakt Elke dag slaat bij een nieuwe naschok de Molukken de angst om het hart. Een maand geleden joeg een heftige aardbeving 170.000 mensen doodsbang de bergen in. De Molukse gemeenschap in ons land smeekt om hulp. Wat moeten ze daar nou van den ken? Zijn ze soms niet goed genoeg voor een eigen plein? Kom dezer dagen op het Osdorpplein en ver bazing en verontwaardiging strij den om voorrang. ,,Het Osdorp plein is een begrip, meneer'', zegt Bert de Bruin (49) uit Nieuw-Slo ten, alvorens hij met vrouw en kin deren en opgetrokken wenkbrau wen de winderige vlakte op beent. Een Zeeman, een Action, een Xe- nos, een Kruidvat, een C&A, een Hema en een Blokker. ,,Een hele koopgoot vol'', zegt de 71-jarige Louise tevreden, terwijl ze rustig op een bankje zit te genieten van wat weleens de laatste warme dag van het jaar kan zijn geweest. Wat heeft ze bezield daar in het stadsdeel? 'Centrum Nieuw-West' had het gebiedje nabij de Sloterplas moeten gaan heten, nadat de bouwwoede er had toegeslagen tussen de grauwe flats uit de jaren 60. Maar zoals dat gaat in Amster dam: iedereen bleef gewoon Os dorpplein zeggen. Dus kwam er een verkiezing. In augustus konden bewoners en bezoekers namen in sturen. Een hele lijst werd het, 472 namen in totaal. Amsterdammers op hun lolligst: Boerkaplein, Nieuw Mekka of Def P Plein (naar de voor man van Osdorp Posse). Mengel moesplein, Buffalo Village of, hij is nog lang niet vergeten, het Nouri Winkelcentrum. Zouteloos Een tamelijk zouteloos lijstje van zeventien nieuwe namen bleef over nadat, ook dat is gebruikelijk in Amsterdam, een deskundige jury zich van gemeentewege had gebo gen over de inzendingen: Osdorp- plaza, Osdorperhart, Osdorppoort, Osdorpkwartier en nog meer van hetzelfde. Waarom houden we het dan niet gewoon op Osdorpplein, stelde Natasja Scheffer voor. ,,Zo heeft het altij d geheten, dat moet j e niet willen veranderen.'' De spijker op zijn kop. Al wordt er om onduidelijke redenen nog tot 5 november geteld, bij de laatste tussenstand was het al een ruim schoots gelopen race. The winner is: Osdorpplein. www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-9693 7ocpg In de appgroep van de familie Umarella druppelen foto's en filmpjes van de verwoestingen binnen. De ouderlijke huizen in Tulehu zijn zwaar beschadigd, vertelt Fitrah Umarella uit Ridder kerk. Haar familie verblijft al ruim een maand in een zelfgemaakte tent in de bergen. ,,We hadden gehoopt dat ze inmiddels naar beneden kon den. Maar ze leven in angst en weten niet wanneer ze terug kunnen.'' Tulehu, op het eiland Ambon, is een van de dorpen die op 26 septem ber zwaar werden getroffen door een aardbeving met een kracht van 6,5 op de schaal van Richter. Fitrah: ,,De moskee is ingestort, er zijn geen soci ale voorzieningen meer. Het dorp is uitgestorven. Heel erg. Het dagelijks leven speelt zich af in de bergen.'' In Nederland is weinig aandacht voor de noodsituatie op de Moluk- ken. Misschien komt het door het re latief lage aantal (41) dodelijke slachtoffers. Maar de nood is groot. Volgens officiële cijfers vielen er 1600 gewonden en zijn zo'n 6500 huizen en 500 openbare gebouwen - zieken huizen, scholen, gebedshuizen - ver woest of beschadigd. Ook op omliggende eilanden als Ceram, Haruku, Nusa Laut en Sapa- rua heeft de aardbeving schade aan gericht en zijn mensen op de vlucht geslagen. Sindsdien zijn op de Mo- lukken bijna 2000 naschokken ge- Ruim 170.000 mensen op de Molukken zijn door de aard beving dakloos of zijn de bergen in gevlucht. weest. Onlangs was er een nieuwe beving met een kracht van 5,3 op de schaal van Richter. ,,Op Ambon brak direct paniek uit'', meldt ooggetuige Joop. ,,De on zekerheid is een grote hindernis voor het dagelijks leven in de laaggelegen gebieden. Men vreest voor een tsu nami en adviseert de bergen in te gaan.'' Tsunami De laatste keer dat Molukkers mas saal de bergen in vluchtten, was twintig jaar geleden tijdens de bur geroorlog tussen moslims en christe nen. Nu wordt de angst gevoed door nepnieuws op sociale media en Whatsapp, over een nieuwe aardbe ving met een tsunami. 'Het is aan jou om het wel of niet te geloven, maar ik sprak een familielid en blijkbaar zal Ambon de komende dagen zinken', staat in een raadselachtig bericht. ,,Informatie en voorlichting zijn cruciaal'', zegt Victor Joseph. Hij is voor werk in Indonesië en bezoekt momenteel getroffen dorpen en vluchtelingenkampen op Ambon. ,,Mensen zijn getraumatiseerd. Ze blijven in de bergen, omdat ze geen woning hebben. Of ze slapen in ten ten op hun erf of langs de weg, omdat ze 's nachts niet in huis durven te sla pen.'' De Zeeuwse huisarts Minggus Nanlohy is net terug van een reis naar Ambon. Hij bezocht in de ber gen een van de grootste kampen met ruim duizend mensen. Families bi- 3 dgn Duitse Rijn HP 3 dgn Amelanddiner dinsdag 29 oktober 2019 GO Een nieuwe naam voor het Os dorpplein in Amsterdam: afgelo pen weekend sloot de verkie zing die stadsdeel Nieuw-West ervoor had uitgeroepen. Al laat de officiële uitslag nog even op zich wachten, duidelijk is nu al wat het moet worden: juist, Os dorpplein. Marcel Wiegman Amsterdam Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserved ngskosten en toeristenbelasting Overleven tussen angst en naschokken Tonny van der Mee Ridderkerk/Ambon 4s - Het Osdorpplein blijft wat het is: het Osdorpplein. foto jean-pierre jans Net over de grens bij Venlo, omgeven door natuur en bekende Duitse steden. 4 nachten in 4* Van der Valk Hotel Gladbeck (8,0) 4 keer uitgebreid ontbijtbuffet Gratis parkeren, wifi en fles water op de kamer Sfeervolle kerstmarkten in de omgeving v.a. 15 nov. 3* Hotel Rheinlust, Boppard (7,8) 4* Fletcher Amelander Kaap (8,0) 2 nachten incl. ontbijtbuffet en wifi 2 nachten incl. ontbijtbuffet en wifi 2x een 4-gangen diner qm lx een 3-gangen diner m Tip: Kersmarkt Koblenz I Incl. binnenzwembad

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8