II Klachten over onkruid in Hulst Industrieel Museum in Sas zoekt 'nieuwe helden' 7 AVC AARDENBURG RENOVATIE Supporters van AVC Aardenburg juichen hun club al zeventig jaar vanaf dezelfde plek toe en kunnen dat blijven doen in de toekomst. De monumentale tribune is helemaal opgeknapt. Na een renovatie en frisse lik verf kan de tribune op het Aar- denburgse sportpark er weer tegenaan, laat AVC-voorzitter Peter de Vrieze zien. ,,Het oude zitgedeelte is hele maal verwijderd, deze houten bankjes zijn nieuw." Ook hangt er sinds zondag een plaquette. Die werd onthuld door de Sluise burgemeester Marga Ver- mue en Hanny Jonckheere-van Dongen, de oudste dochter van de Aardenburgse oud-burgemeester Sjef van Dongen. De plaquette vertelt het verhaal van de tribune van AVC Aarden burg. Het hele sportpark heeft een rijke geschiedenis waar oud-bur gemeester Van Dongen een sleu telrol in speelt, vertelt de voorzit ter van de voetbalclub. Net als veel andere plaatsen in West-Zeeuws- Vlaanderen werd Aardenburg in de Tweede Wereldoorlog zwaar getroffen. De schade in het stadje zelf was groot: ruim zestig procent werd beschadigd of compleet verwoest. Voetbalclub AVC Aardenburg had ook geen plek meer. De velden waren onbespeelbaar geworden en de gebouwen van de club, die in 1933 werd opgericht, waren kapot. ,,Er was niets meer, zelfs geen voetbal", zegt De Vrieze. Burgemeester Sjef van Dongen stond na de oorlog meteen een grote taak te wachten: de weder opbouw. ,,Hij pakte dat voortva rend aan. Hij vond de leefbaarheid belangrijk." Speeltuin In 1947 werd daarom begonnen met de aanleg van het sportpark aan de Herendreef. Naast voetbal velden en de tribune werden er De nota van één leren bal zit zelfs nog in ons archief ook tennisbanen aangelegd, een speeltuin met kantine en het zwembad. Onder toezicht van de 'Hulp Ac tie Roode Kruis' ging de wederop bouw van start. ,,Ook een groot aantal militairen was in Aarden burg gelegerd om hulp te bieden. Ze stonden onder bevel van kapi tein John McGray'', vertelt De Vrieze. ,,Hij was een voetballiefhebber en kocht zelf een bal voor de club. De nota van één leren bal zit zelfs nog in ons archief." In 1949 werd het park officieel geopend met een voetbalwedstrijd van ADO Den Haag tegen Storm vogels (IJmuiden), voor meer dan vierduizend toeschouwers. Het hele sportpark werd in 2017 door het Sluise college aangewe zen als gemeentelijk monument. Toen De Vrieze in mei 2018 voor zitter werd van de Aardenburgse voetbalclub, vroeg hij aandacht voor de tribune. De gemeente Sluis zorgde dat die werd opgeknapt. De Vrieze is er blij mee: ,,Oude tribunes heb ben charme en wij hebben er zelfs een die zeventig jaar oud is." Tijdens de jaarvergadering van Wijkraad Hulst Binnenstad kregen de aanwezige wethouders heel wat te verstouwen vanuit het publiek. Onkruid, overal onkruid. Straten liggen er 'voor schandaal' bij. Sinds gemeenten in 2016 geen chemische bestrijdingsmiddelen meer mogen gebruiken, wordt geborsteld en ge brand. ,,Deze alternatieven zijn niet zo effectief als gehoopt", geeft wet houder Gino Depauw toe. Als het straks een zomer regent, dan piepen we wel anders Hulst kijkt daarom naar andere manieren om de groei van onkruid tegen te gaan, zoals asfalt in plaats van klinkers, paaltjes weghalen en plantsoenen anders inrichten. ,,Door meer asfalt te leggen, kan er minder regenwater de bodem in. Dat is niet goed en die branders en maaiers stoten CO2 (koolstofdi oxide) en stikstof uit. Dat lijkt me ook niet best voor het milieu", zegt CDA'er Karel Martinet. J ordy Alva rez (Groot Hontenisse) vroeg zich af of er al zicht is op nieuwe techni sche middelen die wél effectief zijn bij onkruidbestrijding. Depauw zegt daar serieus naar te zoeken, maar ze zijn er nog niet. Heet De wethouder stelt dat jaarlijks on afhankelijk onderzoek uitwijst dat de gemeente ook nu nog ruim vol doet aan de beeldkwaliteit in de openbare ruimte. Martinet waar schuwde maar vast: ,,We hebben nu twee hete zomers gehad. Als het straks een zomer regent, dSn pie pen we wel anders." SAS VAN GENT Een groot museum bijna volledig laten draaien op vrijwilligers, is niet niks. Het Industrieel Museum Zeeland in Sas van Gent doet het. Zaterdag is er een open dag om 'nieuwe helden' te werven. Met zo'n zestig vrijwilligers is het museum, gevestigd in een vroegere suikerloods aan de Westkade, al niet slecht be deeld. Maar met op jaarbasis 12.000 bezoekers, kunnen er al tijd meer vrijwilligers bij. Het museum wil de activiteiten voor kinderen en jongeren ook verder uitbreiden. Voor alle mogelijke taken zoekt het museum vrijwilli gers. ,,Van mensen die de kassa willen draaien, in het winkel tje willen staan, klussers, sup poosten tot vrijwilligers die graag met driedimensionale knutselactiviteiten bezig zijn", legt museumvoorzitter Luc de Meijer uit. De 'heldendag' is zaterdag van 13.00 tot 16.30 uur. Liefhebbers kunnen in work shops kennismaken met ver schillende activiteiten. De Meijer: ,,Zij kunnen zo zelf kij ken wat het beste bij hen past." De entree tot het museum is deze dag gratis en voor koffie en thee wordt gezorgd. dinsdag 29 oktober 2019 Oude tribunes hebben charme Sophie Stockman Aardenburg AVC-voorzitter Peter de Vrieze (l) is blij met de opgeknapte tri bune. Die werd zondag officieel heropend. foto peter nicolai -Peter de Vrieze, voorzitter AVC Aardenburg ,,Het wordt hier steeds groener en dat is bepaald geen compli ment." Vanuit de Hulster politiek en de inwoners wordt steen en been geklaagd over het welig tieren van onkruid her en der. De gemeente zoekt naarstig naar alternatieven voor het niet effi ciënt gebleken branden, maar kan die nog niet vinden. Sheila van Doorsselaer Hulst - Karel Martinet, CDA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 62